Valeč, kde jsem přenocoval v příjemném penzionku na barokním náměstí, je pozoruhodná impozantním barokním zámkem, který patřil do roku 1937 langobardskému hraběcímu rodu Thurn-Valsassina, předci rodu byli stoupenci v roce 1618 „zimního krále“, přičemž Jindřich Thurn byl iniciátorem pražské defenestrace. Rod po roce 1620 opustil České království až do roku 1890, kdy zakupuje panství Valeč.

Nejbližší železniční zastávkou pro Valeč jsou Libkovice, které leží jako první tarifní bod v Ústeckém kraji. Z Libkovic jsem použil autobus ve směru na Vroutek. U bývalého závorářského domku-vechtru  před Vroutkem jsem se dal do řeči s jeho obyvateli-železničáři, paní bývalá signalistka mě ošetřila poraněnou nohu a uvařila kávu, její manžel byl dlouhá léta strojvedoucím: „Jezdil jsem na trati Plzeň – Žatec -Obrnice do roku 1979 ještě na Štokrech, předtím na 534.04 (celé číslo jsem si zapomněl zaznamenat, poznámka autora), to byla má oblíbená mašina, když ji dávali do České Lípy do šrotu, byl jsem dojatý. Se Štokrem jsem jezdil v turnuse tzv. kolotoč: Žatec západ – Cheb – Plzeň - Žatec západ, naposledy jsem dělal strojmistra v depu Žatec západ. Chce se mi brečet, jak to tam dopadlo, depo zbořené, tak jako všude…“

Pokračuji k žst. Vroutek, zde však zastavují celé dva páry (!) vlaků denně, takže si připadáte ne jako ve středu Evropy, ale někde v zemích třetího světa. Nádražní budova je stavba spíše připomínající vesnický obchod ze 70. let 20. století, ale do doby, co byla obsazena výpravčím (2006), byla udržována včetně moderní čekárny, květinové výzdoby atd. Krátce před zrušením dopravní služby ve Vroutku zde zemřel výpravčí ve službě. Asi z věčného stresu z budoucnosti železnice bez lidí. Chci ještě navštívit Odlezelské jezero, tak jedu autobusem do sousední žst. Kryry a pak rychlíkem do Žihle, a dvacet minut zpožděným autobusem do vsi Odlezly, která nahrazuje železniční zastávku Potvorov. Odlezelské jezero vzniklo v roce 1872 masivním sesuvem lesního svahu při obrovských deštích, v té době byl rozestavěn úsek Mladotice – Potvorov, tehdy nové tratě Plzeň - Březno u Chomutova/Žatec. Kolem jezera se dá dojít ke zbytkům náspu a pro zdatné turisty vysledovat celý úsek, který se napojuje v prostoru zrušené mladotické předvěsti na lokálku na Kralovice, na níž byla 1. 1. 1997 zahájena „trucvýluka“ (oni nám dají peníze, nedali…) z důvodu údajné nesjízdnosti tratě, která nebyla dosud ukončena. Ale to je již jiná, dalo by se napsat symfonická věta s názvem „Nedokončená.“

Martin Kubík