V okolí Prahy se nachází kultovní místo pravěkého hradiště z období mladší doby bronzové (asi 1000 let před n. l.) na hoře Plešivec v Brdech. K výstupu na horu se nejprve projedeme romantickou lokální tratí z roku 1901 Zadní Třebaň - Hostomice pod Brdy – Lochovice a vystoupíme v zastávce Radouš. Železniční zájemce může pokračovat o zastávku dále a vystoupí v nz. Neumětely, kde si prohlédne šrotiště, které je pravidelně obsluhováno Mn 85381 v pondělí a pátky v odpolední době.

Při mé návštěvě 11. května byly přistaveny k nakládce čtyři vozy Eas. Šrotiště posílá většinu své produkce po železnici, provádí zde i ekologickou likvidaci autovlaků. Ještě donedávna byly pro Neumětely, jako pro celou tuto trať, krásné dřevěné boudy zastávek z doby postavení tratě, v Neumětelech byla bohužel bouda zbořena a nahrazena novostavbou. Z nz. Neumětely se vrátíme po silničce podél tratě do Radouše a půjdeme vzhůru silnicí do vesničky Lhotka, kde se nachází kaple svaté Anny, kterou nechal postavit majitel panství Hořovice Eugen hrabě Vrbna v roce 1761 jako poděkování na záchranu zázračně uzdravených čtyř dětí při morové ráně. Ve vsi Lhotka dosud existují dva hostince s pivem Staropramen za rozumných 20,- Kč (stav 11. 5.). Ve Lhotce se vydáme po žluté značce doleva a stoupáme k smaragdovému jezírku, po prohlídce pokračujeme po spojovací modré značce a dostaneme se na červenou hřebenovou značku, která nás vyvede až na samý vrchol Plešivce (654 metrů nad mořem), odkud je pozoruhodný výhled na oblast centrálních Brd, které ležely ještě nedávno v uzavřeném vojenském prostoru.
Naše další kroky budou směřovat po hřebenu Plešivce a poté sestoupíme až na rozcestí Křižatky, kde odbočíme na zelenou značku, která nás dovede až do městečka Hostomice pod Brdy. Zde navštívíme obnovený pivovar s výborným točeným pivem (10, 12, 13), opět za příznivou cenu. Po prohlédnutí tohoto rozlehlého městečka se přesuneme k nádraží, dopravně D3 Hostomice pod Brdy, a pokračujeme vlakem zase dál. V Hostomicích ještě dlouho po zrušení dopravní služby sloužila náčelnice stanice, nyní je to neobsazená dopravna, naštěstí je budova obydlena a v nádražní zahrádce jako vystřižené z Hrabalových povídek běhá houf slepic s pěkným kohoutem.
Martin Kubík


Právě přítomno: 227 hostů a žádný gestor