Čas výletů je v plném proudu. Pojďme se vydat vlakem na jeden zajímavý výlet na sever Čech, kdy v jediném dni můžeme (mimo jiné) navštívit tři zříceniny hradů a jeden renesanční zámek. Malé obci Perštejn, nacházející se nedaleko Klášterce nad Ohří, se přezdívá podle známého italského města v podhůří Alp - Český Merán, neboť leží v klimaticky příznivé poloze vhodné pro pěstování ovoce.

Železniční zastávka v Perštejně (na snímku) je také východištěm našeho dnešního výletu. Vlakem se sem dostaneme nejlépe tak, že v Klášterci nad Ohří vystoupíme z rychlíku od Prahy a dál pokračujeme dvě zastávky osobákem. Hned za železniční zastávkou přejdeme po mostě Ohři a po modré značce pokračujeme stále do kopce. Mimochodem, v Perštejně se odehrává děj románů Václava Řezáče „Nástup“ a „Bitva“. Spisovatel má také v obci malý pomník. Pro milovníky zlatavého moku stojí za připomenutí místní pivovar „Chalupník“, kde mají denně na čepu několik druhů (chutných) piv. Naším cílem je zde ale zřícenina gotického hradu na zalesněném vrchu nad obcí. Hrad byl založen kolem roku 1300 a jeho historie byla dramatická, ale docela krátká, neboť již počátkem 16. stol je uváděn jako pustý. Rozvaliny hradu nalezneme v lese, ale bohužel odsud není žádný výhled do krajiny. Od zříceniny se poté vrátíme zpět dolů do obce a od rozcestníků cest u obecního úřadu sledujeme červenou turistickou značku. Za zhlédnutí stojí také zdejší klasicistní kostel sv. Vendelína z let 1795-96.
Po červené značce se vracíme zpět až téměř k řece a poté pokračujeme směrem ke Klášterci nad Ohří. Cestou se výletníkům nabízí pěkné výhledy na řeku a okolní krajinu. Zhruba po 3 km cesty přijdeme v lese na odbočku cest, odkud nás žlutá značka dovede k hradu Šumburk, jehož siluetu je možné vidět cestou již z dálky a kterou jsme spatřili ráno z vlaku. Je potřeba vystoupat do kopce, do výšky 540 metrů, nicméně trochu té námahy stojí za to. Na vrcholu nás překvapí mohutné zříceniny gotického hradu, od roku 1958 chráněného jako kulturní památka. Odsud se nabízí pěkné výhledy do okolní krajiny. Dle dostupných informací byl hrad založen Vilémem ze Šumburku v 1. pol. 14. století. Opuštěn byl údajně někdy po požáru po roce 1550. Z hradu se poté vrátíme po žluté značce zpět na červenou. Podél řeky a spousty rekreačních chat a chatiček přijdeme k malebným lázním Evženie nedaleko Klášterce. Zde se znaveným poutníkům nabízí možnost dopřát si občerstvení.
Kdo má dosti sil, může odsud pokračovat dále po červené značce, která ho po cca 2 km dovede ke třetímu z našich dnešních cílů, ke zřícenině hradu Egerberg. Zřícenina se nachází za řekou na 548 metrů vysokém strmém kopci, zhruba 240 m nad hladinou řeky Ohře. Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. stol. a jeho jméno pochází od německého názvu řeky (Eger). Jedná se o ukázku hradu s dvoupalácovou dispozicí. V 17. stol. vlastnili hrad Thunové, kteří jej ale nechávali trvale neobydlený a tak pomalu chátral, až se stal posléze zříceninou. Ne příliš vysoký kopec je docela strmý a cesta, zvláště po dešti, je kluzká. Z hradu je opět pěkný výhled na Klášterec a okolí. Po červené značce se musíme vrátit zpět k mostu přes řeku u lázní Evženie a dále pokračujeme zámeckým parkem k renesančnímu zámku v Klášterci nad Ohří. Jeho návštěvu si rozhodně nenechte ujít. Zámek se proměnil doslova v království porcelánu. Inu, vždyť zdejší známá Thunovská porcelánka byla založena již v roce 1794. Člověku se nad tou křehkou krásou až tají dech. V prodejně na nádvoří zámku je také možnost si zakoupit porcelánový suvenýr. Milovníci (nejen) kávy se mohou posilnit ve zdejší zámecké kavárně. Nedaleko od zámku se také nachází historické centrum městečka s náměstím Dr. E. Beneše. Na konci výletu nás již čeká jen přesun na vlakové nádraží, vzdálené necelé 2 km od zámku. Připomínám, že v Klášterci staví přímé rychlíky Praha - Cheb, nebo je možno využít osobáků do Mostu či Karlových Varů. Před výletem je ale dobré si raději prostudovat jízdní řád. Tak hezké zážitky při putování, vážení.
A. K. Kýzl
 


Právě přítomno: 241 hostů a žádný gestor