Katowice jsou centrem průmyslové oblasti Horní Slezsko (dříve Oberschlesien). Tato oblast je vyhledávána příznivci železniční a tramvajové dopravy. Tramvajové tratě v katowickém souměstí byly a jsou rychlým a ekologickým dopravním řešením, které vycházejí ze samé podstaty industriální oblasti. Stejně tak jako u polské železnice byly po roce 1989 podudržovány i tramvajové tratě, toto protikolejové smýšlení proniklo až do nejvyšších patek regionální politiky, což se tragicky projevilo na zrušení tramvajové dopravy v Gliwicích, kde v roce 2009 byla zrušena celá tramvajová síť, mimo vozovnu v Gliwicích, kde končí nyní tramvajová linka č. 1 jedoucí z Katowic. Je paradoxem, že právě krátce po roce 2009 došlo k masivní obnově tramvajových tratí, včetně vozového parku, na opravy jsou využívány fondy EU.

Tramvajová doprava v Katowické oblasti se nyní opět stává dopravou budoucností, v roce 2016 byla například generálně zrekonstruována trať z roku 1900 Katowice - nádraží Myslowice, úseky jsou místy jednokolejné a připomínají typickou železniční lokálku s výhybnami. Pro cestování po katowickém souměstí, včetně města Tychy, kde jsou trolejbusy, možno zakoupit jízdenku na 24 hodin za 38 zlotých, platnou na vlaky Koleje Ślaskie, trolejbusy, autobusy, tramvaje v oblasti GOP a Tychy a MZKP Tarnowskie Góry. Jízdenku jsem zakoupil i v osobní pokladně Koleje Ślaskie v žst. Bialsko Biala.

Při návštěvě Katowic doporučuji přespat v hostelu na náměstí Plac teatralny poblíž žst. Katowice. Hlavní nádraží Katowice bylo postaveno zcela nově (na místě bezútěšné budovy z roku 1972) a stalo se obrovským nákupním centrem a autobusovým terminálem; tramvaje jezdí v rekonstruované souběžné ulici. V sousedství stojí původní nádražní budova, která je nyní krásně opravována (ne jako u nás ruina Vyšehrad), toto nádraží přestalo sloužit v roce 1972. Při návštěvě Katowic je možno si prohlédnout expozici v dole Wujek, poblíž železniční zastávky Katowice-Brynów. Důl Wujek se stal mediálně známý po masakru „milice obyvatelstva“, při vyhlášení výjimečného stavu generálem Wojciechem Jaruzelskim dne 16. prosince 1981, bylo zde tříštivými střelami zastřeleno devět horníků, jejich muzeum je v pamětní síni dolu. Důl Wujek je stále v provozu. Velitelé masakru si prý po roce 1989 zřídili soukromé bezpečností služby a nikdy nebyli odsouzeni. Podobnost s ČR čistě náhodná.

Martin Kubík


 

Právě přítomno: 211 hostů a žádný gestor