V tomto čísle Obzoru se opět vracíme k teplotám na pracovišti, neboť se na nás stále obracejí někteří zaměstnanci s tím, že je u nich na pracovišti zima. Naposledy se na nás obrátil jeden náš člen OSŽ s tím, že je na jejich pracovišti v kanceláři teplota 16°C. 

     Tak jak to tedy má být? Zaměstnavatel je povinen dle § 2 zákona č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy (zákon o zajištění dalších podmínek BOZP), ve znění pozdějších předpisů, zajistit, aby pracoviště byla prostorově a konstrukčně uspořádána a vybavena tak, aby pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska BOZP odpovídaly bezpečnostním a hygienickým požadavkům na pracovní prostředí a pracoviště, aby mimo jiné byla osvětlena, pokud možno denním světlem, měla stanovené mikroklimatické podmínky, zejména pokud jde o objem vzduchu, větrání, vlhkost, teplotu a zásobování vodou. Bližší požadavky na pracoviště stanoví zvláštní právní předpis. Tímto předpis je v tomto případě nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Podle tohoto zvláštního právního předpisu platí, že na pracovišti, kde je vykonávána trvalá práce, s výjimkou pracoviště vyžadující zvláštní tepelné podmínky a pracoviště, na němž nelze technickými prostředky odstranit zátěž teplem z technologie, musí být zajištěno dodržování mikroklimatických podmínek v kalendářním roce upravených v příloze č. 1 k tomuto nařízení, v části A, tabulce 2, s výjimkou mimořádně teplého dne. Za takový den se považuje den, kdy nejvyšší teplota venkovního vzduchu dosáhla hodnoty vyšší než 30°C.  
     Podle přílohy č. 1 tabulky č. 1 se práce zařazují do třídy podle celkového průměrného energetického výdeje vyjádřeného brutto hodnotách. Třídy jsou členěny od I až V, ovšem práce zařazené do třídy IIIb, IVa, IVb a V se vykonávají většinou na venkovních pracovištích, proto zde uvádíme pouze první čtyři třídy, které tvoří nejvíce dotazů, protože se vykonávají ve vnitřních pracovištích. Hodnota M vyjadřuje energetický výdej.
Příloha č. 1 k nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Třídy práce a hodnoty související s rizikovými faktory, které jsou důsledkem nepříznivých mikroklimatických podmínek
Část A
Přípustné hodnoty a hodnocení zátěže teplem
Tabulka č. 1:
Třídy práce podle celkového průměrného energetického výdeje vyjádřit v brutto hodnotách
Třída práce
Druh práce
M (W.m-2)
I
Práce vsedě s minimální celotělovou pohybovou aktivitou, kancelářské administrativní práce, kontrolní činnost v dozornách a velínech, psaní na stroji, práce s PC, laboratorní práce, sestavovaní nebo třídění drobných lehkých předmětů.
< 80
IIa
Práce spojená s lehkou manuální prací rukou a paží, řízení osobního, nákladního vozidla, traktorů, autobusů, trolejbusů a ostatních drážních vozidel za běžných provozních podmínek, přesouvání lehkých břemen nebo překonávání malých odporů, automatizované strojní opracovávání a montáž malých lehkých dílců, kusová práce nástrojářů a mechaniků, pokladní.
81 až 105
IIb
Převažující práce vstoje s trvalým zapojením obou rukou, paží a nohou - dělnice v potravinářské výrobě, mechanici, strojní opracování a montáž středně těžkých dílců, práce na ručním lisu. Práce vstoje s trvalým zapojením obou rukou, paží a nohou spojená s přenášením břemen do 10 kg prodavači, lakýrníci, svařování, soustružení, strojové vrtání, dělník v ocelárně, valcíř hutních materiálů, tažení nebo tlačení lehkých vozíků.
106 až 130
IIIa
Práce vstoje s trvalým zapojením obou horních končetin občas v předklonu nebo vkleče, chůze - údržba strojů, mechanici, obsluha koksové baterie, práce ve stavebnictví - ukládání panelů na stavbách pomocí mechanizace, skladníci s občasným přenášením břemen do 15 kg, řezníci na jatkách, zpracování masa, pekaři, malíři pokojů, operátoři poloautomatických strojů, montážní práce na montážních linkách v automobilovém průmyslu, výroba kabeláže pro automobily, obsluha válcovacích tratí v kovoprůmyslu, hutní údržba, průmyslové žehlení prádla, čištění oken, ruční úklid velkých ploch, strojní výroba v dřevozpracujícím průmyslu.
131 až 160
Vysvětlivka k tabulce č. 1
Práce neuvedené v tabulce se zařazují s ohledem na druh práce obdobného charakteru.
 
Přípustné hodnoty mikroklimatických podmínek pro kalendářní rok
Tabulka č. 2
Třída práce
M
(W.m-2)
Operativní teplota to (°C)
va
(m.s-1)
Rh
(%)
SRto max+++
(g.h-1)
(g.sm-1)
to min
to opt
to max
I
≤80
20
22 ±2
28
0,1-0,2
107
856
II a
81-105
18
20 ±2
27
0,1-0,2
136
1091
II b
106-130
14
16±2
26
0,2-0,3
30-70
171
1368
III a
131-160
10+
12±2+
26+
0,2-0,3
256
2045
Vysvětlivky k tabulce č. 2
to min je platná pro tepelný odpor oděvu 1 clo
to opt je platná pro tepelný odpor oděvu 0,75 clo
to max je platná pro tepelný odpor oděvu 0,5 clo
va je rychlost proudění vzduchu
SR je intenzita pocení
Rh je relativní vlhkost
+ z hlediska energetického výdeje práce není celosměnově únosná pro ženy
++ z hlediska energetického výdeje práce není celosměnově únosná pro muže
+++ platí pro osobu o ploše 1,8m2
to stanovena pro 60% relativní vlhkosti vzduchu.
Clo je jednotka tepelně izolační vlastnosti oděvu, vypočítává se podle ČSN EN ISO 9920.
     Podstatné je, že zaměstnavatel musí po celou dobu směny zajistit na pracovišti alespoň minimální telotu podle tabulky č. 2 přílohy č. 1 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Pokud tuto svoji povinnost zaměstnavatel porušuje, doporučujeme situaci řešit nejdříve na úrovní své ZO OSŽ nebo prostřednictvím oddělení BOZP OSŽ Ú. V případě, že ani to nepomůže, lze se obrátit na orgány státního zdravotního dozoru, což jsou pracoviště krajské hygienické stanice. Ta pak může provést měření teploty na pracovišti a ukládat zaměstnavateli pokuty za nedodržování podmínek ochrany zdraví při práci. V našem případě by měl mít tazatel na pracovišti teplotu minimálně 20°C.