Oddělení kanceláře předsedy OSŽ připravilo pro zájemce z řad členů a funkcionářů OSŽ jarní kurzů „Práce na PC“.
Kapacita kurzu je 8 účastníků, pokud mají účastníci své vlastními notebooky vybavené operačním systémem Windows 8 (8.1), 10  a Microsoft Office 2013 nebo 2016,  může  se  kurz rozšířit  ještě o 2 účastníky. Minimální počet účastníků pro otevření kurzu je 6 osob. Díky malému počtu osob ve skupině se lektor může individuálně věnovat každému účastníkovi.

Po personálním třesku je představenstvo Českých drah opět kompletní (pětičlenné), přichází manažer slovenských drah Michal Vereš (naposledy působil jako ředitel úseku provozu ve společnosti Železničná spoločnosť Slovensko) a Michal Heřman, který v minulosti působil například v Komerční bance nebo Českém Telekomu (do loňského roku zastával funkci generálního ředitele a předsedy představenstva společností PG Silesia a MSE). Včera (15. 1. 2019) tak rozhodla Dozorčí rada společnosti ČD. Michal Heřman se podle Lidových novin stane členem vedení Českých drah dnešním dnem (16. 1. 2019), Michal Vereš do vedení Českých drah nastoupí od 1. března 2019.

Fungování Českých drah může během několika následujících let nabrat zcela nový směr. Vedení společnosti ve spolupráci s ministerstvem dopravy začalo pracovat na proměně struktury celé skupiny. „Na úterní (15. 1. 2019) dozorčí radě se budeme zabývat přípravou koncepce, která by měla určit, jak by mohla tato transformace probíhat. Cílem je zefektivnit řízení společnosti,“ řekl předseda Dozorčí rady Český drah Petr Moos Hospodářským novinám. Ministr dopravy Dan Ťok změny ve státním dopravci spustil loni v létě, když skrze řídicí výbor vyměnil členy Dozorčí rady Českých drah. Obměněná rada následně na ministrovo přání odvolala tehdejšího ředitele Pavla Krtka a nahradila ho současným šéfem Miroslavem Kupcem.

To, co po dlouhá léta bývalo snem mnoha chlapců – být strojvůdcem lokomotivy – se má vbrzku stát profesí mladých imigrantů ve Spolkové republice Německo. Citelný dlouhodobý nedostatek strojvůdců na německé dráze chce pomoci řešit spolková země Bádensko-Würrtembersko, kde připravují pionýrský projekt pro výchovu těchto nových kvalifikovaných pracovníků pro železnici z řad uprchlíků. Vybraní adepti mají nabýt kvalifikace během 15 měsíců, během nichž budou i pobírat mzdu 2100 eur, tedy výrazně více, než dostávají obvykle jiní učni. „Projekt by se mohl stát modelem pro kvalifikování uprchlíků,“ prohlásil pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) z 11. ledna Christian Rauch, vedoucí Regionálního ředitelství Spolkové agentury práce (SAP) v této spolkové zemi.

Druhé ze série školení o kolektivní smlouvě SŽDC na rok 2019 se konalo v zasedacím sále DPOV Přerov v pátek 11. ledna 2019 (úvodní školení se konalo den předtím v Praze). Na školení do Přerova přijeli předsedové a členové ZO OSŽ převážně ze střední a severní Moravy a Slezska. Přivítal je tajemník Podnikového výboru OSŽ SŽDC Miloš Paleček (který průběh školení moderoval), s nímž za předsednickým stolem (na snímku) zasedl i předseda OSŽ Martin Malý spolu s vedením Podnikového výboru – Petrem Štěpánkem, Miroslavem Mainclem, Dušanem Richterem a zástupcem zaměstnavatele – Evženem Pospíšilem z O 10 GŘ SŽDC. Přítomni byli i zástupci ESO OSŽ-ústředí (Petr Večeř, Mikuláš Hubicsák a Luděk Šebrle) a BOZP OSŽ (Miroslav Feber).

Do posledního místa byl 10. ledna zaplněn jednací sál suterénu v domě OSŽ Bohemika účastníky školení, kteří se přišli seznámit s obsahem PKS SŽDC na rok 2019. Kromě převážně předsedů a členů závodních výborů ZO OSŽ SŽDC přivítal tajemník PV Miloš Paleček dva zástupce zaměstnavatele, Ing. Evžena Pospíšila a Bc. Jitku Dolejšovou, později i předsedu OSŽ Mgr. Martina Malého. Přítomni byli všichni tajemníci PV a nechyběli zástupci odborných oddělení OSŽ ESO a BOZP.

V pondělí 7. ledna 2019 byla publikována nabídka „Dovolená 2019“ s příspěvkem od zaměstnavatele. Nově jsme zařadili řecký ostrov Skopelos, na Krétě jižní oblast a Rethymno, Egypt, Tunis a další exotické destinace ve spolupráci s CK Fischer, v České republice například Františkovy Lázně nebo Slatinice. Zatím je tradičně největší zájem o Řecko, Turecko, Chorvatsko a tuzemskou rekreaci. Zájezdy jsou v dostatečném počtu, výjimečně dochází k vyprodání jednotlivých termínů. Pokud jsou letenky, zájezdy operativně doobjednáváme.

Více než hodinu strávil ve čtvrtek 10. ledna 2019 výkonný ředitel ČD Cargo Ing. Tomáš Tóth na jednání Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo, kde nejprve reagoval na dopis, který mu 8. 1. 2019 zaslal předseda Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo Radek Nekola, v němž výkonného ředitele upozornil, že během kolektivního vyjednávání o podobě PKS ČD Cargo, a. s., na rok 2019 nedošlo k uzavření některých záležitostí, které jsou přímo spojené s tímto dokumentem.

První letošní zasedání Podnikového výboru (PV) OSŽ ČD Cargo, které se konalo ve čtvrtek 10. ledna 2019 v sídle OSŽ v pražských Vysočanech, moderovala tajemnice PV Bc. Marta Urbancová. A jako již tradičně zazněly hned v úvodu Informace ze zásadních jednání. Radek Nekola například mluvil o průběhu kolektivního vyjednávání, o podpisu kolektivní smlouvy u ČD Cargo, o školeních k PKS ČD Cargo (Nekola: „Letos jsme to uchopili trochu jinak, našim členům nabídneme možnost si po těchto školeních sednout a vydiskutovat aktuální problémy.“) či o úterní (7. 1. 2019) schůzce zástupců odborových centrál v čele se zástupci OSŽ u ministra dopravy na téma Strategie v oblasti nakládání s vlastnickými podíly ČD, a. s., v dceřiných společnostech a další postup při otevírání trhu železniční dopravy v závazku veřejné služby (více v článku O strategii v oblasti nakládání s vlastnickými podíly ČD, a. s., a o dalším postupu při otevírání trhu diskutovali zástupci OSŽ s ministrem respektive Ministr dopravy odborářům řekl, že sdílí jejich obavy a že nebude činit žádné kroky k privatizaci ČD Cargo).

Podnikový výbor (PV) OSŽ při Českých drahách, a. s., zasedal v Praze, v sídle OSŽ, ve středu 9. ledna za řízení tajemnice PV Věry Nečasové (na snímku). V úvodu předseda PV Vladislav Vokoun poděkoval kolektivním vyjednavačům za dobrou práci. Uvedl, že stejně jako v jiných letech budou České dráhy schvalovat podnikatelský plán na rok 2019 až nyní, po přijetí kolektivní smlouvy. „Podnikatelský plán je sestaven tak, aby České dráhy dostály všem závazkům vůči zaměstnancům i zákazníkům, a je tam i dostatek prostředků na investice a na modernizaci,“ dodal Vladislav Vokoun. Dále informoval o tom, že představenstvo společnosti (ČD) již více než čtyři měsíce není kompletní, což by měla napravit příští Dozorčí rada ČD, která by měla schválit dva nové členy představenstva.

Poprvé v roce 2019, v úterý 8. 1. 2019 odpoledne, jednalo za řízení předsedy OSŽ Mgr. Martina Malého Představenstvo OSŽ. Kromě tradičních bodů (zahájení a kontrola plnění úkolů) bylo tradičně nejvíce prostoru věnováno i informacím ze zásadních jednání. K těm kromě té nejčerstvější (setkání zástupců odborových centrál s ministrem dopravy) z dopoledního jednání na ministerstvu dopravy, vévodily souhrnné informace z kolektivního vyjednávání u všech tří velkých podniků (ČD, ČD Cargo a SŽDC).

Zástupci odborových centrál včetně OSŽ se dnes (v úterý 8. 1. 2019) na ministerstvu dopravy sešli s ministrem Danem Ťokem (na snímku), předsedou Dozorčí rady Petrem Moosem a se dvěma náměstky ministra dopravy (Tomáš Čoček a Ladislav Němec). Tématem schůzky byla Strategie v oblasti nakládání s vlastnickými podíly ČD, a. s., v dceřiných společnostech a další postup při otevírání trhu železniční dopravy v závazku veřejné služby. „Na konci minulého roku se v mediálním prostoru děly divné věci, mám na mysli záměry ministra na prodej dceřiných společností a pseudovýběrová řízení, tzv. rozstřely. Odborové centrály začaly uvažovat o vyhlášení stávkové pohotovosti. Proto jsme chtěli svolat tuto schůzku jakési železniční tripartity, abychom si vzájemně vyjasnili své názory a postoje,“ řekl k tomu I. místopředseda OSŽ Vladislav Vokoun na odpoledním zasedání Představenstva OSŽ.

Právě přítomno: 277 hostů a žádný gestor