OBZOR ke stažení

Petr Pilník převzal vloni v dubnu po Pavlu Fraňkovi, dlouholetém předsedovi ZO OSŽ při Oblastním ředitelství SŽDC v Ústí nad Labem, vedení této organizace. Byl takzvaně hozen do vody, jaké problémy teď musí řešit, si přečtete v rozhovoru s ním.

Jeseníky – Ramzová – penzion Pacifik. Domácí pohoda zde dýchne na každého, kdo třeba jen nahlédne do interiéru penzionu Pacifik, který patří OSŽ a o nějž se se svým manželem vzorně stará paní Marie Bazgerová, bývalá učitelka na prvním stupni ZŠ. Oba správci se nepřetržitě snaží, aby zdejší hosté odjížděli z rekreace plni dojmů a zážitků, a aby se sem znovu rádi vraceli. A ono opravdu má cenu se sem vracet. Proč? Odpovědi najdete v rozhovoru se správkyní penzionu Marií Bazgerovou.

Vážené kolegyně a kolegové, členové OSŽ, dovolte mi, abych Vám před blížícím se koncem roku poděkoval za přízeň a podporu OSŽ v roce letošním a současně popřál pevné zdraví a hodně osobních a pracovních úspěchů v nadcházejícím roce 2018. Právě končící rok byl v OSŽ do značné míry ve znamení voleb, které probíhaly prakticky po celý rok. Od voleb do závodních výborů v základních organizacích, přes volby do Výborů OSŽ u organizačních jednotek velkých zaměstnavatelů a Podnikových výborů OSŽ či do Republikové rady seniorů OSŽ, až po sjezd OSŽ, který se konal ve dnech 10. - 11. listopadu v Ostravě.

Karel Tomeček je předsedou závodního výboru OSŽ v železniční stanici Břeclav. Tato organizace patří mezi největší mezi ZO OSŽ v republice, přičemž někteří její členové působí i v Ústředí OSŽ či v jednotlivých podnikových výborech OSŽ. Co všechno se v poslední době v Břeclavi událo, jaké změny se zde chystají v následujícím roce 2018 a jak břeclavští odboráři působí v rámci celého OSŽ? Tyto a další otázky jsou námětem následujícího rozhovor.

Pavel Horna slouží jako výpravčí v železniční stanici Domašov nad Bystřicí již osmým rokem. Již od útlého dětství tíhnul k železnici – lásku k ní v něm vzbudil jeho otec - neželezničář. Poté co vystudoval železniční průmyslovku v Ostravě-Vítkovicích, začal sloužit v různých funkcích (dozorce výhybek, signalista, hláskař) na „krnovské“ trati (trať 310 Olomouc – Opava), i když dojíždí až z Opavy. Vystřídal zde za 15 let služby všechny železniční stanice patřící k řízení provozu Olomouc, až zakotvil jako výpravčí v Domašově nad Bystřicí. Procestoval všechny tratě SŽDC (dle mapy z roku 2003) a projel se rychlovlakem i na vzduchovém polštáři v Číně. Jeho velkým koníčkem je historie železnice, zejména na rodném Opavsku. Stal se jedním ze zakladatelů Opavského železničního klubu, spolupracoval při napsání několika brožurek o historii železnice, vlakem procestoval většinu zemí Evropy – až k ruskému Bajkalu a pořídil tisíce fotografií. V současné době připravuje k vydání povídání o událostech, které odposlouchal od železničních pamětníků.

Nový předseda OSŽ a někdejší signalista Martin Malý (47) poskytl nedávno rozhovor serveru Zdopravy.cz. Jak server poznamenává, Martin Malý se stal jednou z hlavních figur na české železnici. Působí přitom méně radikálním dojmem než jeho předchůdci a oproti zažitým představám o konzervativních odborářích například hledí s nadějí na zavádění dálkového řízení. To podle něj může být řešením dnešních přerušovaných směn. Naopak za nešťastné považuje soutěže o dotované linky. „Nemyslím, že to přinese více dobrého než zlého,“ říká. Mládež chce lákat do řad odborářů například slevami v supermarketech.

Ve čtvrtek 16. 11. 2017 proběhlo u Okresního soudu v Pardubicích hlavní líčení ve věci mimořádné události, která se stala 17. listopadu 2011 a při které došlo k vykolejení osobního vlaku mezi železničními stanicemi Pardubice-Rosice nad Labem a Stéblová. Jak jsme již v minulosti informovali, celá kauza, táhnoucí se bezmála šest let, byla poznamenána rozporuplným hodnocením klasifikování vad na kolejnicích, což se ve výsledku mohlo zásadním způsobem týkat všech dotčených zaměstnanců SŽDC, s. o.

Zlepšování mzdových a pracovních podmínek zaměstnanců, zachování a další rozvoj benefitů, zejména jízdních výhod, rozšíření členských výhod OSŽ a větší využívání prostředků elektronické komunikace, to jsou čtyři hlavní priority nového předsedy OSŽ Mgr. Martina Malého. Dovolil bych si k nim přidat ještě jednu - pátou: ochotu spolupracovat s představiteli všech podniků, kde OSŽ působí. Ostatně dočtete se to v prvním rozhovoru nového předsedy OSŽ pro Obzor.

Ostravská seniorka Danuše Polášková je jednou z členek organizační komise, která se zabývala přípravou VII. sjezdu OSŽ. Jak z jejího pohledu příprava probíhala, co vše bylo potřebné učinit pro kvalitní průběh sjezdu, jak vypadá místo, kde se bude sjezd konat, co vše čeká delegáty při příjezdu do Ostravy? - to vše je námětem níže zveřejněného rozhovoru.

Jednou z členek osmičlenné organizační komise, která se zabývala přípravou VII. sjezdu OSŽ, je místopředsedkyně ZV OSŽ Ostrava a členka Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo Blanka Lomnančiková. Co bylo při přípravě sjezdu nejsložitější? Jak komise zvládala svoji práci? Čím je zajímavá Ostrava? A jak by mělo OSŽ vypadat po sjezdu? zeptali jsme se.

Sjezd OSŽ je za dveřmi. To, co se ještě před časem zdálo, že je hrozně daleko, je najednou tady. Velmi rychle to od VI. sjezdu v Nymburce uteklo. Organizační komise v čele s jejím předsedou Antonínem Leitgebem (tajemníkem Podnikového výboru OSŽ při Českých drahách, a. s.) se asi nejvíce zasloužila o to, že delegáti už mohou balit kufry a vyrážet směr Ostrava. VII. sjezd OSŽ se uskuteční ve dnech 10. a 11. listopadu v Ostravě, v hotelu Clarion Congress Hotel Ostrava.

Ve dnech 19. až 23. října 2017 se v Městském kině v Berouně konal 27. ročník mezinárodní soutěže FISAIC v oboru film a video a související jednání mezinárodní Technické komise (TK) a delegovaných. Členské země FISAIC (Mezinárodní federace pro kulturu a volný čas železničářů) z Rakouska, Německa, Francie, Belgie, Slovenska a Česka soutěž obeslalo celkem 78 videopracemi, vybranými vždy příslušným Zemským svazem FISAIC. Celková projekční doba činila přes 10 hodin. Soutěžní práce hodnotila mezinárodní porota sestavená z odborníků určených Zemskými svazy FISAIC (tj. z Francie, Německa, Belgie, Slovenska a Česka). Podle soutěžních pravidel, schválených valnou hromadou členských zemí FISAIC, prezidenta poroty určila pořádající země - prezidentem poroty se stal Ing. Ivo Laníček.

Právě přítomno: 311 hostů a žádný gestor