Aktuální informace ze zásadních jednání včetně těch nejčerstvějších (setkání managementu společnosti ČD Cargo se zástupci odborových centrál 3. 9. na Seči) zazněly na mimořádném výjezdním zasedání Podnikového výboru (PV) OSŽ ČD Cargo, které se konalo ve středu 9. září v Pardubicích.


Mimo jiné zde zaznělo, že se ministerstvo dopravy (navzdory všem protichůdným informacím v médiích) postavilo k řešení hlavního problému společnosti ČD Cargo, kterým jsou jednotlivé vozové zásilky, čelem. „Ministerstvo dopravy a potažmo stát usilují o to, aby jednotlivé vozové zásilky byly v rámci dopravního systému České republiky zachovány,“ uvedl předseda PV OSŽ ČD Cargo Radek Nekola na jednání PV s tím, že oba výše uvedené subjekty (ministerstvo dopravy a stát) již „činí kroky, které vedou k podpoře tohoto segmentu, ať už formou slevy za dopravní cestu, nebo snížením poplatku za silovou energii“.
Podle Radka Nekoly předseda představenstva společnosti ČD Cargo Ivan Bednárik na setkání s odborovými centrálami řekl, že v tuto chvíli již není důvod pokračovat v restrukturalizaci, jinak řečeno, že pominuly důvody, které vedly k propuštění 560 zaměstnanců do konce letošního roku a dalších 560 zaměstnanců v příštím roce. „To je – řekl bych – hlavní zpráva z tohoto jednání, to je informace, která by mohla zklidnit situaci uvnitř společnosti ČD Cargo,“ zdůraznil Nekola. Jak dále uvedl, stále tak platí, že v roce 2017 by jednotlivé vozové zásilky měly být provozovány s nulovou ztrátou. „To znamená, že vstupy v rámci pomoci státu budou natolik velké, že tento segment již nebude vykazovat ztrátu,“ dodal. Jinými slovy, jednotlivé vozové zásilky již nebudou vytvářet ztrátu, kterou nyní musí společnost sanovat z výnosů ucelených vlaků. „Pak bychom mohli být v rámci fungování tohoto segmentu zcela oproštěni od této zátěže a tím pádem by soutěž s našimi konkurenty mohla být férová.“
Řeč byla také o sociálním dialogu na úrovni jednotlivých výkonných jednotek, který je podle slov Radka Nekoly v současnosti žalostný. „Postup jednotlivých ředitelství v rámci hledání úspor prostřednictvím změn technologií spojený s necitlivou optimalizací činností vytváří na řadě pracovišť zbytečné animozity a nekonformní prostředí pro sociální dialog. Řekl jsem, a slyšel to i pan předseda představenstva, že takoví ředitelé by měli od společnosti odejít. Mám příslib od pana Bednárika, že se nad tímto problémem v nejbližší době sejdeme.“
Radek Nekola na jednání odborových centrál s vedením společnosti také upozornil zaměstnavatele, že udělá všechno pro to, aby zastavil jakékoliv propouštění – snižování počtu zaměstnanců, které bude opřeno o přerozdělování výkonů na jiné zaměstnance. „Společnost totiž nemá základní normativ pro posuzování efektivity zaměstnanců v provozu a opírá své kroky o zjištění společnosti Deloitte. To je smutné,“ prohlásil Nekola s tím, že není možné snižovat počty zaměstnanců, když společnost neumí ani evidovat druhotný posun, který v současnosti daleko převyšuje prvotní posun. „To, že po seřazení vlaku musíme z důvodu chybovosti nebo z technických důvodů vyřazovat vagony, nemáme nikde podchyceno. Tyto činnosti nemáme monitorovány, hrozí těžké pracovní úrazy. To je další věc, kterou tam zaměstnavatel slyšel jako argument pro to, proč v tuto chvíli je jakékoliv snižování počtu zaměstnanců nepřijatelné!“
A problémů, které Radek Nekola na jednání s předsedou představenstva Ivanem Bednárikem otevřel, je mnohem víc: telegraficky například zmiňme zneužívání institutu práce letmo (Nekola: „Chtěli jsme vyjít vstříc zaměstnancům, kterým nemusí vyhovovat rozvrh směn, ale to, co se z toho stalo, především ze strany komandujících, je pro nás nepřijatelné!“), problémy vyplývající z katalogu povolání (absence technické novely; Nekola: „Od dubna jsme od personálního ředitele neobdrželi odpověď.“) či končící emisi dluhopisů. „Dozorčí rada dala souhlas, aby vedení společnosti oslovilo banky se zájmem o refinancování tohoto úvěru a zájem projevilo 11 bank! Jestliže podle novinářů a některých představitelů Českých drah je podnik (skupina ČD) cugrunt, tak je mi s podivem, že nám banky půjčí. Takže nebude problém s přefinancováním miliardového úvěru,“ dodal Nekola.
Dlouhá debata na jednání Dozorčí rady společnosti ČD Cargo byla podle Radka Nekoly i nad nákupem nových lokomotiv (společnost poprvé uvažuje o nákupu nových lokomotiv!). „Dozorčí rada dala nakonec souhlas s vypsáním výběrového řízení na nákup pěti lokomotiv v rámci interoperability a také o druhé etapě šrotace nevyužitých nákladní vagonů (cca 700),“ dodal Radek Nekola. „Jediné, s čím se zatím musím smířit, je to, že naše společnost využívá agenturní zaměstnance (ČD Cargo nemá dostatek strojvedoucích, kteří splňují všechny podmínky pro jízdu mimo území České republiky) a že je stále dokola kriminalizována kauza haly v Lovosicích. Je to jen plácnutím do vody,“ uzavřel Radek Nekola.
Michael Mareš
 

Právě přítomno: 321 hostů a žádný gestor