Kontrolou plnění úkolů z minulého zasedání začalo v úterý 24. 11. 2015 v Domě Bohemika jednání Ústředí OSŽ. Pak přišly na řadu informace ze zásadních jednání; úvod tohoto bloku obstaral předseda OSŽ Bc. Jaroslav Pejša a téma „režijní jízdenky“. „První útok přišel z vlastních řad, druhý z ministerstva dopravy,“ řekl a dodal: „Existuje dohoda z roku 2012 s ministrem dopravy, že se do konce roku 2017 nic měnit nebude, takže máme dva roky na to, abychom našli nějaké řešení.“ Řeč byla například i o chystaném plénu tripartity (2. 12. 2015) na téma doprava.

Pak přišlo na řadu tradiční kolečko informací z dění ve firmách, v nichž má OSŽ své členy. Kolečko zahájil místopředseda OSŽ Mgr. Martin Malý (SŽDC), který informoval o prvním společném jednání Republikových rad OSŽ za infrastrukturu a řízení provozu 12. 11. 2015 na Seči. „Z tohoto jednání vzešlo usnesení, ve kterém se říká, co bychom měli v rámci kolektivního vyjednávání prosadit. Je to šest bodů, které visí na webu OSŽ v sekci PV OSŽ SŽDC.“ Dále Martin Malý informoval o podpisu 1. změny kolektivní smlouvy u SŽDC na rok 2015 (týká se rozvrhu směn na 1. vyrovnávací období v roce 2016).
Štafetu poté převzal Vladislav Vokoun (I. místopředseda OSŽ), aby informoval o dění u ČD, kromě jiného i o rozhodnutí rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře, že mají České dráhy zaplatit přes miliardu korun společnosti Škoda Transportation za dodávku lokomotiv řady 380 (původně se přitom v arbitráži naopak ČD domáhaly téměř miliardy korun za čtyřleté zpoždění dodávky). Přikázaná částka se skládá z doplatku za dodání lokomotiv a 700 milionů Kč z inflační doložky, kterou mají ČD dodatečně podepsat, protože cena lokomotiv během výroby stoupla. „Je to další z řady pokusů, jak národního dopravce poškodit – poprvé souhlasím s ministrem (dopravy). My ještě máme platit, že nám někdo něco nedodal?“ uvedl Vladislav Vokoun s tím, že ČD již složily zálohu, protože zároveň hrozily další obstrukce. „Zabývat se tím bude i Dozorčí rada (ČD) na svém prosincovém zasedání a ČD se budou bránit. Jak může prohrát někdo, kdo dostal lokomotivy s tříletým zpožděním, to mi hlava nebere!“
Vladislav Vokoun dále mluvil o chystaných legislativních změnách a kolektivním vyjednávání. „Včera (v pondělí 23. 11. 2015) jsme měli první jednání face to face se zaměstnavatelem. Zatím to nevypadá, že bychom měli nějaké rozpory, je to v podstatě opsaná KS (2015), ale my vždycky chceme kolektivní smlouvu vylepšit a nejinak tomu bude i letos. Chceme dosáhnout co nejvyššího nárůstu mezd, ale zároveň se snažíme, aby ty rozdíly mezi třemi velkými firmami (ČD, ČD Cargo, SŽDC) nebyly nějak dramatické.“ Další jednání o PKS 2016 bude příští pondělí (30. 11. 2015). Více informací naleznete v článku Kolektivní vyjednávání o PKS ČD, a.s. už za osobní účasti všech zainteresovaných stran!
Místopředseda OSŽ Miroslav Novotný (Nedrážní organizace) informoval o mimořádném zasedání na Sdružení nájemníků (SON), kde se jednalo o úpravě stanov, „aby byla naplněna litera zákona o korporacích“. Dále Miroslav Novotný hovořil o tom, že byl u ŽPSV Uherský Ostroh uzavřen dodatek ke KS na rok 2016. „Tady ale vzniká jeden problém: v momentě, kdy má být zajištěna výroba určitého množství pražců, je všechno v pořádku, ale jakmile se odběr sníží, musí podniky propouštět. Propouštění se týká Doloplaz a Uherského Ostrohu, byť zatím pouze u agenturních zaměstnanců,“ uvedl. Řeč byla i o CZ LOKO, a to v souvislosti s příchodem nových zaměstnanců – členů OS KOVO, i o „zablokovaném“ kolektivním vyjednávání na Dopravním zdravotnictví. „Začátek se posunuje do příštího týdne a my do toho jdeme s požadavkem 5% nárůstu mezd a úpravou osobního ohodnocení v dodatku, který jsme uzavřeli na konci září letošního roku. V běhu je i kolektivní vyjednávání v dalších společnostech, jako například na OHL ŽS a dalších.“
Jako poslední se slova ujal místopředseda OSŽ Radek Nekola, který jednání řídil, a popsal dění ve společnosti ČD Cargo. Řeč byla například o výběrovém řízení na dluhopisy na dalších pět let (vítězná nabídka je na úrocích levnější, než v předchozích letech), i o výhledu hospodaření společnosti v závěru letošního roku. „Společnost plní podnikatelský plán a vypadá to na jeho významné překročení - kladný hospodářský výsledek bude splněn a ještě o několik milionů překročen.“
Také Radek Nekola nemohl nezmínit kolektivní vyjednávání u společnosti ČD Cargo a o podobě návrhu kolektivní smlouvy na rok 2016 z pera zaměstnavatele. „Tady se snad ani nedalo mluvit o kolektivní smlouvě, protože návrh zaměstnavatele spíše než kolektivní smlouvu připomínal ohlodanou kost,“ řekl Radek Nekola v úvodu tohoto bodu. „Nicméně na posledním jednání, i díky tomu, že odboráři působí jednotně, se některé benefity, které zaměstnavatel vyškrtal, podařilo vrátit. Máme zpátky připojištění, pět týdnů dovolené, KOP (pokračuje ještě debata nad délkou pobytu), takže už v měsíci únoru by se mohli první zaměstnanci vydat na KOP. Další jednání proběhne příští týden, doufám, že už se dotkneme odměňování, o kterém jsme se zatím nebavili.“
V závěru pak členové Ústředí OSŽ vzali na vědomí jak informaci o průběhu a vyhodnocení prověrek BOZP v roce 2015 (Ústředí OSŽ ukládá písemný materiál o průběhu a vyhodnocení prověrek BOZP v roce 2015 vhodným způsobem do konce roku zveřejnit na webové stránce OSŽ a v Obzoru) tak o kontrolách revizní komise u ZO OSŽ v Brně, či i o plnění rozpočtu 1-9/2015.
V bodu „Různé“ informoval předseda ZO OSŽ Všetaty, člen Ústředí OSŽ a člen Správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Bc. Petr Toman, BA (Hons) o návrhu, který ve středu 25. 11. 2015 předloží na jednání Správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR a se kterým již seznámil všechny tři personální ředitele ČD, ČD Cargo a SŽDC. „Jsme předběžně domluveni, že ZP MV (211) podpoří kondiční pobyty u strojvedoucích - chtěl bych ale, aby se to týkalo i dalších profesí - kteří jsou pojištěnci 211 a kteří při nehodě utrpěli vážný úraz, a to formou dalších procedur hrazených z prostředků ZP MV. Myslím si, že je to dobrá věc, že ji všichni podpoří, aby se to mohlo realizovat.“
Michael Mareš
 

Právě přítomno: 275 hostů a žádný gestor