Bez zástupců zaměstnavatele a de facto na jedno jediné téma jednal ve středu 12. 12. 2018, v sídle OSŽ v pražských Vysočanech, Podnikový výbor (PV) OSŽ ČD Cargo. Nosným tématem jednání bylo pochopitelně kolektivní vyjednávání (to pokračuje ve čtvrtek 13. 12. 2018) a také informace z jednání Dozorčí rady ČD Cargo, které přednesl a celé jednání podnikového výboru řídil Radek Nekola (na snímku u článku), předseda PV OSŽ ČD Cargo.

Jak Radek Nekola uvedl, Dozorčí rada společnosti ČD Cargo mimo jiné projednala a schválila základní fragmenty podnikatelského plánu na rok 2019, který v sobě obsahuje i „navýšení tržeb z přeprav, které je nutné použít na razantní nárůst ceny trakční energie a nafty“. „S více penězi se počítá i na navýšení údržby v našich vlastních kapacitách, plánuje se například více těžších oprav v oblasti nákladních vozů.“ Radek Nekola dále řekl, že zástupci zaměstnanců členy DR ČD Cargo upozornili, že dosud není uzavřeno kolektivní vyjednávání a že podnikatelský plán tudíž neobsahuje všechny náklady spojené s kolektivní smlouvou, takže požádali o přesun projednávání podnikatelského plánu na období, až bude kolektivní vyjednávání skončeno. „Bohužel jsme prvně narazili na odpor předsedy DR (Miroslava Kupce), podnikatelský plán byl i přes odpor zástupců zaměstnanců schválen a odeslán valné hromadě k projednání.“

Radek Nekola se zmínil o zvýšeném objemu oprav (kolejových vozidel) v příštím roce (celkem za cca miliardu korun), o dokončení výběrových řízení na opravy vyšších stupňů, a to jak v elektrické tak dieselové trakce. „Jde o postupné naplňování představ vedení společnosti jak masivně investovat do vozového parku, abychom jej měli v lepší kondici.“ Nekola je rád, že „se to stihlo“, neboť kapacity opraven a výrobců, kteří opravují kolejová vozidla, jsou limitovány a jakékoliv prodlení může znamenat, „že na nás nepřijde řada“. „Byla odsouhlasena i investice výměny podúrovňového soustruhu v Ústí nad Labem,“ uvedl s tím, že zelenou dostala i třetí etapa dostavby linky na opravu vysokostěnných vozů v SOKV Ústí nad Labem. „Hala by měla být hotová na přelomu května/června, my s tou kapacitou počítáme, čekáme na to, až nám hala začne dodávat chybějící vozy.“

V závěru pasáže věnované zasedání Dozorčí rady společnosti ČD Cargo Radek Nekola krátce referoval o produktu „místenkování“ vozů a o příštím jednání DR ČD Cargo, které proběhne už v novém složení, ale až v měsíci lednu.

Radek Nekola se krátce zmínil o některých výrocích v médiích na téma privatizace společnosti ČD Cargo, jako o snaze destabilizovat společnost. „Nebylo to šťastné a jen to utichlo, museli jsme čelit výrokům z úst manažerů ČD v osobě pana Kupce, že Cargo je koulí na noze ČD. Strašně mě to nazlobilo, bylo to za čárou,“ konstatoval Radek Nekola. Podle něj přišla tato prohlášení šéfa drah ve chvíli, kdy „společně se zaměstnanci čtyři roky vytváříme pozitivní obraz této společnosti, a najednou se dozvíme, že zaměstnanci ČD Cargo jsou přítěží“. „Zítra (13. 12.) se sejdu s panem premiérem a budeme si na toto téma povídat. Chci pana premiéra požádat, aby se Miroslav Kupec v médiích omluvil 7000 zaměstnancům, které svými výroky urazil. A chci jej také požádat o uspořádání kulatého stolu, kde bychom si všichni, kdo mají do toho co mluvit, sedli a řekli si, jak dál. Co je pro mě v tuto chvíli důležité, je to, aby zaměstnanci měli záruku toho, že to zaměstnání má nějakou perspektivu.“

V provozu to vře! Máme podhodnocené mzdy!
V další části se mluvilo o kolektivním vyjednávání, a to jak o již uzavřených bodech (například o navýšení příplatku za práci přesčas, odměně za obtížnost pracovního režimu, odměně za flexibilní nástup, minimální délce směny - ta se prodlužuje na sedm hodin), tak i o těch, kde zatím ke shodě nedošlo, například jsou to stanovená týdenní pracovní doba či osobní ohodnocení a sazby mzdových tarifů. „Myslím si, že jsme se zase o kousíček posunuli dál. Celé to všechno završila naše snaha už jednou provždy skončit debatu na téma přesčasové hodiny. Pan generální ředitel řekl, že k 1. 1. 2019 nebude nikdo mít jedinou hodinu přesčasů, všechno zaměstnavatel zaplatí.“ Řeč byla i o návrzích mzdového nárůstu, kde se zatím zástupci zaměstnanců s vedením firmy nejvíce rozcházejí. „Zítra pokračuje kolektivní vyjednávání a uvidíme, s čím zaměstnavatel přijde. Ve hře je i nepodpis kolektivní smlouvy s tím, že by se šlo před zprostředkovatele, zazněly i úvahy o platnosti kolektivní smlouvy na delší období,“ podotkl Nekola.

V diskusi se členové PV věnovali nejvíce mzdám a nedostatečnému mzdovému nárůstu v uplynulých letech (Máme podhodnocené mzdy, zaměstnavatel tancuje bosou nohou na žhavém uhlí! V provozu to vře! I ti nejbližší mi nadávají, to jsem ještě nezažila, už toho mají dost! Stále voláme, že chceme mladé schopné a dáme jim s přesčasy dvacet tisíc?), což Radek Nekola vůbec nerozporoval: „Uvědomujeme si, že zejména u zaměstnanců v opravárenství byla jejich práce podceňovaná a proto se upravuje část výkonové odměny pro tuto skupinu. Ano, vnímáme to, co se děje na trhu práce. Má-li být opravárenství dlouhodobě udržitelné, tak se s tím musí něco dít, ale zatím mám pocit, že s tím něco dělají jenom odboráři,“ uzavřel.

Michael Mareš
 

Právě přítomno: 323 hostů a žádný gestor