O připomínkách k celostátnímu tarifu, o dopravní tripartitě, o aktuálních problémech ZAPu, a především pak o „neodkladných záležitostech na Moravě“ jednali členové Výboru ZAP OSŽ (Zákaznický personál), stacionární personál, na svém pravidelném zasedání ve středu 18. 9. 2019 v Praze, v sídle OSŽ, jehož první část navštívila ředitelka ZAP Ing. Jitka Kubíková (na snímku).

Beznaděj, vztek, emoce, to všechno viselo ve vzduchu. Jak v úvodu zopakoval tajemník PV OSŽ při ČD Antonín Leitgeb, který jednání Výboru ZAP řídil, Podnikový výbor OSŽ při ČD, a. s., od vedení Českých drah, navzdory tomu, co se nyní na jižní Moravě děje (omezování stacionárního personálu ČD), zatím neobdržel žádné podklady. „Informaci (určenou odborovým partnerům), jak konkrétně to v regionech po uzavření smluv s kraji se zaměstnaností vypadá, obdržíte v nejbližších dnech,“ přislíbila Jitka Kubíková s tím, že předložený materiál bude v sobě obsahovat i odhad dopadů do zaměstnanosti. „Ještě ale definitivně všechny smlouvy nemáme podepsané, dokončení předpokládáme v listopadu. Nicméně mobilní nebo stacionární personál musíme obsazovat tak, jak si to kraj (objednavatel) žádá.“

Situace se liší region od regionu, v některém kraji zůstává status quo (personální potřeba bude zachována), jinde si kraj objednal nižší obsazení personálem. „A na to má kraj právo,“ zdůraznila Jitka Kubíková. „V jednotlivých regionech proto máme informační setkání se zaměstnanci. Například v Brně a Ostravě nakonec nebudeme muset, co se týče vlakových čet, nikoho propouštět. Pokud jde o brněnský region, tak tam momentálně se zaměstnanci hovoříme na téma, jak dál. Jak se budou v jednotlivých stanicích obsazovat pokladny, si totiž určuje kraj respektive koordinátor dopravy,“ dodala. Členové Výboru na ředitelku apelovali, aby byl brán alespoň ohled na dostupnost pracovišť v návaznosti na dopravu (jinak řečeno, přizpůsobit turnusy možnostem dojíždějících zaměstnanců). Například Středočeský kraj totiž požaduje u osobních pokladních přechod na systém ranní/odpolední (bez nočních směn). „My jsme vázáni smlouvou, že pokladna bude obsazena na první ranní vlak. Kraj nezajímá, jestli se tam ta pokladní jak má dostat,“ odvětila ředitelka Kubíková.

„Jak to tak vypadá, zase taháme za kratší konec,“ zareagoval Antonín Leitgeb s tím, že konkrétně od Jihomoravského kraje, poté, co České dráhy projevily vůči kraji jistou vstřícnost, očekával spíše vděk. Ale kraj se odvděčil zavíráním (pokladních) okének. „Ten diktát ze strany kraje je skutečně nehorázný! Dotknout se to má sedmdesáti pokladních!“ Například v Břeclavi, kde se nyní rekonstruuje nádraží, mají ze čtyř pokladních okének zbýt jen dvě, navíc je tam hodně frekventovaná půjčovna kol (aktuálně za letošní rok bylo k dnešnímu dni 328 vypůjčených kol). „Ale my neprodáváme jenom krajské jízdenky,“ upozornil ředitelku Karel Tomeček, předseda tamní ZO OSŽ: „To nemůžeme jít do rizika, že otevřeme jedno okénko jako ČD?“ dotázal se. Podle Jitky Kubíkové si ale kraj takové podmínky stanovil. „A to, co kraj navrhl, my budeme akceptovat. Dávali jsme k tomu připomínky, ta jednání ještě probíhají, ale co vím, úředníci na kraji jsou striktní, v Břeclavi původně mělo být jenom jedno okno,“ odpověděla.

Členy Výboru odpovědi Jitky Kubíkové příliš neuspokojily. Pavla Packová předala Jitce Kubíkové písemné stanovisko brněnského Výboru ZAP OSŽ a petice zaměstnanců z Brna, Břeclavi a Veselí nad Moravou. „To nejsou jenom petice, ale i návrhy na řešení od pokladních, které v práci strávily mnohdy i půl života. Ale my raději zaplatíme kraji pokutu, než bychom otevřeli jedno okénko navíc?“ podivoval se Karel Tomeček a dodal: „Že ti pokladní půjdou z 6. do 4. třídy, to pokladní berou (přeřazení na jinou méně placenou práci v rámci ČD ZAP – do tranzita), ostatně je to lepší, než kdyby skončily na pracáku. Ale tady jde zároveň o komfort pro cestující. Když už teď jsou v Břeclavi čtyři okénka a jsou tam fronty, a pak tam budou jen dvě, odnesou to nejvíce pokladní!“

„Je mi z toho smutno,“ přidal se závěrem předseda PV OSŽ při ČD a I. místopředseda OSŽ Vladislav Vokoun. „Svůj podíl viny na tom mají letošní personální otřesy v představenstvu společnosti ČD, a. s., a také to, že některé kraje, zejména Jihomoravský, nechápou objektivní potřeby Českých drah, jediného dopravce, který zajišťuje dopravní obslužnost v rámci celého státu.“

Michael Mareš
 

Právě přítomno: 295 hostů a žádný gestor