OBZOR ke stažení

K prodloužení platnosti zaměstnaneckých jízdních výhod ČD pro rok 2019 je stanoveno období od 1. 11. do 8. 12. 2018. Provedením úhrady prolongační částky je prodloužena platnost aplikace železniční průkazka na In Kartě na další období, prolongační částka uhrazená pro rok 2018 je platná do 8. 12. 2018. Prolongační částka pro rok 2019 platí do 14. 12. 2019, tj. do doby počátku jízdního řádu 2019/2020.

V neděli 14. října 2018 byl v Singapuru zahájen 44. kongres ITF (Mezinárodní federace pracovníků v dopravě. Za OSŽ se kongresu účastní tříčlenná delegace ve složení předseda OSŽ M. Malý, místopředseda OSŽ a předseda PV OSŽ ČD Cargo, a.s. R. Nekola a vedoucí kanceláře předsedy a členka výkonného výboru ETF H. Romanova. (viz článek Na 44. kongresu Mezinárodní federace pracovníků v dopravě má zastoupení také OSŽ ze dne14. října 2018.)

Koaliční ČSSD nesouhlasí se záměrem privatizovat nákladního železničního dopravce ČD Cargo, uvedl to předseda ČSSD Jan Hamáček. Privatizaci podle Lidových novin plánuje ministr dopravy Dan Ťok, předseda ČSSD Jan Hamáček to v neděli 14. října v České televizi označil za chybu. Podle něj ministr Ťok postupuje proti vládnímu programu a chce se s ním kvůli tomu sejít. Ve vládním programu totiž stojí, že vláda nepřipustí privatizaci veřejných služeb ani podniků se státní účastí.

Představujeme kandidáty OSŽ na členy Dozorčí rady ČD, a. s., pro volby, které se budou konat ve dnech 13. - 15. listopadu 2018. Kandidáty za OSŽ jsou: Vladislav Vokoun, – předseda Podnikového výboru OSŽ při ČD a I. místopředseda OSŽ a Antonín Leitgeb – tajemník Podnikového výboru OSŽ při ČD.

U Správy železniční dopravní cesty bylo zahájeno kolektivní vyjednávání! V pondělí 15.října 2018 byl na jednání odborových centrál, za účasti generálního ředitele SŽDC, předložen návrh 1. změny PKS SŽDC 2018 - 2019.

V neděli 14. října 2018 byl v Singapuru zahájen 44. kongres Mezinárodní federace pracovníků v dopravě (International Transport Federation – ITF). Za OSŽ se kongresu účastní tříčlenná delegace ve složení předseda OSŽ M. Malý, místopředseda OSŽ a předseda PV OSŽ ČD Cargo, a.s. R. Nekola a vedoucí kanceláře předsedy a členka výkonného výboru ETF H. Romanova.

Knižní jízdní řády již nejsou v posledních letech tak žádané jako v minulosti, kdy patřily k nejprodávanějším „knihám“. V současné době se knižních jízdních řádů vydává kolem 22 tisíc výtisků, oproti dřívějším letům, kdy se vydával ve stotisícových nákladech. V současné době ho pomalu ale jistě nahrazuje internet a elektronické vyhledávače spojení. České dráhy tak letos budou jednou z mála evropských zemí, které ještě knižní jízdní řád vydávají.

Od neděle 9. prosince začíná na železnici platit nový jízdní řád. Pokud se týká Českých drah, jejich mezistátní jízdní řád se příliš nemění, u vnitrostátních dálkových vlaků nastanou nejviditelnější změny ve zrychlení dopravy mezi Prahou, Plzní a dalšími západočeskými městy, posílena bude i doprava mezi Prahou a Opavou. Přibudou další klimatizované vozy a pro lepší orientaci cestujících dochází k jednotnému pojmenování vlaků a linek.

Předseda OSŽ Mgr. Martin Malý s doprovodem se sešel 3. 10. 2018 v Břeclavi s rakouskými kolegy pod vedením Gerharda Tauchnera, předsedy Centrální podnikové rady ŐBB Produktion. ŐBB Produktion zodpovídá za trakci a přípravu vypravení 6500 vlaků denně. Tématem schůzky bylo projednání aktuální bezpečnostní problematiky monitoringu pracovní doby strojvedoucích, která je na evropské úrovni středobodem pozornosti v rámci Evropské federace pracovníků v dopravě (ETF). ETF zastupuje v Bruselu více než 5 milionů pracovníků v dopravě ve 41 zemích.

Železniční sekce Evropské federace pracovníků v dopravě (European Transport Workers Federation - ETF) vyhlásila na 4. října 2018 akční den na podporu doprovodného vlakového personálu. Evropští železniční odboráři chtějí touto akcí jednak podpořit kampaň ETF „STOP sociálnímu dumpingu - Za férovou dopravu v Evropě 2.0., ale především chtějí  upozornit na  nebezpečnou tendenci rušení železničního personálu.

Podnikový výbor OSŽ SŽDC na svém pravidelném zářijovém zasedání, ve čtvrtek 27. září 2018, zvolil tým kolektivních vyjednávačů. Ten bude pracovat ve složení: Petr Štěpánek - vedoucí, Miloš Paleček, Miroslav Maincl, Dušan Richter, Roman Polok, Pavel Lněnička, Petr Toman, Lýdie Vatterová, Marcel Bortl, Luděk Šebrle - poradce.

Na dnešní den, tj. na středu 26. 9. 2018, byl mimořádně svolán Podnikový výbor OSŽ ČD Cargo, a. s., z důvodu náhlého rozhodnutí jediného akcionáře při výkonu působnosti valné hromady ČD Cargo, a. s., o změně stanov, a to 27 dní před plánovanými volbami do Dozorčí rady ČD Cargo, a. s. Tímto usnesením valná hromada snížila počet zástupců zaměstnanců v Dozorčí radě ČD Cargo ze tří na dva. Podotýkám, že totožná valná hromada před čtyřmi měsíci rozhodla o navýšení počtu zástupců zaměstnanců v dozorčí radě ze dvou na tři, a to bez ohledu na finanční náklady, které nyní uvádějí jako důvod změny.

Právě přítomno: 274 hostů a žádný gestor