OBZOR ke stažení

Ministr dopravy Dan Ťok dnes (pátek 13. července) odvolal z devítičlenné dozorčí rady Českých drah jejího předsedu Milana Ferance (ANO) a další čtyři členy - Jana Harta, Antonína Tesaříka, Tomáše Révezse a Milana Kucharčíka. Novým předsedou má být bývalý ministr dopravy Petr Moos, kterého dnes Ťok do rady jmenoval. Ministr to řekl na tiskové konferenci. Změnu dnes schválil na svém jednání řídící výbor Českých drah, který zároveň Petra Moose doporučil na předsedu dozorčí rady národního dopravce, vzhledem k jeho odborným a profesním zkušenostem.

Po dnešním (12. 7. 2018 v 01.00 h) vyjádření důvěry nové vládě parlamentem oznámil ministr dopravy Dan Ťok (ANO), že chce vyměnit vedení Českých drah (ČD). Důvodem jsou spory ohledně postupu při otevírání trhu železniční dopravy jiným firmám. Ministr to řekl deníku Mladá fronta Dnes. O odvolání generálního ředitele a předsedy představenstva ČD Pavla Krtka se mluví od loňského podzimu. Ministr chtěl ale se změnami počkat na silnější mandát, který v noci na čtvrtek vláda Andreje Babiše získala.

Představenstvo OSŽ na svém jednání dne 18.6.2018 projednalo Návrh vzdělávacích aktivit OSŽ na II. pololetí 2018 a uložilo předložit materiál na jednání Ústředí OSŽ dne 12.9.2018.
Semináře jsou organizovány na základě požadavků a potřeb funkcionářů ZV ZO OSŽ. Zvýšená pozornost bude věnována funkcionářům nově zvoleným, kteří dosud žádný seminář neabsolvovali.

V pondělí 9. července se v Praze konalo jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR (tripartity). Předseda vlády Andrej Babiš zde obhajoval návrh státního rozpočtu na rok 2019. Ten, podle předsedy největší odborové ústředny, Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), Josefa Středuly, má slabinu v části, která jedná o oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu.

Brněnské hlavní nádraží (na snímku) čeká další zatěžkávací zkouška. Od 16. července zde budou zahájeny stavební práce na opravách dvou mostů, které překonávají dvě velmi rušné silniční komunikace v centru Brna. Výluky, spojené s opravami těchto památkově chráněných mostů, ovlivní jízdy vlaků z kusých kolejí u 5. a 6. nástupiště (směr Brno Horní Heršpice, Zastávka u Brna a Moravské Bránice). Práce na těchto mostech budou pokračovat i v příštím roce, přičemž na ně v prosinci naváže další výluka, spojená s rekonstrukcí staničního zabezpečovacího zařízení na brněnském hlavním nádraží.


Vlaky ve Francii jsou v těchto dnech na mnoha místech opět ochromeny stávkou železničářů. Tou odborové ústředny CGT a SUD-Rail protestují proti kontroverzní železniční reformě, která značně omezuje pracovní a sociálni jistoty zaměstnanců dráhy. Stávky omezí provoz čtyř z pěti spojů TGV a TER a další vlaky. Normálně mají jezdit vlaky mezi Francií a Španělskem, provoz vlaků mezí Francií a Itálií má být omezen o třetinu. Přestože je tato stávka o něco mírnější, než stávky předchozí, znepříjemní cestování Francouzů na prázdninové dovolené.

Masové demonstrace, které železničářské odbory vyhlásily na protest proti uzákonění dvanáctihodinových směn s předstihem minulý týden, se začaly již od soboty uskutečňovat v celé zemi. Již 30. června se jich zúčastnilo na 10 000 lidí, čímž Rakouský odborový svaz (ÖGB) dokázal, že umí zmobilizovat téma práce, upozornil 2. července deník Die Presse. V pondělí byl hlášen značný počet narušení dopravy, přičemž z celkem 5 000 spojů vypadlo asi 250, upřesnil v úterý deník Der Standart.

Přesně vpředvečer posledního masového protestu zaměstnanců Národní společnosti francouzské železnice (SNCF), který se uskutečnil 28. června jako poslední z celkem 36 většinou dvoudenních stávek, konaných od začátku dubna, vyhlásil prezident Emmanuel Macron zákon o novém železničním paktu, stvrzeném již novelou Národního shromáždění ze 17. dubna. Jak uvedlo vedení SNCF, poslední stávka železničářů byla ve znamení vůbec nejnižší účasti pracovníků dráhy – pouhých 8,4 procenta. Ještě do předposlední stávky, konané 22. června, se zapojilo 9,87 procenta zaměstnanců.

V poslanecké sněmovně se včera jednalo o železnici. Sněmovní podvýbor pro dopravu řešil otevírání trhu na železnici v příštích letech, konkrétně pak o vpuštění alternativních dopravců do dotované osobní dopravy. Jedním z témat se přitom poněkud paradoxně stala i nákladní doprava, když na jednání dorazilo i vedení Sdružení železničních nákladních dopravců České republiky (Žesnad.CZ).

Oddělení kanceláře předsedy OSŽ oznamuje všem členům a funkcionářům OSŽ, že jsou schválené termíny podzimních kurzů „Práce na PC“. Kapacita kurzu je 8 účastníků, pokud mají účastníci své vlastními notebooky, vybavené operačním systémem Windows 8 (8.1), 10 Microsoft Office 2013 nebo 2016, může se kurz rozšířit ještě o další dva účastníky. Minimální počet účastníků pro otevření kurzu je 6 osob. Díky menšímu počtu osob ve skupině se lektor může individuálně věnovat každému účastníkovi.

Za pár dnů začnou letní prázdniny a s nimi přijdou i zvýšené nároky na cestování vlakem. Letní období je však nejen časem dovolených a výletů, ale také obdobím, kdy probíhají intenzivní práce na opravách a modernizacích železničních tratí. S nimi souvisí poměrně značné množství výluk ve všech koutech České republiky. SŽDC jako správce železniční infrastruktury informuje o nejvýraznějších omezeních během července a srpna s přesahem do června a září, která budou mít dopad na provoz vlaků. Jedná se pouze o dlouhodobější výluky v trvání minimálně několika dnů, během kterých budou vlaky nahrazeny autobusy, případně budou vlaky jezdit podle výlukových jízdních řádů. Konkrétní termíny výluk se mohou měnit podle provozní situace.

Správní a Dozorčí rada Nadace Okřídlené kolo (NOK) se na svém společném zasedání sešly dne 13. 6. 2018 v sídle OSŽ v pražských Vysočanech. Na programu zasedání bylo především projednání a schválení hospodaření a účetnictví loňského roku 2017 – výroční zprávy, účetní závěrky a přílohy k účetní závěrce, a také stanovisko ke Zprávě o auditu. Správní rada zhodnotila uplynulé období v kontextu s mírou naplnění VIZE 2017. Do budoucna Správní rada NOK vnímá dopad probíhajících radikálních změn v tuzemském sektoru železniční osobní dopravy provozované v závazku veřejné služby s důsledky do rozsahu a kvality péče o historické dědictví české železnice, které doposud spravuje národní dopravce České dráhy.

Právě přítomno: 215 hostů a žádný gestor