OBZOR ke stažení

Na více než polovině tratí, kde jezdí rychlíky, už měly cestující vozit vlaky dopravců vybraných ve veřejné soutěži. Tak aspoň hovořily plány ministerstva dopravy v roce 2010. Realita je ale jiná: České dráhy (ČD) naopak získaly jistotu, že většinu rychlíků budou pro stát provozovat dál bez tendrů, píše dnešní (2. 3. 2017) Mladá fronta DNES, která vychází z nové verze Zprávy o otevírání železničního trhu, kterou ministerstvo dopravy poslalo do meziresortního připomínkového řízení.

Letos tak podle Mladé fronty DNES nezačne jediná soutěž na provoz rychlíků, naopak stát zadá přímo provoz nových vlaků z Prahy do Plzně a dál do Mnichova, Klatov nebo Chebu. Mezi ně ČD vloží pomalejší rychlíky Praha – Klatovy, které budou zastavovat i v menších stanicích, například v Berouně, Hořovicích nebo v Kařezu. Stát to podle MfD vysvětluje tím, že chce více využít miliardové investice do zrychlení tratě. Z Prahy hlavního nádraží má být expres v Plzni za 1 hodinu a 29 minut.
O provoz vlaků pod objednávkou státu měl zájem i soukromý Leo Express, ten ale nedoložil, že má dohodu s německou stranou. Smlouva na nové expresy je nicméně uzavřena zatím jen na dva roky.
Stát platí za provoz rychlíků Českým drahám ročně čtyři miliardy korun. Desetileté smlouvy vyprší sice v roce 2019, ale vše směřuje k tomu, že se ČD konkurence obávat nemusí. Hlavním důvodem, proč se soutěže nemohou rozjet, je problém s režijními jízdenkami. Ty podle verdiktu ÚOHS České dráhy diskriminují, protože je musí poskytovat podle zákona i desítkám tisíc lidí, kteří nejsou zaměstnanci ČD, píše dále MfD s tím, že MD ČR proto v materiálu navrhuje, aby režijní jízdenky nadále nebyly státním závazkem. Před volbami ale není příliš reálné, že někdo z politiků téma rušení „režijek“ otevře, myslí si autor článku.
Plány ministerstva kritizují soukromí dopravci. Ve čtvrtečním (2. 3. 2017) společném prohlášení Arrivy, Leo Expressu a RegioJetu uvedli, že ministerstvo nemá koncepci, jak se zakázkami postupovat. „Svou nečinností ministerstvo způsobí časovou tíseň, kterou pak bude alibisticky řešit opětovným přímým zadáním bez výběrového řízení Českým drahám,“ cituje MfD z prohlášení.

Michael Mareš s využitím Mladé fronty DNES


 

Právě přítomno: 309 hostů a žádný gestor