OBZOR ke stažení

Vážené kolegyně a kolegové, jak asi víte z našich webových stránek, jsem již dva měsíce v pracovní neschopnosti, ale dění v OSŽ a na české železnici soustavně sleduji. Zaujal mě rozhovor kolegy Milana Blažka, předsedy ZO OSŽ železniční stanice Olomouc, který byl zveřejněn 17. 3. 2017 na webu OSŽ, ve kterém apeluje na jednotu členů OSŽ a připomíná, že na podzim budou jednání o budoucnosti jízdních výhod. Obávám se však, že jednání začnou dříve, protože již 9. 3. 2017 byla na webu zveřejněna informace JUDr. I. Veselého, personálního ředitele Českých drah, že hlavní části jednání o tarifu proběhnou v květnu až červnu letošního roku a do konce tohoto roku musí být jasno.

Zároveň je však také jasné, že do konce tohoto volební období nestačí Poslanecká sněmovna Parlamentu přijmout novelu zákona o Českých drahách. A po říjnových parlamentních volbách se bude nejdříve sestavovat vláda a pak teprve podávat návrhy změn zákonů.
Prakticky téměř s jistotou lze předpokládat, že počátkem roku 2018 bude platit zákon o Českých drahách v současném znění a dohodnuté tarifní změny budou muset tomuto znění zákona odpovídat. Jednání o jízdních výhodách se tak bude muset zřejmě rozdělit na dvě části:
1. stav platný v roce 2018
2. stav platný v roce 2019 a v letech následujících.
Nabízí se tak řešení vést v letošním roce pouze jednání o roce 2018 a jednání o dalších letech ponechat na vedení OSŽ zvoleném na listopadovém sjezdu a vedení ministerstva dopravy ustaveném v rámci nové vlády vzniklé z říjnových parlamentních voleb.
Je to pouze úvaha a jedno z možných řešení, ale domnívám se, že by bylo vhodné i o něm vést v rámci OSŽ diskusi.
Bc. Jaroslav Pejša, předseda OSŽ
 

Právě přítomno: 212 hostů a žádný gestor