OBZOR ke stažení

Několik českých krajů uspělo ve sporu s ministerstvem dopravy, a i přes to, že uzavřely smlouvu s dopravcem přímo, a ne po tendru, by nakonec neměly mít zavřenou cestu k miliardovým dotacím z Evropské unie na pořízení nových vlaků. Dohoda, která se v květnu zrodila v Bruselu, by měla být doladěna příští týden v Praze, uvedl v pátek 19. 5. 2017 server Novinky.cz. „Je to pro nás ohromné vítězství. Vítám vstřícný krok ministerstva. Jednání byla velmi tvrdá,“ cituje Právo hejtmana Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD).

Resort dopravy dlouho trval na tom, že Evropská unie z Operačního programu doprava II zadotuje jen vlaky na linkách, na kterých byl soutěžen dopravce. Řada krajů však již dříve uzavřela smlouvu přímo s jedním dopravcem formou takzvaného přímého zadání. Několika regionům přitom ještě před několika týdny hrozilo, že o šanci na dotované vlaky přijdou.

Nalezení kompromisního řešení s kraji Právu potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold, podle kterého buď bude na provozování linky vypsána soutěž, nebo bude provoz zadán přímo. „V takovém případě ovšem bude mít kraj povinnost přímé zadání s podporou evropských prostředků předem oznámit a zveřejnit tuto informaci v úředním věstníku EU po dobu nejméně čtyř měsíců. Pokud v této lhůtě jiný dopravce projeví zájem linku provozovat, bude přímé zadání omezeno pouze do roku 2023. Poté bude následovat provoz dopravcem vybraným v otevřené soutěži,“ řekl Právu Neřold. Nejhlasitějším kritikem resortu dopravy byl právě Plzeňský kraj, který si plácl s Českými drahami. Kvůli sporu si jako jediný nechal vypracovat expertizu od mezinárodní společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC). Posudek podle Bernarda potvrdil, že přímé zadání je možné a funguje i v okolních zemích, jako jsou Polsko, Slovensko nebo Maďarsko, uvádí dále server Novinky.cz.

Právo rovněž připomíná, že přímé zadávání zakázek bez soutěžení Českým drahám dlouhodobě kritizují soukromí dopravci Arriva, Leo Express a RegioJet. Podle dopravců hrozí zafixování monopolu Českých drah v dotované dálkové dopravě i po roce 2019 a „v horším případě pak celkový rozklad systému dotované dálkové veřejné dopravy v České republice”.

Michael Mareš s využitím serveru Novinky.cz
 

Právě přítomno: 318 hostů a žádný gestor