Ve středu 7. června 2017 se v Berlíně sešli železniční odborníci z řad dopravců, provozovatelů dráhy, regulátorů a exekutivy, aby se zúčastnili konference „Jednotný železniční systém v Evropě“. Cílem konference, pořádané Evropskou komisí a Evropskou železniční agenturou ve spolupráci s ministerstvy dopravy ČR, Německa, Polska, Rakouska a Švýcarska, byla implementace technického pilíře 4. železničního balíčku do praxe.

Z pohledu operátorů přednesl klíčový projev předseda představenstva Rakouských spolkových drah Andreas Matthä (na snímku). Poměrně kriticky, avšak věcně a výstižně, se vyslovil k aktuálnímu stavu železničního sektoru. Zatímco Evropská komise prosadila již 4. železniční balíček, teprve poté začíná pracovat na 1. silničním balíčku. Na jedné straně Evropská komise deklaruje železniční dopravu jako ekologickou, na druhou stranu ji však v praxi přílišnou regulací a s ní spojenými náklady vytěsňuje z přepravního trhu. Železnice totiž musí náklady (nekryté účelovou dotací) přenést do cen za přepravu a tím se stává nekonkurenceschopnou, především vůči silniční dopravě. Konkurenceschopnost železnice je podmíněna srovnáním podmínek podnikání v různých druzích dopravy.

Zástupci institucí Evropské komise volali po potlačení národního egoismu v zájmu zjednodušení a standardizace evropské železnice po vzoru letecké dopravy. Je nasnadě, že menší průmyslové podniky mají obavy, že Evropská komise vyhlásí standardy podle produktů největších průmyslových koncernů na úkor malých producentů, kteří již dnes mají sofistikované řešení. České firmy železničního průmyslu svádějí právě takový boj. Příkladem může být „Automatické vedení vlaku“, které je nasazeno, funguje a je prověřeno v praxi, přesto se obtížně daří prosazovat jako závazný standard tváří v tvář velkým producentům z Německa, Francie, Itálie a dalších zemí.

Jedním z témat bylo i uplatnění standardů EU ve Švýcarsku a dalších nečlenských státech. Evropská komise bude nepochybně implementací předpisů podmiňovat reciproční přístup na společný trh EU.

Účastníci hlasovali o tématech diskusního kulatého stolu. Nebylo překvapením, že nejvíce hlasů získala problematika „přechodného období“, která budí velké vášně v sektoru. Druhým vybraným tématem bylo „dovybavení stávajících vozidel“ tak, aby splňovaly budoucí požadavky na jednotné standardy. Na třetím místě skončila otázka „jednacího jazyka“, která s sebou nese značné náklady na tlumočení a překlady při komunikaci s centrálním schvalovacím a regulačním orgánem Evropské železniční agentury (ERA).
-rš-
 

Právě přítomno: 366 hostů a žádný gestor