OBZOR ke stažení

Nové zabezpečovací zařízení začala budovat Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v železniční stanici Bohumín. Původní zabezpečovací zařízení zcela zničil před dvěma lety rozsáhlý požár a od té doby je v Bohumíně zavedeno provizorní zabezpečovací zařízení (na snímku buňky vlevo). Nové zabezpečovací zařízení bude stát 443 milionů korun a dokončeno by mělo být v roce 2019. Následně bude řízení provozu převedeno na Centrální dispečerské pracoviště (CDP) do Přerova.

Při celkem již čtvrté letošní stávce zaměstnanců státní železniční společnosti SNCF (první se uskutečnila ve dnech 21. – 23. března, druhá hned po Velikonocích, další o týden později a třetí - dubnová - v polovině měsíce), přerušili železničáři provoz vlaků na mnoha místech Francie již od čtvrtka 12. dubna večer do neděle 15. dubna, kdy dráha hlásila obnovení dopravy takřka v běžném chodu. „Jen spoje Transiliens a TER se ještě v neděli ráno potýkaly s menšími výpadky, vlaky TGV již fungovaly dle jízdního řádu,“ informoval 15. dubna list Le Figaro.

AKTUALIZOVÁNO - Dvoudenní stávka železničářů ve Francii, která byla zahájená 2. dubna večer a skončila ve čtvrtek 5. dubna ráno a která značně narušila provoz vlaků státní společnosti SNCF, proběhla ve znamení úspěchu odborů; konstatoval 4. dubna německý deník Handelsblatt. Provoz na dráze se postupně vrací do normálního stavu. Další stávku ohlásily odbory na 7. a 8. dubna. Odboráři nesouhlasí s návrhem reformy Zákoníku práce vlády prezidenta Emmanuela Macrona, jež značně zhoršuje mzdové a sociální podmínky zaměstnanců dráhy a mimo jiné též prodlužuje věk odchodu do důchodu. K akci, podporované čtyřmi velkými odborovými centrálami (CGT, UNSA, Sud Rail, CFDT), se ze solidarity s národním protestním hnutím nakonec připojili i řidiči autobusů na nové dálnici v Nice na Cote d´Azur, jak zdůraznil jeden z odborářů.

Stávka, kterou zaměstnanci Francouzské státní dráhy SNCF dle předchozího oznámení skutečně zahájili v pondělí 2. dubna na protest proti návrhu reformy Zákoníku práce a zhoršujících se mzdových a sociálních podmínek, způsobila značné narušení kolejové dopravy na mnoha místech a tím i nemilý závěr velikonočních svátků. Souběžně přerušením práce protestovali i posádky letadel Air France a také popeláři. Dle zpráv deníků Le Monde a Le Parisien z ranních hodin 3. dubna se do stávky zapojilo asi 48 procent veškerého personálu, ale 77 procent průvodčích. V celé Francii byl v provozu jen jeden z osmi vlaků TGV a jeden z pěti vlaků regionálních, v regionu Velké Paříže fungovalo jen asi osm procent všech spojů.

(AKTUALIZACE 30. 3. 2018) Pracovníci francouzské státní železniční společnosti SNCF oznámili, že přeruší práci v úterý 2. dubna od 19 hodin do 8 h ve středu 3. dubna, informovaly 29. března francouzské listy Le Monde a Le Parisien. Železničáři, kteří uskutečnili stávku a demonstrace na mnoha místech Francie již ve dnech 21. až 23. března, hodlají dát znovu najevo nespokojenost s reformou Zákoníku práce vlády prezidenta Macrona, která zmrazuje mzdy a zhoršuje sociální jistoty státních zaměstnanců, především pracovníků kolejové dopravy.

Parní vlaky na lince T4 praskaly v pátek 30. března 2018 ve švech! Slunečné jarní počasí přilákalo na Švestkovou dráhu stovky zájemců. Příroda konečně ukázala svoji vlídnou tvář. Jarní počasí, které provázelo slavnostní zahájení turistické sezony na lince T4 Lovosice – Most, bylo doslova jako na objednávku. Společnost AŽD Praha, s. r. o., vypravila v první den začínající turistické sezony dva páry zvláštních parních vlaků z Mostu do Lovosic a zpět. Zájem byl obrovský, a to jak o jízdu parním vlakem, tak i o prohlídku parní lokomotivy „Všudybylky“ 354.195 z roku 1925. Jízdu vlaku dokumentovaly desítky fotografů, podél tratě postávaly stovky nadšených diváků, z daleka i zblízka. Nádraží byla plná lidí jako před 120 lety (19. 12. 1898), kdy byl na trati zahájen provoz.

Námrazu na trakčním vedení chtějí rozmrazovat na soukromé trati ze Šumperka do Koutů nad Desnou (na snímku). Ta byla elektrizována v roce 2016 a od té doby se v zimním období několikrát stalo, že námraza na trakčním vedení měla vliv na pravidelnost vlakové dopravy. Letošní zima byla sice v tomto ohledu milosrdná, nicméně šumperská firma SART, která trať provozuje, chce v testech na elektrický ohřev trakčního vedení pokračovat, aby byla trať připravena na další zimy, které v tomto podhorském kraji bývají dost nepříjemné.

Zastupitelé Jihomoravského kraje usilují o vybudování jeden kilometr dlouhé železniční spojky, vedoucí z Boskovic do Lhoty Rapotina, čímž by se získalo přímé propojení lokální tratě Velké Opatovice - Boskovice - Skalice nad Svitavou s koridorovou tratí Česká Třebová – Brno. Odpadla by tak současná nutnost přestupu ve Skalici nad Svitavou, zrychlila by se jízdní doba a zatraktivnilo by se železniční spojení mezi Boskovicemi a krajským městem Brno.

O více než pět týdnů dříve než České dráhy představil šéf koncernu Deutsche Bahn (DB) ve čtvrtek 22. března 2018 v Berlíně hospodářské výsledky národního dopravního holdingu za minulý rok. S rekordním obratem tržeb, rostoucím ziskem a přepravou splnil koncern DB v roce 2017 své hospodářské cíle, přesto však podle předsedy představenstva koncernu DB Dr. Richarda Lutze (na snímku) musí podnik přidat v nabízené kvalitě služeb a v dodržování vyhlášeného jízdního řádu. Právě jeho nedodržování je bolestí německé železnice již mnoho let a s rostoucí stavební činností na zanedbané železniční dopravní cestě se situace spíše zhoršuje.

DOPLNĚNO/AKTUALIZOVÁNO (23.3.2018) - Stávka, kterou čtyři hlavní odborové svazy, působící ve státní železniční společnosti SNCF ve Francii, vyhlásily od středy 21. března od 19. hodiny do pátku 23. března do 8 h, může ochromit 40 procent vysokorychlostních vlaků TGV, 25 procent vlaků InterCity a 50 procent vlaků TER, odhadl již s předstihem v deníku Le Monde z 22. 3. generální ředitel SNCF Guillaume Pepy. Odborové svazy CGT, UNSA, SUD a CFDT vyzvaly zároveň k „národní manifestaci“ v Paříži na protest proti zamýšlené reformě v železniční dopravě, která zhoršuje pracovní, platové a důchodové podmínky zaměstnanců. Nejen pro železničáře je nepřijatelná změna v zákoníku práce, schválená přes bouřlivé protesty pracujících loni na podzim, jejímž důsledkem by mohlo být, mimo jiné, i zrušení 120 000 pracovních míst ve státní sféře do roku 2022.

Podpisem smlouvy mezi Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) a firmou OHL ŽS fakticky začala rozsáhlá přestavba jedné z posledních částí čtvrtého železničního koridoru na jihu Čech. V úseku Sudoměřice u Tábora - Votice se kromě druhé koleje vybudují dva nové tunely a jedna železniční stanice, rychlost vlaků se zvýší na 160 km/h. Dokončení tohoto úseku umožní zkrátit jízdní doby expresů mezi Prahou a Táborem na jednu hodinu, přispěje k tomu mimo jiné i výstavba dvou nových tunelů Mezno (o délce 840 metrů) a Deboreč (660 metrů). Předpokládané celkové náklady stavby přesáhnou 7 miliard korun.

V loňském roce (2017) investovala SŽDC do oprav nádražních budov 800 milionů korun, letos by měla v tomto směru vynaložit více než jednu miliardu. Z této miliardy korun půjde více než sto milionů na opravy a rekonstrukce nádražních budov či na přípravu projektů hned ve čtyřech krajích, konkrétně v Olomouckém (142,1 milionů Kč), Středočeském (135,8), Jihomoravském (114,9) a Moravskoslezském (106,8). Celkem se doposud rozběhly opravy čtyř stovek nádraží z celkového počtu 1574, které SŽDC převzala do své správy od Českých drah.

Právě přítomno: 277 hostů a žádný gestor