OBZOR ke stažení

(AKTUALIZOVÁNO!) S velkými ovacemi odstartoval v pátek 8. prosince expresní spoj ICE na nové trati, jež zkracuje dobu jízdy mezi Berlínem a Mnichovem v délce 623 kilometrů z dosavadních šesti na pouhé 3.55 h. Cesta z německé metropole do Norimberku potrvá nyní pouhé 2.51 h. „Dopravní projekt Německá jednota (Deutsche Einheit) č. 8“, jak zní označení tohoto největšího železničního stavebního díla Německa, si vyžádal na deset miliard eur a trval s přerušením od roku 1996 více než dvacet let, uvedl v pátek deník Handelsblatt. Při páteční slavnostní premiéře, jíž se zúčastnili mj. i tři ministerští předsedové, zvláštní vlak zastavil také v Norimberku, Erfurtu, Lipsku, Wittenbergu a Berlíně, kde byly uspořádány velké oslavy za přítomnosti i spolkové kancléřky Angely Merkelové.

Z nového „rychlospoje“ bude mít prospěch (dle odhadu Deutsche Bahn - Německé dráhy) na 17 miliónů lidí v různých regionech, poznamenal list. Kdo se chtěl zúčastnit páteční premiéry, musel si zakoupit jízdenku za 136 až 149 eur (bez nároku na slevy). Od neděle 10. prosince budou stát lístky od 132 eur, což znamená zvýšení cen, oproti předchozí více než šestihodinové jízdě mezi Mnichovem a Berlínem, o 13,6 procenta, uvedl Handelsblatt.
„Vlaky ICE jsou tak velmi vážnou alternativou oproti letadlům“, prohlásil šéf DB Richard Lutz. Jeho koncern si klade ctižádostivý cíl zvýšit počet cestujících mezi Berlínem a Mnichovem z cca 1,8 miliónu na cca 3,6 miliónu. Jak podotkl deník, přes veškeré nadšení z tohoto velkého díla však zůstávají ještě nedokončené některé práce hlavně na trati v Bavorsku u Norimberku, kde budou muset expresy snížit rychlost na 160 km/h, takže bombasticky vyhlašovaná rychlost 300 km/h platí zatím jen pro některé úseky.

Nový jízdní řád, vyvolaný touto novou expresní tratí, přináší i zlepšení pro další dálkové spoje, takže asi třetina vlaků ICE a IC dozná změn, především na jihu a východě Spolkové republiky Německo. Zároveň však v důsledku zlepšení železniční dopravy zdraží DB jízdné dalších spojů v průměru o 1,9 procenta, což vzápětí vyvolalo kritické hlasy, podotkl deník. Od roku 2003 do letošního roku stouply ceny dálkových vlaků o 45 a příměstských spojů o 50 procent, zvýhodněné jízdní karty však dokonce o 85 procent, dodal list.

Jan Hála
 

 

Právě přítomno: 290 hostů a žádný gestor