AKTUALIZOVÁNO - Dvoudenní stávka železničářů ve Francii, která byla zahájená 2. dubna večer a skončila ve čtvrtek 5. dubna ráno a která značně narušila provoz vlaků státní společnosti SNCF, proběhla ve znamení úspěchu odborů; konstatoval 4. dubna německý deník Handelsblatt. Provoz na dráze se postupně vrací do normálního stavu. Další stávku ohlásily odbory na 7. a 8. dubna. Odboráři nesouhlasí s návrhem reformy Zákoníku práce vlády prezidenta Emmanuela Macrona, jež značně zhoršuje mzdové a sociální podmínky zaměstnanců dráhy a mimo jiné též prodlužuje věk odchodu do důchodu. K akci, podporované čtyřmi velkými odborovými centrálami (CGT, UNSA, Sud Rail, CFDT), se ze solidarity s národním protestním hnutím nakonec připojili i řidiči autobusů na nové dálnici v Nice na Cote d´Azur, jak zdůraznil jeden z odborářů.

Na Severním nádraží v Paříži stávkující železničáři častovali kolegy, jdoucí do pracovních směn, slovy: zrádci, stávkokazi! Hněv stávkujících směřoval hlavně na Odborový svaz strojvůdců (FGAAG), který se k akci nepřipojil. Rozřezávají pneumatiky našich automobilů, staví nás při podnikových shromážděních na pranýř a vyhrožují nám po telefonu, citoval německý týdeník WirtschaftsWoche 4. dubna stížnosti jednoho člena FGAAG.

Ve středu byly na mnoha místech Francie v důsledku narušení dopravy uzavřeny i školy a mateřské školky, nemocnice ošetřovaly pouze vážné případy. Do mnoha ministerstev v hlavním městě se dostala do práce jen zhruba polovina úředníků. Souběžně se stávkou železničářů přerušili práci i posádky letadel Air France, stejně jako popeláři a energetici.

Stávky, kterou média označila za úspěch odborů, se zúčastnilo 33,9 procenta všech železničářů, zároveň ale 48 procent pracovníků nezbytných pro samotný provoz dráhy. Při předchozí stávce 22. března bylo sice první číslo vyšší (35,4 %), ale druhé nižší, než nyní (36,0 procent), konstatoval 4. dubna francouzský list Le Monde. Pozorovatelé nicméně připomněli, že železničáři pobírají průměrný plat 3090 euro (brutto), zatímco celofrancouzský průměr je jen 2912 euro. Nejen komentátoři, ale i sami zaměstnavatelé připouštějí, že pracovníci dráhy dosahují těchto vyšších výdělků za cenu namáhavé práce i v nočních směnách. SNCF, která byla založena v roce 1937 a v posledních letech soustavně snižuje počet zaměstnanců, má dnes jen 146 000 zaměstnanců, zatímco ještě v roce 1970 jich v této státní společnosti pracovalo 300 000.


Na železnici i ve vzduchu opět ustane provoz

Železničářské odbory státní společnosti SNCR a Air France oznámily kalendář stávek na duben až červen letošního roku. Jak informoval v pátek 6. dubna dopoledne deník Le Monde, zaměstnanci SNCF hodlají zastavit práci přerušovaně v souhrnu na 36 dnů a posádky AIR France na celkem 8 dnů za uvedené zhruba tři měsíce, počítaje v to akce uskutečněné již na začátku dubna. Podle přesného rozvrhu budou železničáři stávkovat 8. - 9.; 13. - 14.; 18. - 19.; 23. - 24. a 28. - 29. dubna, 3. - 4.; 8. - 9.; 13. - 14.; 18. - 19.; 23. - 24. a 28. - 29. května, 2. - 3.; 7. - 8.; 12. - 13.; 17. - 18.; 22. - 23. a 27. - 28. června, piloti přeruší práci prozatím jen v dubnu. V případě pracovníků SNCF půjde letos již o třetí akci tohoto druhu po stávkách ve dnech 21. - 23. března a 2. - 5. dubna. Železničáři se již delší dobu bouří proti plánované reformě Zákoníku práce kabinetu prezidenta Emmanuela Macrona, jejímž důsledkem by bylo krácení mzdových a sociálních podmínek železničářů a oddálení věkové hranice na důchod, piloti prosazují zvýšení platů o šes procent.

Jan Hála
 

Právě přítomno: 234 hostů a žádný gestor