OBZOR ke stažení

V červenci uplynou tři roky od tragické srážky vlaku Pendolino s polským kamionem na železničním přejezdu ve Studénce. Při této nehodě, kterou zavinil řidič kamionu, byla, kromě obětí na životech a zranění cestujících a strojvedoucího vlaku, značně poškozena také jedna ze sedmi souprav vlaku Pendolino, které jsou v majetku ČD. České dráhy jich v současné době využívají šest, přičemž sedmá je v opravě. Od září 2018 ale budou ČD naplno využívat všech sedm strojů. Ze strany pojišťovny se však vyskytují průtahy s proplacením náhrady za opravenou soupravu.

České dráhy dosud nemají stále všechny peníze od pojišťovny za opravu havarované jednotky. Jde o peníze z povinného ručení polského řidiče, který nehodu způsobil. Předseda představenstva Pavel Krtek označil jednání s pojišťovnou Generali jako velmi nepříjemná a nevyloučil, že celý spor se dostane k soudu. Dopravce (ČD) přitom počítá s tím, že nedostane všechny peníze: výše ručení byla 70 milionů korun, oprava stála přes 200 milionů. Lidové noviny loni v listopadu uvedly, že pojišťovna chce proplatit jen 35 milionů kvůli tomu, že polský dopravce měl zaplacené pojistku na tahač a přívěs, každou na 35 milionů korun. Šlo prý o nehodu jediné soupravy a proto chtějí zaplatit jen polovinu.
V důsledku nasazení opravené soupravy znovu do provozu budou přejmenovány dosavadní vlaky IC 502, 509, 510 a 511 opět na vlaky kategorie SuperCity (SC). Dosud je kvůli nedostatku pendolin vozí České dráhy v sedmivozové soupravě tažené lokomotivou. Dopravci se tak uvolní několik kvalitních vozů na jiné dálkové spoje. Návrat do plného provozu potvrdil při prezentaci loňských výsledků člen představenstva zodpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán. Jízdní řád počítá s nasazením šesti jednotek a jednou záložní.
České dráhy aktuálně modernizovaly čtyři jednotky na nový interiér, pátá je aktuálně v DPOV. Pendolino, které poškodila havárie ve Studénce, půjde na modernizaci jako šesté v pořadí. „Vrátí se do provozu na konci prázdnin, aktuálně se oživuje a pak půjde na redesign,“ upřesnil mluvčí Českých drah Radek Joklík. S modernizací souprav mají České dráhy problémy, první jednotku už musely reklamovat.
Od nového jízdního řádu by se proběhy pendolin měly změnit, České dráhy s nimi chtějí začít jezdit druhý spoj do Košic.
Miroslav Čáslavský
S využitím serveru zdopravy.cz


 

Právě přítomno: 207 hostů a žádný gestor