OBZOR ke stažení

Dopravci tak reagovali na notifikaci zveřejněnou ministerstvem dopravy. „To (ministerstvo dopravy) by mělo začít neprodleně jednat, aby včas vybralo dopravce s nejvýhodnější nabídkou na provozování těchto spojů od prosince 2019,“ uvedl Aleš Ondrůj v tiskové zprávě společnosti RegioJet s tím, že společnost již předložila ministerstvu dopravy nabídku na provozování souboru objednávaných mezinárodních a vnitrostátních dálkových spojů pro období od platnosti jízdního řádu 2019/2020, tedy od prosince 2019, kdy skončí stávající desetileté smlouvy s Českými drahami. RegioJet podle Aleše Ondrůje předložil nabídku, jejíž využití by představovalo úsporu veřejných financí v řádu stovek milionů korun a současně lepší služby, výhodnější ceny a další benefity pro cestující.

„Na všech trasách, kde začaly jezdit vlaky RegioJet a dalších nových dopravců, došlo ke skokovému navýšení počtu cestujících na železnici. Česká republika drží díky silné konkurenci v nedotované dopravě celoevropské prvenství v nárůstu zájmu zákazníků o železniční dopravu. V rozmezí let 2010 až 2016 se zájem o cestování na železnici zvýšil o unikátních 34 %. To se nepodařilo žádné jiné zemi v EU za posledních 25 let,” cituje výše uvedená tisková zpráva Jiřího Schmidta, ředitele provozu společnosti RegioJet.

RegioJet a také další dopravci – Arriva a Leo Express - reagovali na tzv. notifikaci, tedy výzvu zveřejněnou přibližně před rokem ministerstvem dopravy v evropském věstníku veřejných zakázek. Zde ministerstvo dopravy oznámilo záměr přidělit tuto veřejnou zakázku dopravci, který předloží nejvýhodnější nabídku.

„Ministerstvo dopravy dostalo od více dopravců v řádném termínu seriózní nabídky a má k dispozici veškeré podklady, aby je mohlo začít co nejdříve začít posuzovat a vyhodnocovat. Očekáváme, že se těmto nabídkám začne neodkladně věnovat tak, aby s péčí řádného hospodáře vybralo dopravce, kteří budou dálkové spoje od prosince 2019 provozovat za nejvýhodnějších podmínek pro stát a pro cestující,” dodal Jiří Schmidt.

Soutěžení spojů a otevírání železnice je aktuálně doménou řady evropských zemí, nejnovějším příkladem mohou být podle RegioJetu skandinávské země. Jak uvádí Aleš Ondrůj v tiskové zprávě, například v Norsku připravují majetkové oddělení všech vozidel od státního dopravce NSB, a to včetně jejich údržby. Všechna vozidla bude vlastnit a udržovat státní firma, která je dopravcům bude půjčovat. V tendrech budou mít uchazeči kompletní přehled o tržbách, počtech a struktuře cestujících. Všechny tratě se přesoutěží v sedmi balíčcích během příštích pěti let a již aktuálně jsou otevřeny tři tendry. Soutěžit začíná také Finsko – a to celou oblast od Helsinek po Tampere, a také Švédsko začalo postupně od letošního roku soutěžit provoz všech objednávaných vlakových spojů.

V návaznosti na řádné předložení nabídek ze strany dopravců by nebylo přijatelné, aby ministerstvo dopravy, přestože obdrželo nabídky dalších dopravců a má k dispozici veškeré podklady, zbytečně prodlužovalo dobu, než se těmito nabídkami začne zabývat. Aby vznikla situace, kdy vinou takového prodlení pak ministerstvo bude výběr dopravce řešit v nereálném šibeničním termínu, který samozřejmě neumožní komukoli jinému, kromě Českých drah, připravit se včas na zahájení provozu. Věříme v profesionální přístup ministerstva dopravy a ve skutečný zájem nabídnout lepší služby na železnici – výhodnější pro cestující i stát, stojí v závěru tiskového prohlášení společnosti RegioJet.

Michael Mareš s využitím tiskové zprávy společnosti RegioJet
 

Právě přítomno: 372 hostů a žádný gestor