OBZOR ke stažení

Největší nákladní dopravce na české železnici ČD Cargo přepravil za první čtyři měsíce letošního roku více než milion tun dřeva, což je dvojnásobek v porovnání proti stejnému období v loňském roce. Hlavním důvodem tohot nárůstu je masivní kácení lesů kvůli kůrovcové kalamitě. Problémy při přepravě dřeva však působí nedostatek vhodných železničních vagonů. Jak potvrdil tiskový mluvčí Českých drah Radek Joklík, dosavadní objemy dřeva v letošním roce vyšly na 27 000 vozů.

ČD Cargo muselo pro zvládnutí přepravy dřeva rozšířit svůj vozový park o 490 vozů, vhodných pro přepravu dřeva. Řadu vozů si tento dopravce musel půjčit také od jiných dopravců.. Jak v této souvislosti konstatoval předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik, další opatření nelze realizovat bez finančních prostředků. „Konkrétně je třeba se soustředit na dostatečný počet vozů, lidí a také na kapacitu nakládacích míst," uvedl Bednárik.
Komplikace při přepravě nadměrného množství dřeva však nepůsobí potíže jen dopravcům na železnici. Vznikají často také na přeplněných tratích a stanicích, včetně skladovacích prostor, u kterých se nepočítalo s tak velkými objemy přeprav. Nadměrný svoz dřeva vyvolal kritiku v menších obcích, jejichž starostové si stěžují na poničené příjezdové cesty k nádražím, včetně nákladových ploch. V podobných případech však odpovědnost nesou především zpracovatelské společnosti, které si najímají silniční dopravce.
Mezi nejvíce poničené lesy v České republice patří oblasti na Jesenicku a v Moravskoslezském kraji. Problémy jsou však i v ostatních krajích České republiky. Podle ministra zemědělství v demisi Jiřího Milka je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Dřevo napadené kůrovcem se na celkové lesní těžbě podílí už zhruba třetinou a jeho objem neustále roste.
Miroslav Čáslavský
S využitím tiskové zprávy ČTK
 

Právě přítomno: 276 hostů a žádný gestor