OBZOR ke stažení

Zastavte se na zastávce, tak otec Josef a dcera Lea Luxemburgovi pojmenovali svoji výstavu fotografií, která nyní probíhá v Městské knihovně v Milevsku. „Nejdřív jsme fotili zastávky, které nás zaujaly, ale to jsme ještě netušili, že bychom někdy v budoucnu mohli tyto fotografie vystavovat,“ vypráví Josef Luxemburg (na snímku). „Až potom, kdy už jsme toho měli hodně, tak jsme si říkali, že bychom mohli udělat výstavu.“

Transfuzní oddělení Klatovské nemocnice ve čtvrtek 10. ledna 2019 uvítalo dva historicky nejaktivnější dárce v okresu Klatovy a zřejmě i v Plzeňském kraji. Jedním z nich byl Václav Pikeš, výpravčí SŽDC ze Střelských Hoštic, který týž den absolvoval jubilejní 400. bezpříspěvkový odběr. Václav Pikeš od roku 1993, kdy daroval krev poprvé, už absolvoval celkem 400 bezpříspěvkových odběrů; z toho 66 odběrů krve (celkem daroval 28 litrů krve) a 334 odběrů plazmy (celkem 234 litrů).

Oddělení kanceláře předsedy OSŽ připravilo pro zájemce z řad členů a funkcionářů OSŽ jarní kurzů „Práce na PC“.
Kapacita kurzu je 8 účastníků, pokud mají účastníci své vlastními notebooky vybavené operačním systémem Windows 8 (8.1), 10  a Microsoft Office 2013 nebo 2016,  může  se  kurz rozšířit  ještě o 2 účastníky. Minimální počet účastníků pro otevření kurzu je 6 osob. Díky malému počtu osob ve skupině se lektor může individuálně věnovat každému účastníkovi.

Dříve ve Staré Huti mívaly autobusy a vlaky jednu společnou zastávku. Z jedné strany u ní zastavovaly autobusy, z druhé vlak. Přístřešek u původní železniční zastávky totiž sloužil jako společná čekárna pro oba druhy dopravy. To se však změnilo. Nová vlaková zastávka, která je plně bezbariérová, byla posunuta o několik desítek metrů směrem k zastávce Mokrovraty, až za přejezd na druhou stranu silnice. Kousek od původní zastávky ještě naleznete zbytky vodního jeřábu…

Obec Loštice (metropole tvarůžků) se nachází asi dva kilometry od železničního nádraží v Moravičanech (trať Olomouc – Zábřeh na Moravě). Stavitel železnic Jan Perner původně plánoval stavbu železnice do Prahy přes Loštice, údajně pro problémy s výkupem pozemků však trasoval železnici severněji od Loštic. Podobně je na tom ostatně i nedaleké královské město Litovel, kterému se hlavní trať na Prahu z podobných příčin rovněž vyhnula.

O tomto víkendu 3. a 4. listopadu 2018 se v Pečkách (Žerotínova ulice 281) koná pravidelná prezentace Spolku železničních modelářů. Letos je vystaveno deset modelových kolejišť (od velikosti „Z“ po „0“) a muzeum modelové železnice od šedesátých let. Připraveny jsou též ukázky ručně postavených modelů a modelových kolejišť a dětské hrací zóny. Po oba dny je otevřeno od 9 do 17 h (sobota), respektive do 15 h (neděle). Vstupné (100 Kč/50 Kč) v podobě příspěvku na činnost spolku.

O nadcházejícím víkendu vyvrcholí oslavy 100. výročí vzniku Československa, do kterých se zapojila i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). SŽDC si tuto historickou událost připomene v rámci oslav 100 let Československé republiky v sobotu 27. října od 14 do 18 hodin na pražském hlavním nádraží.

Za účasti zástupců tří partnerských společností - ČD (JUDr. Ivo Veselý, ředitel odboru personálního), ČD Cargo (Ivan Bednárik, generální ředitel) a SŽDC (Ing. Pavel Koucký, ředitel odboru personálního) a OSŽ, coby organizátora mezinárodního mistrovství v maratonu (I. místopředseda OSŽ a ředitel mistrovství Vladislav Vokoun) bylo dnes v Praze, v areálu Olymp Praha (Centrum sportu MV ČR), slavnostně zahájeno 7. Mezinárodní mistrovství USIC železničářů v maratonu (muži) a 2. Mezinárodní mistrovství USIC železničářů (ženy).

Dnes (v neděli 9. 9. 2018) je poslední možnost přihlásit železniční nádraží nebo zastávku do soutěže o titul Nejkrásnější nádraží 2018. Následně odborná porota vybere 10 finalistů, kteří se utkají o přízeň v hlasování široké veřejnosti (termín zahájení hlasování bude teprve vyhlášen). Hlasování potrvá tradičně do 10. 10. 2018, slavnostní vyhlášení pak proběhne v pátek 9. 11. 2018.

Železniční muzeum v Lisovicích, které původně sídlilo ve výtopně na zlonickém nádraží a v nedalekém rodinném domku, oslavilo vloni na podzim už dvacet let činnosti. Zlonické muzeum bylo (manželi Čechovými) poprvé veřejnosti zpřístupněno v roce 1997 se záměrem představit historii železnice v mnohem širším měřítku. Od roku 2010 bylo muzeum postupně přesouváno z původní expozice a depozitáře do nového areálu v nedalekých Lisovicích.

V sobotu 4. 8. 2018 a v neděli 5. 8. 2018 proběhnou na trati Žilina – Rajec a v Rajeckých Teplicích oslavy 100. výročí vzniku Československých státních drah. Při této příležitosti budou po oba dva dny mezi Žilinou a Rajeckými Teplicemi vypraveny ve dvouhodinovém taktu čtyři páry historických motorových souprav ve složení M 131.1443 „Hurvínek“ + osobní vůz řady Blm + motorový vůz M 152.0160 (první spoj vyjede ze Žiliny v 9.20 h, poslední pak z Rajeckých Teplic v 16.10 h). V rámci oslav si bude možné prohlédnout i Múzeum dopravy na nádraží v Rajeckých Teplicích s výstavou věnovanou 100. výročí vzniku Československých státních drah.

Pro milovníky železniční historie bude pátek 10. srpna 2018 významným mezníkem. Tento den totiž skončí svoji provozní éru elektrické jednotky řady 451/452 (na archivním snímku ČD), přezdívané pantograf, emilka, či žabotlam. Poslední provozní jednotka této řady – 451.025-26 bude od soboty 11. srpna deponována v areálu Národního technického muzea v Chomutově. Na této cestě ji doprovodí muzejní jednotka 451.045-46, deponovaná v Šumperku, která v pátek 10. srpna pojede ze Šumperka do Prahy jako zvláštní vlak s přepravou cestujících.

Právě přítomno: 247 hostů a žádný gestor