Včera (14. 7. 2020) dopoledne se v sídle Správy železnic v Praze konala tisková konference, na které generální ředitel Správy železnic Bc. Jiří Svoboda, MBA, mluvil o nutnosti posílení investic do zvýšení zabezpečení železničních přejezdů, ještě týž den večer došlo u Českého Brodu k další vážné nehodě na železnici. Během týdne to byla již čtvrtá mimořádná událost na železnici.

Tisková konference, které se zúčastnil i premiér Andrej Babiš a vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček, však byla primárně zaměřena na lepší zabezpečení železničních přejezdů a spuštění letní bezpečnostně-preventivní kampaně.

Za loňský rok (2019) dosáhl objem investic do železničních přejezdů 1,1 miliardy korun, za tuto částku byla realizována rekonstrukce 130 přejezdů, letos má být dokončena modernizace 142 úrovňových křížení, celkově za 1,36 miliard korun, to byla jedna z mnoha informací z prezentace Jiřího Svobody na téma posílení investic do železniční infrastruktury.

V současné době je na železniční síti v ČR 7789 přejezdů. „Těch přejezdů je opravdu velké množství, v některých případech jsou po stovkách metrů za sebou, je to nestandardní jak z pohledu Evropy, tak i světa,“ poznamenal Jiří Svoboda s tím, že na železničních přejezdech zemřelo od roku 2010 celkem 378 osob a hmotné škody dosáhly 980 milionů korun. V prezentaci generální ředitel Správy železnic ukázal i následky střetů drážních vozidel s vozidly silničními na železničních přejezdech. „Hodně důležité je to dostávat do povědomí lidí a při vší úctě ke všem funkcím, neznám silnějšího šéfa, než jsou média. Jsem rád, že jste přišli. Tady (na snímku) například vidíte, co dokáže větší vozidlo, zejména zemědělská techniky, která je čím dál větší a těžší. I když jsou na přejezdech namontovaná světelná zabezpečení, i když jsou tam závory, dochází k nehodám, jako byla například tato vloni v září v Uhříněvsi.“

U „Pravidel bezpečné železnice“ se krátce zastavil u šestého bodu (Nenaskakuj a nevyskakuj z jedoucího vlaku, přijdeš minimálně k úrazu): „Lidé jsou bohužel nenapravitelní, přestože nepřetržitě na to pořád upozorňujeme, včetně prostřednictvím vás, médií… Sám jsem to jako výpravčí zažil, křičel jsem na tu paní, spadla tam.“

Pro zlepšení situace na železničních přejezdech je podle Jiřího Svobody nutné zvyšovat vybavenost přejezdů jako takových. „I k tomu slouží letošní investice, které byly v nedávné době posíleny. Tady na tomto grafu krásně vidíte, co všechno se postupně mění, i z pohledu objemu peněz do zvyšování vybavenosti přejezdů. Myslím si, že tento graf hovoří sám za sebe. Zrovna dnes probíhá na ministerstvu dopravy jednání komise, předložili jsme seznam dalších 50 přejezdů, které bychom chtěli modernizovat a doplňovat. Chtěl bych splnit slib daný panu premiérovi a panu vicepremiérovi, že do roku 2022 zlepšíme stav na 500 přejezdech z pohledu úrovně vybavení.“

Nejlepší přejezd je žádný přejezd, zdůraznil dále generální ředitel Správy železnic. „Není to jen fenomén ČR, ale je to trend v rámci Evropy. Například ve Švýcarsku dávají obrovské zdroje do mimoúrovňových křížení. Připravujeme náhradu 13 úrovňových přejezdů vybudováním podjezdu či nadjezdu na tranzitních železničních koridorech o předpokládaných nákladech více než 3,6 miliardy Kč a rušení přejezdů v rámci přípravy modernizace tratí (významná podpora novely tzv. liniového zákona, který umožňuje rušení přejezdů, když existuje možnost překonat železnici ve vzdálenosti do 5 km).“

Jiří Svoboda zmínil i trať Praha – Kladno včetně napojení na Letiště Václava Havla: „Toto je současnost (ukazuje snímek mapy se všemi železničními přejezdy), a tady vidíte, kolik přejezdů zanikne díky modernizaci této tratě, abychom minimalizovali možné střetnutí se silniční dopravou.“

Správa železnic se zabývá i vizuálními prvky vůči uživatelům silničních komunikací: vybavení závor světelnou signalizací. „Zkoušíme osvětlení závor LED diody, je to mnohem více vidět za ztížených povětrnostních podmínek. Ladili jsme intenzitu osvětlení, začínáme nahrazovat dřevěné závory na inkriminovaných místech těmito závorami z plastu, které jsou velmi snadno překonatelné. Dokonce uvažujeme o umístění nápisu - upozornění na vnitřní stranu závor ´Proraž mě´,“ dodal.

Správa železnic také vytipovala přejezdy, které budou osazeny kamerovým systémem. „Teď už jsme osadili druhý, přejezdy  vybavujeme kamerovým systémem na takové úrovni, že záznam je možné využít ve správním řízení. První jsme zkoušeli v Úvalech, jakmile se to tam umístilo, ještě bez pořizování záznamu pro správní řízení, okamžitě pokleslo přejíždění či přecházení o 76 procent,“ zdůraznil. „Což je obrovské číslo, teď jsou kamery nově instalované v Uhersku,“ uzavřel.

Michael Mareš

Konkrétní úkoly – plánovaná zlepšení na rok 2020:
52x
doplnění závor tam, kde bylo světelné výstražné zařízení bez závor
70x zřízení světelného přejezdového zařízení tam, kde byly pouze výstražné kříže,
49x instalace LED osvětlení závor
14x doplnění kamer pro detekci přestupků

Poznámka: Dnes (15. 7. 2020) v 7.55 hodin se u Velkých Opatovic na Blanensku střetl osobní vlak s dodávkou. Nehoda se udála na železničním přejezdu zabezpečeném pouze výstražnými kříži. Dle informací z místa mimořádné události v důsledku střetnutí osobní vlak vykolejil. Při střetnutí byl lehce zraněn řidič osobního automobilu. Škody byly celkově odhadnuty na 260 000 Kč (vlak – 150, dodávka – 100 a trať – 10 tisíc). Drážní inspekce šetří příčiny a okolnosti mimořádné události v místě jejího vzniku. Provoz na trati je zastaven.
Zdroj: Tisková zpráva Drážní inspekce