Dne 24. 6. 2015 uplynulo 20 let od tragické železniční nehody u obce Krouna na trati Svitavy – Žďárec u Skutče. Toho dne ve stanici Čachnov posunoval manipulační vlak a nezajištěná část soupravy manipulačního vlaku se dala do pohybu ve směru ke Skutči. Trať zde přechází ve spád 21 ‰ a tak čtyři vozy nabraly během okamžiku velkou rychlost. V té chvíli se však na trati pohyboval osobní vlak ze Žďárce u Skutče do Svitav (č. 15311), tvořený sólo motorovým vozem 810.061. Nedaleko obce Krouna došlo ke střetu ujetých vozů s osobním vlakem. Následky střetu byly katastrofální. V troskách motorového vozu zahynulo na místě 18 osob, 19. oběť zemřela po převozu do nemocnice. Mezi 18 obětmi zahynulými na místě střetu byli i dva zaměstnanci Českých drah, strojedoucí Strojové stanice Polička Josef Kučera a vlakvedoucí žst. Polička Milan Blažek. V roce 1996 proběhly na trati Svitavy – Žďárec u Skutče oslavy 100. výročí úseku Svitavy – Polička a přípravný výbor měl obavy, aby veřejnost v okolí trati nepřijala tyto oslavy negativně, protože většina obětí byla z okolních obcí, kudy trať prochází. Oslavy však proběhly spořádaně a nedaleko místa střetu byla otevřena nová zastávka Krouna zastávka. Na místě střetu byl odhalen pomník obětem a byl sem vypraven pietní vlak. Na oběti z řad zaměstnaců ČD dodnes nezapomínají ani zaměstnanci bývalé Strojové stanice Polička, žst. Polička i dalších dopraven. Každoročně se na vzpomínku obětem koná v Poličce fotbalový turnaj a také cyklistický výlet k pomníku obětí nehody. Zde účastníci zavzpomínají na oběti, položí kytici a zapálí svíčky. Ale pomník obětem jedné z nejtragičtějších nehod na naší železnici u Krouny není opuštěn ani v dalších dnech a měsících. Pravidelně se zde objevují květiny a svíčky, což svědčí, že ani po letech se na oběti nehody nazapomíná.

Pavel Stejskal

Dne 25.4.2015 se u pomníku obětem nehody zastavil motorový vůz M 286.1032, který jel na trati Svitavy – Žďárec u Skutče pro soukormou společnost. Zastavení bylo zároveň pietním vzpomínkovým aktem.