OBZOR ke stažení

V Šumperku se tuto sobotu (2. června) uskuteční v pořadí již 20. ročník Slavností města Šumperka. V rámci těchto slavností se představí také České dráhy a to historickým motorovým vozem M 120 417, přezdívaným „Věžák“. Tento unikátní motoráček (na archivním snímku z roku 2010) byl postaven v roce 1931 kopřivnickou vagónkou (nyní Tatra) a v současné době je to jediný provozuschopný exponát tohoto druhu u nás a snad i v Evropě. Nachází se v šumperském lokomotivním depu (DKV Olomouc, PJ Šumperk) a je v majetku Národního technického muzea.

„Věžák“, ve kterém sedí strojvůdce v kabině na střeše a s průvodčím se dorozumívá lodním telefonem, vyrazí v sobotu po trase Šumperk – Petrov nad Desnou – Velké Losiny (soukromá trať Železnice Desná) a to dvakrát oběma směry. Ze Šumperka odjíždí v 9:40 a 12:30, z Velkých Losin se vrací v 10:30 a 13:25. Jednotné jednosměrné jízdné stojí 50 Kč. Děti od 6 do 15 let zaplatí 30 Kč. Jízdenka je současně rezervací místa a lze ji zakoupit přímo ve vlaku.
Slavnosti města Šumperka se konají už od čtvrtka 31. května a nabídnou ve třech dnech divadelní představení, oslavu dne dětí, koncerty šumperských hudebních skupin a den s historií a romantikou, tentokrát i s připomínkou 100. výročí založení republiky. Sobotní program se uskuteční v Sadech 1. máje v duchu historických slavností – tematicky budou zaměřené na tradiční sjezd moravských a slezských stavů v Šumperku roku 1490. Vzhledem ke 100. výročí konce první světové války a založení samostatného československého státu bude část programu věnována tomuto významnému jubileu. Na závěr proběhne oblíbený průvod městem a ceremonie. Závěrečný ohňostroj bude věnován rovněž tématu založení ČSR.
Podrobné informace o Slavnostech města Šumperka jsou na webu www.slavnosti-mesta.cz, informace o dalších akcích Českých drah pak na webu www.cd.cz/zazitky.
Miroslav Čáslavský
S využitím tiskové zprávy ČD
 

Právě přítomno: 219 hostů a žádný gestor