OBZOR ke stažení

Cyklohráček (na snímku ČD) je výletní vlak Českých drah, který pořádá pravidelné výletní jízdy pro rodiny s dětmi z Prahy kolem Okoře do Slaného. V nejbližších dvou víkendech (14. – 15. a 21. – 22. července) však na této trase probíhá výluka kvůli opravě železniční tratě. Vlak se proto vydá na jinou trasu a sveze v tyto dny výletníky do železničního muzea v Lužné u Rakovníka a do Hornického skanzenu Mayrau u Kladna.

„Do železničního muzea v Lužné u Rakovníka pojede ranní Cyklohráček, který vyráží z pražského hlavního nádraží v 9:03 hodin. Z Hostivice nepojede tradičně do Slaného, ale do Kladna a dále směrem na Stochov, Nové Strašecí, Řevničov a Lužnou,“ vysvětluje Jakub Goliáš, ředitel regionálního obchodního centra ČD pro Prahu a Středočeský kraj. Cyklohráček se po příjezdu do Lužné u Rakovníka ihned vrací zpět do Prahy, takže pro zpáteční cestu z tohoto výletu mohou cestující využít například rychlíky linky R24 (Praha – Rakovník) nebo osobní vlaky. Pravidelnou trasu kolem Okoře do Slaného si budou moci vychutnat ti cestující, kteří přestoupí na náhradní autobusy, vyjíždějící z Jenče.
Odpolední Cyklohráček, který jede ve 12:58 h z Prahy hlavního nádraží, pojede mimořádně do Hornického skanzenu Mayrau. „Bohužel není v provozu vlečka, po které může jet vlak až do skanzenu, proto cestující dovezeme Cyklohráčkem na zastávku Kladno-Švermov a tady na ně počkají autobusy, které je přepraví do skanzenu,“ doplnil Jakub Goliáš. Na celé odpoledne bude ve skanzenu připraven program a zpět do Prahy se Cyklohráček vydá v 17:33 h.
Jak v železničním muzeu ČD v Lužné u Rakovníka, tak i v hornickém skanzenu Mayrau u Kladna se návštěvníci mohou těšit na řadu zajímavostí. V Lužné je to například komentovaná prohlídka s průvodcem s návštěvou haly oprav, výstava parních a dieselových lokomotiv, modelové kolejiště, dětské hřiště, či vyhlídkové jízdy úzkorozchodnou železnicí (více na www.cdmuzeum.cz).
V Hornickém skanzenu Mayrau pak je připraven odpolední program, zahrnující komentovanou prohlídkovou trasu, vedoucí po trase pro havíře před jejich cestou do podzemí. „Návštěvníci si projdou prohlídkovou trasu vedoucí po trase havíře před jeho cestou do podzemí. Projdou přes cechovnu a řetízkovou šatnu do jámových budov dolu. Zájemci zhlédnou také ukázku provozu parního těžního stroje Ringhoffer Smíchov a společně zamíříme do štoly pod kopcem Homole. Pro děti je u nás připraveno i dětské bludiště,“ říká vedoucí Hornického skanzenu Mayrau Tomáš Voldráb. Černé uhlí se v Dole Mayrau ve Vinařicích u Kladna začalo těžit v roce 1874 a těžilo se až do roku 1997. Od roku 1994 je v areálu hornický skanzen. Více na http://mayrau.omk.cz.
Více informací o speciálních jízdách Cyklohráčku a přesné jízdní řády jsou na internetových stránkách www.ropid.cz, www.cyklohracek.cz a také na oficiálním facebookovém profilu www.facebook.com/cyklohracek. V Cyklohráčku platí běžný tarif ČD a PID, přeprava navazujícím autobusem ze zastávky Kladno-Švermov do Historického skanzenu Mayrau je zdarma.
Miroslav Čáslavský
S využitím tiskové zprávy ČD

Právě přítomno: 218 hostů a žádný gestor