Další legendární tratí ve Slezsku (Jesenicku) je trať Milotice nad Opavou - Vrbno pod Pradědem. Kvůli obsluze místních podniků (firma Grohmann - válcovna plechů a drátovna, významně přispěla na trať) a přepravě dřeva z biskupských lesů a lesů Řádu německých rytířů byla odbočka do Vrbna postavena poměrně brzy - již 5. 12. 1880. Katastrofou na trati byla povodeň v roce 1997, kdy proslulý ministr Říman (ODS) si již mnul ruce, co se teď zruší tratí, avšak vše bylo jinak. Díky tehdejší společnosti OKD byla trať brzy opravena.
Nyní je provozovatelem tratě PKP Cargo international se sídlem v Ostravě, majitel tratě je nadále Správa železnic a dopravcem je nyní GW Train Regio, nákladním dopravcem je ČD Cargo a IDS Cargo. Dřevo se nakládá v dopravně Karlovice, ale hlavně v koncové dopravně Vrbno, kde na obnovené vlečce nakládá Biskupství ostravsko-opavské a na VNVK Lesy ČR.
Trať je rozdělena na čtyři prostorové oddíly. V dopravně Karlovice se nesmí křižovat a předjíždět vlaky, slouží pouze k uvolnění prostorového oddílu (dopravna s jednou dopravní kolejí). Trať diriguje řídicí dispečer PKP Cargo, který komunikuje s výpravčím Milotice SŽ a strojvedoucím. Žst. Milotice se původně jmenovala žst. Staré Heřmínovy, to se můžeme dočíst v historickém průvodci města Vrbna (Würbenthal).
Vrbno patřilo od 17. století do roku 1939 Řádu německých rytířů, Řád násilně zrušili nacisté, jeho majetek je dosud jiných subjektů. Řád vybudoval i světově proslulé lázně Karlova Studánka. Ve Vrbně zadal Řád stavbu nového kostela v roce 1837, v roce 1843 navštívil stavbu velmistr Řádu, arcivévoda rakouský, Maxmilián, když uviděl, že stavba nijak nepokročila, ba navíc kostelu hrozilo vlivem stavebního lajdáctví zřícení, chtěl v rozčilení nechat kostel rozstřílet děly. Nakonec byl po jeho návštěvě kostel urychleně dokončen a v roce 1844 na svátek sv. Michaela vysvěcen.
Z Vrbna se dá dojet autobusem do lázní Karlova Studánka, původní plán postavit trať do lázní se dosud neuskutečnil, ač se smělé plány vždy periodicky vynořovaly.
Martin Kubík