Žst. Zbečno leží na trati Rakovník - Beroun (viz Cestujeme-Lašovice), v době pravidelného parního provozu se ve Zbečně zbrojily vodou lokomotivy, vodní jeřáb i vodárna jsou dosud zachovány, vodárna opravena, vodní jeřáb by si zasloužil menší renovaci, aby mohl být využíván při parních jízdách Muzea ČD Lužná u Rakovníka.

Po delší době jsem jel do Volyně u Strakonic z Řevnic přes Protivín a Strakonice. Po cestě jsem nuceně vystřídal tři dopravce - ČD/Arriva/ČD/GW Train Regio. V Protivíně jsem zjistil čerstvě zrušenou nádražní restauraci - pizerii, kde bylo ještě v roce 2023 k mání místní točené pivo Platan (do r. 1945 Schwarzenbergský pivovar, nyní čínský moloch už dokázal zavřít pár historických pivovarů - Vysoký Chlumec, Uherský Brod či Hradiště Klášter, co získal koupí od českého majitele). Místnost po hostinci zeje děsivou prázdnotou navíc kolem žst. není ani žádný obchod.

22. června zavedlo Železniční muzeum ČD Lužná u Rakovníka zvláštní nostalgický vlak z Lužné přes Blatno u Jesenice, Chyše a dále po trati se zastavenou osobní dopravou Protivec - Bochov. Osobní doprava na Bochov byla v roce 1996 zastavena od vzniku tratě v roce 1897 již po třetí. Děje se tak vždy v dobách, kdy vítězí názor rušitelů o zbytečnosti osobní dopravy, kde Oni uznají za vhodné.

Výpravčím obsazená žst. Lašovice leží v km 35,6 tratě Beroun - Rakovník. Lašovice jsou pozoruhodné tím, že jako výhybna byla otevřena v období Protektorátu v roce 1944, aby se zvýšila kapacita dráhy. Místo aby se kapacita této vytížené tratě jak pro osobní tak i pro nákladní dopravu stala pravidlem, byla sousední žst. Městečko u Křivoklátu po roce 2005 zrušena a změněna na zastávku, byla tam vytržena i manipulační kolej, ač leží tento bývalý tarifní bod u Křivoklátských lesů mohl být využíván pro nakládku dřeva.

Tentokrát jako tip na výlet či dovolenou mi dovolte pouze v krátkosti představit Indonésii, zemi nekonečných možností a hlavně rozdílů. Malebná a v současnosti hlavně mladou populací navštěvovaná Indonésie dokáže zcela uchvátit. Posuďte sami…

Nákladiště a zastávka Neumětely leží na podbrdské trati Zadní Třebaň - Lochovice (srov. Cestujeme z 3. 8. 21). Má poslední návštěva 1. června 2024 potvrdila, že šrotiště u nz Neumětely plně využívá připojení na železniční síť, byly tam rozloženy dva vozy Eas ve šturcu. Na trati několik posledních let probíhá výluková činnost, která má za cíl zabezpečit všechny důležité přejezdy PZS se závorami a nakonec zavést v celé trati DOZ, které nahradí D3. V úseku Liteň - Zadní Třebaň bylo DOZ již zprovozněno.

Tradiční parní vlak Karel I. byl v letošním roce veden nově opravenou parní lokomotivou 464.102 (r. v. 1940 Českomoravská a. s., první její výtopna v roce 1941 Praha Hybernské nádraží (dnešní název Praha-Masarykovo), zrušena v roce 1977 v Letohradě, od roku 1981 majitel NTM). Lokomotiva byla od roku 2017 neprovozní, nakonec bylo rozhodnutu o opravě, NTM totiž překvapivě v posledních letech nemá v oblibě z nepochopitelných důvodů provozní exponáty.

16. května za uskutečnil Kontrolní den stavby modernizované trati Praha-Bubny – Praha-Výstaviště za účasti ministra dopravy Martina Kupky (ODS), generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody a zástupců zhotovitele stavby: Metrostav TBR, a. s., OHLA ŽS, a. s., a Elektrizace železnic, a. s. Na akci byli přizvání zástupci médií, včetně Obzoru.

Miroslav Zikmund popisuje kladné i záporné zážitky z cesty vlakem podél Vltavy a Sázavy

V sobotu 13. dubna jsem se vydal na inspekční cestu do Čerčan přes Vrané nad Vltavou s cílem získat v Týnci nad Sázavou, pokud bude k mání, kulaté turistické razítko ČD. Cíl dne se kupodivu podařilo splnit, nicméně celou cestu jsem se nestačil divit, jak ve smyslu kladném, tak i záporném. Zvolil jsem sobotní vlak 9057 s plánovaným odjezdem z Hlavního nádraží v 9:23. Souprava čtyř pater, jejichž rodný list nese datum 1976, byla místo turnusově plánované Bardotky 749 tažena vršovickým Brejlovcem 754, takže hlasité burácení motoru v údolí Vltavy a Sázavy a zejména z Davle „hore kopcom“, na které jsem se těšil, bylo nahrazeno nevýrazným brumláním.

V noci z 8. na 9. května 1974 zatáhla do vozovny Vokovice jako poslední dvounápravová tramvaj Ringhoffer na lince č. 18. Byl to i vůz č. 2239 z roku 1930, ten zůstal zachován do dnešních dnů právě ve stavu, kdy jel naposled v pravidelném provozu. Od 9. května 1974 se nesměla stará tramvaj v osobní dopravě objevit a proto byla zrušena zkrácená výluková linka č. 7, která byla vedena obousměrným vozem například 2110 a 2210 (oba jsou také v muzeu).


Do obce Olešná u Rakovníka se od zastavení pravidelné osobní dopravy na trati Krupá - Kolešovice Středočeským krajem v roce 2006 pravidelným vlakem nedostanete. Mírně se blýská na lepší časy. Loni byla trať oživena výročím 130 let tratě - odbočky Buštěhradské dráhy. V týdnu od 15. - 19. 4. 2024 byla obnovena osobní doprava z důvodu výlukové činnosti na Rakovnicku. Do 16. 4. se jezdilo v úseku Krupá - Chrášťany zastávka, 17. 4. do Kněževse a 18. 4. až do Kolešovic. 25. 4. budou jezdit do Kolešovic mimořádné historické vlaky Länderbahn V červenci má do Kolešovic jet i ČD Muzeum Lužná. Z důvodu nepřejícnosti Středočeského kraje nadále nejezdí do Kolešovic parní vlaky KHKD.

Do pevnosti Terezín (Theresienstadt) se dá nově dostat netradičně po vodě a to přívozem, spíše lodní dopravou, z přístaviště poblíž železniční zastávky Litoměřice město. Přívoz pluje přes soutok Labe s Ohří a dále po Ohři až do Terezína na úpatí pevnosti, dále je plavba po Ohři zakázána, neboť není přes jezy bez zdymadel plavba možná.

Právě přítomno: 201 hostů a žádný gestor