Obec Bubovice leží v CHKO Český kras a lze se do ní dostat autobusem PID 311 od žst. Řevnice či Nučice. Bubovice patřily k benediktínskému klášteru ve Svatém Janu pod Skalou. Klášter jako mnoho jiných nepřežil reformy císaře Josefa II. v letech 1781 - 1790 a byl v roce 1785 zrušen. Klášter postavil před rokem 1714 nad obcí filiální kostel sv. Vojtěcha pro věřící, co se nemohli pro svůj věk dostat na mše do klášterního kostela. Kostel byl postaven jako osmiboká stavba odkazujíc na osm blahoslavenství.
Žst. Domoušice leží v km 26,654 jednokolejné trati Rakovník - Louny, předměstí - (Louny) a je obsazena výpravčím. Trať byla zprovozněna 24. září 1904. V letech 1938-1945 procházela tratí hranice Velkoněmecké říše v úseku Hořesedly – Svojetín - Kounov., ostatní stanice byly v Protektorátu. Území kolem tratě bylo historicky smíšené česko-německé. Vítězství nacismu v Německu a následný odsun německého obyvatelstva v roce 1945 mělo ve své době tragické následky a to jak lidské tak materiální.
O trati Praha-Vysočany - Těšnov jsem čtenáře Obzoru seznamoval již několikrát, ale jak čas plyne, došlo k dalším změnám. Ostrovní nádraží Rakouské severozápadní dráhy a České severní dráhy v žst. Praha-Vysočany bylo jak známo zbořeno, naštěstí zbytky původních nápisů byly částečně přeneseny do nového vestibulu, kde jsou osobní pokladny a to v portálu bývalého pitoreskního podchodu, který připomínal důlní tunel.
V sobotu 24. srpna se uskutečnila velkolepá oslava k 125. výročí tratě Rakovník - Mladotice. Trať dlouhodobě propaguje spolek Místní dráha Rakovník - Kralovice, který léta usiluje, aby kraj Plzeňský i Středočeský udržel provoz na trati a prováděl její rozvoj, nikoli likvidaci, která začala v roce 1997, kdy ještě před vznikem krajů tehdejší správce trati ČD zapíchl červený terč na traťový úsek Mladotice - Kralovice (tehdy až Čistá) za domnělým účelem k získání prostředků na obnovu tehdy 98 let vyžilého traťového svršku.
Trať Bruntál - Světlá Hora - Malá Morávka (dříve Freudenthal – Lichtenwerde - Klein Mohrau) byla po delších peripetiích o trasování tratě (Andělská Hora chtěla, aby trať vedla kolem ní) postavena k 31. květnu 1901. Několikrát měla namále, prvně v třicátých letech 20. století při prvním tažení proti lokálním tratím v tehdejším Československu. Přežila rušení dle 14. sjezdu KSČ, ale při Klausově politice po roce 1989 nechat tratě zchátrat neúdržbou a omezením provozu, byl celoroční provoz zastaven hned v roce 1991, pak byl dlouho pouze sezonní trvale omezovaný provoz, pouze v GVD 2002/03 byly opět vedeny vlaky celoročně, v roce 2009 došlo k úplnému zastavení provozu a v roce 2010 se trať dostala na seznam tratí určených k likvidaci.
Další legendární tratí ve Slezsku (Jesenicku) je trať Milotice nad Opavou - Vrbno pod Pradědem. Kvůli obsluze místních podniků (firma Grohmann - válcovna plechů a drátovna, významně přispěla na trať) a přepravě dřeva z biskupských lesů a lesů Řádu německých rytířů byla odbočka do Vrbna postavena poměrně brzy - již 5. 12. 1880. Katastrofou na trati byla povodeň v roce 1997, kdy proslulý ministr Říman (ODS) si již mnul ruce, co se teď zruší tratí, avšak vše bylo jinak. Díky tehdejší společnosti OKD byla trať brzy opravena.
GVD 2024 je posledním, kdy provoz na poslední úzkokolejce v režii ČD v České republice Třemešná ve Slezsku - Osoblaha zajišťuje národní dopravce ČD, a. s., od GVD 2025 přebírá provoz sdružení obcí, společnost Osoblažská úzkokolejná dráha, trať zůstává v majetku Správy železnic. Celoroční provoz bude víceméně stejný jako nyní, doplňovaný nostalgickými jízdami Slezskými zemskými dráhami. Jestli je to dobře nebo špatně ukáže čas (viz JHMD…).
Přesně takovou otázku jsem dostala, když jsme s rodinou plánovali cestu vlakem po Švýcarsku, konkrétně kolem malebného Bodamského jezera, a proto mám pro čtenáře i skvělý tip na předplatní jízdenku Bodensee Ticket. Tato jízdenka nabízí výhodné cestování ve švýcarském regionu Bodamského jezera a umožňuje snadný přístup k mnoha zajímavým místům a atrakcím. My jsme zvolili variantu „Malá skupina, východ + západ“ za 93 CHF na 3 dny. Více informací naleznete na oficiálních stránkách Bodensee Ticket: https://www.bodensee-ticket.com/en/prices/, kde jsou podrobně popsány všechny možnosti a ceny, dokonce i v češtině.
V rámci oslav 125. výročí místní dráhy Březnice - Rožmitál pod Třemšínem byl vypraven parní vlak Muzea Lužná u Rakovníka, nejen do Rožmitálu, ale na všech tratích Blatenských lokálek, trať Březnice – Blatná - Strakonice/Nepomuk byla také zprovozněna v roce 1899. Osobně jsem se zúčastnil jedné z hvězdicových jízd a to v trase Příbram – Březnice - Rožmitál 27. července dopoledne.
Zámek v Roudnici nad Labem je dominantou města, leží přímo nad žst. Roudnice nad Labem nad tratí bývalé StEG Praha (tehdy státní nádraží, nyní Masarykovo) - Děčín (tehdy Podmokly/ Bodenbach), postavené již v roce 1850-1851. Stavbě dráhy musela ustoupit část křídel zámeckého pivovaru, pivovar fungoval až do roku 1975. Počátky zámku dlužno hledat již ve 12.století, kdy pražské biskupství vystavělo opevněný románský věžicový hrad, jeho základy můžeme spatřit při prohlídce.
Trať Chrást u Plzně - Radnice (po zrušení původní tratě na Plzeň vychází z Ejpovic, vlaky jsou vedeny v relaci Bezdružice – Plzeň - Radnice) byla postavena jako odbočka České západní dráhy (BWB) v roce 1863 do stanice Stupno-Břasy, která se do roku 1893, kdy byla trať konečně prodloužena až do Radnic, jmenovala tehdy Radnice (ač byly Radnice vzdáleny asi 6 km po silničkách).
Žst. Zbečno leží na trati Rakovník - Beroun (viz Cestujeme-Lašovice), v době pravidelného parního provozu se ve Zbečně zbrojily vodou lokomotivy, vodní jeřáb i vodárna jsou dosud zachovány, vodárna opravena, vodní jeřáb by si zasloužil menší renovaci, aby mohl být využíván při parních jízdách Muzea ČD Lužná u Rakovníka.
Právě přítomno: 534 hostů a žádný gestor