Muzeum středního Pootaví Strakonice sídlí na bývalém středověkém hradě Bavorů. Část hradu Strakonice věnoval Bavor I. ze Strakonic v roce 1243 Johanitům (Maltézským rytířům). Johanité si zřídili v hradu komendu, kostel sv. Vojtěcha, později sv. Prokopa, konventní část a ambitem a kapitulní síň. Johanité v nedobytném hradě v Strakonicích přečkali i husitské války, kdy bylo pražské Velkopřevorství na Malé Straně husity rozbořeno a vypáleno, Strakonice byly tak asi 250 let hlavním sídlem Řádu v Čechách.
Strakonice spravoval Suverénní řád maltézských rytířů téměř sedm set (!) let až do roku 1925, kdy musel být hrad kvůli zadlužení Řádu na sanitních vlacích a pozemkové reformě prodán světskému majiteli pozdějšímu předsedovi vlády agrárníkovi Rudolfu Beranovi (1887-1954), tomu nucený zisk Řádového hradu nepřinesl nic dobrého, premiér 2. republiky a pouhý měsíc byl předseda protektorátní vlády (posléze zatčen Gestapem a později propuštěn do domácího vězení v Pacejovicích), byl hned 14. 5. 1945 českými revolučními orgány zatčen. Odsouzen na 20 let, zemřel ve vězení v Leopoldově v roce 1954.
Řád maltézských rytířů provozoval za 1. světové války sanitní vlaky, jimiž zachránil život tisícům raněných vojáků. Sanitní vlaky měly domovskou stanici žst. Strakonice. Po 1. válce byly tyto Řádu zabaveny, místo aby je využila nová republika jako vojenskou zálohu, byly nechány na pospas povětrnostním vlivům a posléze zešrotovány.
V muzeu (Informace o muzeu: https://muzeum-st.cz/ ) na strakonickém hradu je jedinečná výstava o Řádu maltézských rytířů, včetně repliky sanitního vozu, modelů řádových lodí či řádových uniforem. V muzeum jsou i rozsáhlé výstavy o dudáctví, výrobě fezů a čepic, loutek či motorek továrny ČZ. Zbytky výroby čepic patří nyní pod Tonak Nový Jičín, v továrně ČZ se motocykly již nevyrábějí, ale funguje výroba motorových komponentů a motocyklových řetězů. Dudy a dudácká škola ve Strakonicích je aktivní dosud a prochází rozvojem.
Do Strakonic se dalo dříve pohodlně dostat přímým vlakem z Prahy, nyní se musí cestovat přes Plzeň, ač je nejkratší cesta přes Březnici a Blatnou, tak Středočeský kraj rozvázal všechny přípoje v Blatné ve směru na Zdice-Beroun a zpět. Kdo nechce trávit hodinové prostoje v Blatné je nucen jet přes Plzeň. A bude to patrně tak nejméně dalších několik let, neboť koalice STAN a ODS v Středočeském kraji bude i nadále. Navíc Středočeský kraj prosadil od 1. 12. 2024 přímé mezikrajové autobusy PID - IDS z Prahy až do Sušice (dokonce hluboko v Plzeňském kraji!) a Blatné (Jihočeský kraj rozhraní Středočeského kraje). Takže asi tak se podporuje železnice u nás.
Martin Kubík