První písemná zmínka o Broumově pochází z roku 1256. Železnici přivedla do Broumova věhlasná železniční společnost StEG z Chocně v roce 1875, v roce 1876 byla trať prodloužena do zastávky Otovice-kostel a až v roce 1889 do tehdy pruské Mittelsteine (od roku 1945 polské žst. Scinawka Średnia PKP). V roce 1946 byl přeshraniční provoz přerušen a tento stav trvá dosud, korunu všemu nasadil vzniklý kraj Hradec Králové, který v prosinci 2005 ukončil provoz v úseku Broumov - Otovice zastávka, ač na polské straně byla již v roce 2009 obnovena za pouhé čtyři měsíce trať Tlumaczow - Scinawka Śr., která od té doby slouží pro odvoz kamene z dolu, kámen se má vozit nejméně dalších třicet let.

Trať na polské straně má traťovou rychlost 80 km/h. Obnovu tratě na českém území zarazil odpůrce někdejší železnice obecní úřad v Otovicích, ten dle pramenů v roce 2020 změnil názor a obnovu tratě začal podporovat, avšak od té doby se neděje nic. Dle místních občanů, s nimiž jsem hovořil v posledním řeznictví (ještě nedávno tam byly tři) v Broumově: „Přes Otovice jezdí kamiony s kamenivem a lidem praskají domy a silnice, kdyby to tehdy obec podporovala, mohlo se to dávno vozit po železnici, jak chtěli Poláci!“ Polsko plánuje obnovu tratě k hranicím a má i plány na obnovu tratě do Radkowa.
Broumov je pozoruhodný monumentálním benediktinským opatstvím, které je od roku 2018 spojeno s břevnovským klášterem pod názvem Arciopatství Břevnov-Broumov, stvrzené papežským dekretem. V klášteru se konají různé kulturní akce, v objektu je restaurace s pivem Opat Broumov-Olivětín a kavárna a ubytování pouze přes internet. Tak je to poslední dobou nejen v celém Broumově. Osobně jsem nocoval v penzionu Baroko, naštěstí mi ubytování zajistila obsluha kavárny v objektu, klíče jsou u všech hotelů od dob covidu ve schránkách s kódy. Nová doba. V Broumově je pozoruhodný undergroundový klub v bývalé textilní továrně. Jinak textilní průmysl existuje v Broumově i nadále - firma VEBA má pobočku u žst. Broumov i u nz. Broumov-Olivětín, dle všech známek se všechny produkty vozí kamiony, vlečka u žst. Broumov je nesjízdná a vlečka v Olivětíně existuje, ale nepoužívá se. Asi tak ČD Cargo to je! Železnici využívá Diakonie Broumov pro svoz použitých oděvů, v Meziměstí je nakládka dřeva s pilou. Broumov byl stejně jako klášter Bílá Voda od roku 1950 - cca 1968 internačním pracovním táborem pro ženské církevní řády, řádové sestry byly pohřbívány do původních německých hrobek. Děsivé. To může pozorný návštěvník hřbitova spatřit.
Martin Kubík