V předchozím zastavení v „Cestujeme s Obzorem“ jsme přerušili cestu za poznáním v obci Touchořiny, odkud pokračujeme do obce Hlupice (dříve Luppitz), kde dle sčítání lidu v roce 2021 žilo devět obyvatel, před vysídlením v roce 1945 žilo v obci 93 obyvatel a v obci byla i základní škola s kaplí, kaple byla pro zchátralost zbořena před rokem 1973.

Z Hlupic pokračujeme po silničce vlevo směr Třebušín, hned za obci je možno spatřit ojedinělou alej hrušní, která je dosazována ze semenáčů starých odrůd hrušní, které se vyskytovaly historicky ve Verneřickém středohoří (levobřežní České středohoří). Genofond starých odrůd dlouhodobě podporuje Ústecký kraj. Ústecký kraj lze jednoznačně pochválit, ať už jde o výhodný tarifní systém, podporu regionálních turistických železničních tratí, podpory výletních lodí či přívozů a celkovou citlivou obnovu svěřené krajské oblasti. Stejně tak jsou lidé, s nimž se léta v Ústeckém kraji při blouděním krajem v totálně zapadlých vesničkách i regionálních tratích a autobusech potkávám, velmi přátelští.
U Třebušína můžeme vystoupat na zříceninu středověkého hrádku Kalich (538 metrů nad mořem). V roce 1421 si nechal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova postavit na vrcholu Kalicha hrad, po té se zval Jan Žižka z Kalicha. Na vrcholu Kalicha bylo již dávno před Žižkou signální hradiště, posléze hláska komendy Řádu německých rytířů do roku 1409.
Kalich bylo oblíbené místo národovců v 19. století, kdy na zříceninu putovali obrozenci, na hradě byla do roku 1886 dokonce „občerstvovna“ s prosklenou vyhlídkou na Středohoří a vrch Sedlo (726). Sedlo je přímo nad zrušenou (a muzejně obnovovanou) tratí Lovečkovice – Levín - Úštěk horní nádraží. V Třebušíně je občas otevřen hostinec a trvale v provozu je vietnamský potravinový obchod, na obecním úřadu možnou zakoupit pohlednice. Původně barokní zámek sloužil za socialismu jako škola a jeho okna jsou od té doby památkově poškozena, nyní je v něm hotel pouze na objednávku skupin a svateb. Zámek koupila zpět od obce původní německá majitelka Corinna Männel de Garrigues v roce 1991, protože restituce se na ni nevztahovala (Benešovy dekrety). Nyní patří její dceři Claudii de Almeida.
Z Třebušína je dobré spojení regionálním autobusem s přestupem v Lovečkovicích do Úštěku, odkud dál pokračujeme vlakem. V Lovečkovicích je centrální přestupní stanice autobusů na Verneřice/Velké Březno/Úštěk, což vytváří paralelu s dobou (do 27. 5. 1978) kdy byly Lovečkovice také křižující a odbočnou dopravnou vlaků na tři směry.

Martin Kubík