Bývalá stanice věhlasné Pražsko-duchcovské dráhy Koleč byla v průběhu politiky 90. let 20. století zrušena a změněna na zastávku, čímž vznikl mezistaniční úsek dlouhý neuvěřitelných 16 kilometrů. Mezi Kolčí a Podlešínem kdysi ležela ještě žst. Želenice u Slaného, ta byla nejprve zrušena jako stanice a posléze i jako zastávka, nakonec zbořena. Není bez zajímavosti, že původně vedla z Želenic i vlečka do cukrovaru Zvoleněnes, ta se stala zbytečnou po propojení tratě Zvoleněves-Podlešín v roce 1922.

Po propojení začal pokles významu hlavní tratě Smíchov - Hostivice, Litovice – Koleč - Slaný. Likvidaci osobní dopravy v úseku Podlešín-Hostivice završil vznik Středočeského kraje, v GVD 2004/5 zastavena osobní doprava, dlouhá léta (23 let!) byl cíleně neopravován úsek Středokluky - Jeneček odbočka. Po jeho zprovoznění v roce 2006 byl na trati zaveden turistický provoz, v roce 2015 byla obnovena celoroční osobní doprava Hostivice - Středokluky, 2017 prodloužena do Noutonic. V úseku na Podlešín jezdí stále jen víkendový Cyklohráček (2 páry vlaků), v prosté sestavě v jiné časové poloze (2 páry) celoročně o víkendech. Tím se stala trať celoročně dostupná pro výletníky i místní občany.
Ves Koleč se dokládá v letech 1125 - 1140 jako majetek Vyšehradské kapituly do husitské doby. Císař a král Zikmund Lucemburský zastavil Koleč pod majitele statku Úštěk (!), to trvalo až do roku 1594. Zámek v Kolči nechal barokně přestavět včetně kaple Daniel Leopold Ubelli ze Siegburgu. V roce 1860 po změně několika majitelů získala Koleč královská komora, Koleč a Zvoleněves tím pak patřil přímo panujícímu rodu Habsburg-Lothringen, v roce 1918 byl při zabavení všeho královského majetku zabaven i statek Koleč, tím začala jeho smutná kapitola úpadku - sedmdesát let ho vlastnil státní statek, údržba žádná, v divokých 90. letech se ho zmocnili spekulanti, zámek byl záměrně devastován vyřezáváním nosných trámů atd. Až po roce 2010 začala jeho obnova pro včelařské muzeum. Od roku 2022 se však neděje se zámkem dle všech známek opět nic.
Trať je důležitá ze strategických důvodů pro obsluhu pohonných hmot letiště Praha. Na trati byla dokonce otevřena po roce 2000 nová vlečka v Tuchoměřicích, což je kuriozita v době trhání vleček hodná obdivu. Ale co bude dál s přepravou manipulačních vlaků, když je samo vedení ČD, a. s., nechce, je velkou neznámou. Ony ty opěvované a zaručeně výdělečné ucelené vlaky musí také někde vzniknout, že?

Martin Kubík