Uzlovou žst. Poříčany většina cestujících směr východ pouze projíždí nebo přestupuje na Sadskou a Nymburk. Na území Poříčan se našly pozůstatky osídlení mladší doby kamenné a slovanského hradiště z osmého století. Železnice projížděla Poříčany již od srpna 1845, ale až od roku 1874 začaly vlaky v Poříčanech zastavovat, kdy byla zřízena původní stanice StEG. V roce 1882 postavila StEG odbočku do Sadské, která byla v roce 1883 prodloužena do Nymburka město (dříve místní nádraží), vlaky na hlavní nádraží v Nymburce mohly jezdit až od roku 1896.

Totální změna uspořádání žst. Poříčany přišla v roce 1957, kdy se stavěla třetí traťová kolej směr Praha a probíhala elektrifikace tratě. V roce 1959 bylo zbořeno původní nádraží StEG a byla postavena současná výpravní budova, kolem ní vyrostlo regionální sídliště socialistického typu. Na nádraží byla ještě nedávno restaurace, tu úspěšně zlikvidovala dlouholetá a nezměněná politika Správy železnic - pryč od starých nádražek. Nyní je prostor po restauraci nevyužit.
V obci Poříčany je již od 13. století farní kostel Narození Panny Marie, ten byl přestavěn v roce 1750 barokně a kulturní památkou je od roku 1958. Farnost je neobsazena a je spravována excurendo z Českého Brodu, kostel otevřen pouze první neděli v měsíci v osm hodin při mši. Zvon vyzvání vždy ve 12 a 18 hodin, ráno se nezvoní, prý to ruší lidi ve spánku. V Poříčanech jsou v provozu dva historické hostince - U kostela (v 18. století škola) a U Hroudů poblíž v roce 1959 zbořeného nádraží. U Hroudů bylo v sále v patře dříve i kino. Sál je využíván nadále.
Poříčany patřily do zrušení roboty v roce 1848 pod panství Liechtensteinů z Kostelce nad Černými Lesy. Kostel spravoval kníže Liechtenstein až do roku 1945. 30. března 1982 se u Poříčan natáčel film, při němž asistovala děčínská parní lokomotiva 475.179, která je nyní v opravě a bude opět provozní. V katastrálním území Poříčan se má stavět vysokorychlostní trať. Místní protestovali, ale to je prý tak jediné co s tím mohli dělat. Prý první plány na VRT byly již v roce 1989 před Listopadem. Takže to není výkřik poslední doby.

Martin Kubík