V sobotu 24. května 2025 se uskutečnil první letošní Regionální den železnice v České Třebové. Tato tradiční akce přilákala železniční nadšence, rodiny s dětmi i širokou veřejnost, která se zajímá o historii a současnost železniční dopravy. Celodenní program se odehrával především v areálu lokomotivního depa v České Třebové, které se pro tuto příležitost otevřelo návštěvníkům.

Výstava kolejových vozidel a modelů
Hlavní program odstartoval výstavou železničních vozidel, kde si mohli návštěvníci zblízka prohlédnout jak moderní lokomotivy, tak i historická kolejová vozidla, která se kdysi běžně pohybovala po českých tratích.
Součástí výstavy byly i detailně propracované železniční modely, které zaujaly především děti a modeláře. Velkou pozornost si získalo představení motorových lokomotiv řady T211, známých pod přezdívkou „Prasátko“. Tyto malé, ale robustní lokomotivy byly v minulosti hojně využívány pro obsluhu podnikových vleček a pro manévrování v prostorách lokomotivních dep – především v okolí točny. 


Doprava návštěvníků kyvadlovými vlaky
Po celý den byla mezi železniční stanicí Česká Třebová a lokomotivním depem zajištěna kyvadlová vlaková doprava, která umožnila pohodlný přesun návštěvníků na místo hlavního programu. Tento způsob dopravy navodil příjemnou atmosféru a přispěl k celkovému zážitku z akce.


Jízdy parních vlaků a návrat do minulosti
Jedním z vrcholů dne byla jízda dvou párů parních vlaků na trati mezi Českou Třebovou a Moravskou Třebovou. Tyto nostalgické jízdy nabídly neopakovatelný zážitek – návrat do dob, kdy železnici dominovaly pára a uhlí. V čele soupravy složené z pěti historických vozů typu Ce, přezdívaných „Rybáci“, se blýskla pečlivě udržovaná parní lokomotiva řady 423.041. Tato kráska z roku 1924, známá pod přezdívkou „Velký Bejček“, je provozována a s láskou udržována nadšenci z výtopny ve Valašském Meziříčí.


Jízdy lokomotiv T211
Velkou část programu tvořily i jízdy historických lokomotiv řady T211, které během dne vyjely v čele zvláštních vlaků z České Třebové do okolních destinací – konkrétně do Opatova a do Moravské Třebové. Pro mnohé návštěvníky to byla jedinečná příležitost slyšet naživo zvuk legendárního „Prasátka“ a projet se na trati, kde tyto lokomotivy kdysi běžně jezdily.

Vít Mareš