Začátkem měsíce srpna jsme se vydali na poněkud ambiciózní výlet, a to autem napříč Itálií. Jako navštěvované destinace jsme si zvolili v tomto pořadí Milán, Florencii, Pisu, Neapol, Rodi Garganico, Rimini / Riccione, San Marino a nakonec Benátky, to vše za pouhých deset dnů. Výlet jsme započali v Brně a v průběhu celé cesty jsme pro ubytování využívali služeb portálu airbnb. Nebojíte-li se rychlejšího výletového tempa a nevyděsí vás přes 3500 kilometrů jízdy v autě (které jsme tedy již absolvovali za vás), vydejte se alespoň prostřednictvím článku na tento výlet s námi.

Trasu jsme započali v nočních hodinách 31. července a již samotná cesta z Brna do italského Milána představuje přibližně tisíc kilometrů, časově kolem deseti hodin čisté jízdy. Ve většině případů se s Českou republikou loučíte ve městě Mikulov, kde jsme i my doplňovali pohonné hmoty. Dám vám tedy malý tip. Směrem do Rakouska se nabízí čerpací stanice Shell, pokud se na ni však nevydáte, obkroužíte kruhový objezd a zastavíte se na prakticky ihned vedle umístěnou čerpací stanici AS 24, dokážete natankovat za výhodnější cenu.

Jízda v nočních hodinách nám umožnila vyhnout se tradiční vídeňské špičce a cesta skrze celé Rakousko následně pokračovala za doprovodu kvalitní hudby ve stejném pohodovém duchu. Začne-li na vás opět křičet hladové oko, doporučuji tankovat ještě před vjezdem do samotné Itálie, a to na čerpací stanici MAURER Tankstelle ve městě Arnoldstein, která se nachází nedaleko dálnice a přibližně šest kilometrů od italských hranic. Následně se můžete nadále kochat okolním výhledem na rakousko-italské Alpy.

Při cestování autem se zavazujete k neustálému řešení věčného problému, kterým je hledání parkovacího místa. V Itálii se volné parkovací zóny značí bílou barvou, žluté jsou vynahrazeny pro obyvatele města a modré zóny jsou zpoplatněny. Chcete-li parkovat blíže centrům měst, modrým zónám nebo krytým parkovištím se ve většině případů nevyhnete, maximálně se můžete připravit na hodinovou sazbu pohybující se zpravidla v rozmezí 1,5–3 € za hodinu, relativní ke vzdálenosti parkoviště od centra.

Milán, Florencie i Pisa představují vysoce turistické destinace. Pro seznámení se se středem Milána, nemáte-li v plánu navštěvovat galerie, muzea či další, i pouhý jeden den stačí. Hlavním lákadlem bude pravděpodobně gotická katedrála Il Duomo di Milano neboli Katedrála Narození Panny Marie v samém středu města. Vstup je zpoplatněný a vstupenky je možné zakoupit na oficiálních webových stránkách, případně osobně v budově ihned vedle katedrály, cenově se vstupenky pohybují v základě od 10 do 36 € v závislosti na typu vstupného, studentské vstupné veškeré ceny redukuje na polovinu. Při cestě pro vstupenky si také po pravé straně můžete povšimnout milánského Královského paláce. Obecně před vstupem do katedrál je také důležité neopomenout nemít odhalená ramena a kolena. Nezajímají-li vás natolik památky, na druhé straně náměstí se nachází obchodní pasáž vybudovaná v novorenesanční Galerii Viktora Emanuela II., kde si na své přijdou milovníci módy, neb jsou zde situovány módní značky jako Prada,Giorgio Armani,Versace, Gucci či Louis Vuitton. Ihned vedle se dále nachází operní dům Teatro alla Scala. Chcete-li se na chvíli vzdálit ruchu velkoměsta, můžete zamířit do Parco Sempione, kde na jednom jeho konci najdete hrad Sforezsco ze 14. století a na tom druhém Oblouk míru, nebo veřejných zahrad Indro Montanelli (Giardini Pubblici Indro MontanelliI), kde mimo přírody naleznete i planetárium. Je však nutné připomenout, a to platí jak pro celou Itálii, tak pro turistická místa obecně, dávejte si pozor na kapsáře a individua s náramky, kteří z vás pouze chtějí vytáhnout peníze.

 

David Kračman, foto Filip Houdek