Obzor č. 3 – 22. 1. 1996
Na první straně je uveřejněna obsáhlá reportáž o návštěvě ministra dopravy Vladimíra Budinského v České Třebové (dne 12. ledna 1996). Navštívil zde železniční opravny a strojírny, železniční stanici, lokomotivní depo a zúčastnil se besedy se železničáři v budově Malé scény.
„Vyřešit musíme především nepoměr, který v železniční osobní dopravě způsobuje až pětinásobnou převahu nabídky nad poptávkou,“řekl ministr na besedě mimo jiné. Podle jeho slov by dosud nehospodárně vynakládané finance mohly být použity na celkovou modernizaci drah.
„Železničáři v Javorníku nad Veličkou žijí v nejistotě“ je název reportáže z malé železniční stanice, která původně, v době existence společného českého a slovenského státu, nesla název Vrbovce podle osady na slovenském území v okrese Myjava. Dělení republiky přineslo zdejším železničářům velké problémy, osobní i provozní, neboť žst. Vrbovce se po rozdělení Československa ocitla na českém území. Stanice byla po rozdělení přejmenována na Javorník nad Veličkou. V době vzniku reportáže se o osudu této části Malých Karpat rozhodovalo v parlamentu obou zemí.
Obzor obsáhle informuje i o tom, že OSŽ zahájilo přispívání svým členům na penzijní připojištění (u tehdejšího Penzijního fondu Rentia, a. s.). Příspěvek činil 100 Kč za měsíc, příp. 50 korun u těch, kdo splnili příslušné podmínky až po 1. 7. 1996.
Obzor č. 4 – 29. 1. 1996
Jak se dozvídáme na první straně, ministr dopravy Vladimír Budinský pokračoval v návštěvách železničních pracovišť, tentokrát (15. ledna) navštívil železniční stanici Olomouc, kde si mimo jiné prohlédl prostory, které se měly změnit v obchodní centrum.
Podrobněji se Obzor se vrací ještě k besedě ministra v České Třebové: „České dráhy lze přirovnat k jakémusi bumbrlíčkovi, kterého rodiče rozmazlovali a který nyní bude muset podstoupit odtučňovací a posilovací kúru, aby se mohl sebevědomě zařadit do společnosti,“ řekl Vladimír Budinský a uvedl také, že úvahy o tom, že po případném vítězství vládní koalice (ODS, KDS, KDU–ČSL a ODA) v parlamentních volbách dojde k utužení režimu na Českých drahách, k rozsáhlému propouštění a návratu ke stavu, který vyvolával stávkové nálady. „Takové úvahy jsou zločinné a dají se klasifikovat jako šíření poplašné zprávy,“ řekl ministr. Celkový proces transformace Českých drah do podoby konkurenčního a moderního podniku by měl být pode ministra dopravy ukončen v roce 1999.
Na první straně je dále uveřejněn rozhovor s územním tajemníkem OSŽ Petrem Rychtářem, který byl jedním z podporovatelů vzniku Podpůrného fondu OSŽ. V té době základní organizace OSŽ do Podpůrného fondu odváděly 1 % z přijatých měsíčních příspěvků svých členů. Podle Petra Rychtáře měl být tento příspěvek vyšší.
Zdeňka Sládková