„Benzenový“ malér v Hustopečích nad Bečvou má za následek zastavení provozu mezi Hranicemi na Moravě a Lhotkou nad Bečvou. Valašské expresy (VEx) i osobní vlaky jsou nahrazeny mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím / Lhotkou nad Bečvou NAD. Pro osobní vlaky je zpracován podrobný výlukový jízdní řád s minutáží překlopenou do elektronických vyhledávačů spojení, v případě VEx je zveřejněna slátanina uvádějící původní grafikonové časy, nereflektujícími skutečnost - doplněná o poznámky v podobě hvězdiček, kosočtverečků a půlených koleček, podle nichž má cestující „věštit“ zpoždění vlaku a navazující přípoje.
V elektronických vyhledávačích spojení samozřejmě žádné hvězdičky a kosočtverečky cestující nenajde a tudíž vyhledávač spojení mu nabízí přestupy v Púchově na vlaky, které se podle „půleného kolečka“ nestíhají. Je zcela nepochopitelné, že „na Nábřeží“ dovedou udělat minutový VJŘ pro osobní vlaky, ale nedokáží udělat podobný VJŘ pro VExy.
V pondělí 10. března jsem si trasu projel vlakem 125, zpátky Os ze Lhotky nad Bečvou. Hranice na Moravě - NAD odjela 10 minut po zastavení (12:36), doba jízdy 30 minut, „Valmez“ ve 13:06, na panelu v hale je uveden „předpokládaný“ odjezd vlaku ve 13:22. Na místě je otázka - kdo tento čas určil ? Vlak 125 je vezen soupravou od vlaku 126 s plánovaným příjezdem 13:08, takže oněch 14 minut na objetí lok je dostatečných, za předpokladu, vlak 126 přijede včas (= nečeká v Púchově na zpožděný přípoj).
Pakliže „někdo neznámý“ (ČD, SŽ ???) stanovil konkrétní = předpokládaný čas odjezdu, proč tento čas není uveden ve VJŘ ? A o oněch 35 minut budou posunuty i časy ve Vsetíně, Horní Lidči a Púchově. A takto „posunuté“ časy se překlopí i do elektronického vyhledávače spojení, jehož data jsou k dispozici „celé Evropě“. .
Pro opačný směr platí totéž. Jízdní doba NAD je známa, na přesun cestujících ve Valašském Meziříčí i Hranicích stanovit 10 minut - a o oněch navýšených 27 minut ve VJŘ „posunout“ všechny časy. V Mohelnici, kde mají VEX pobyt na předjetí vlakem vyšší kategorie 6 minut, ubrat 5 minut a takto uvedené časy překlopit do dat vyhledávače spojení.
Co tím ČD získají ? Jednak nebudou cestující vědomě uvádět v omyl, jednak v případě, že skutečné zpoždění VEx dosáhne spodní časové hranice pro odškodňování cestujících, získají ČD k dobru cenné minuty, protože zpoždění se začne počítat až od údaje uvedeného ve VJŘ. ŽE TO NEJDE ? Proč to nejde ? Tohle „ohlupování“ veřejnosti VJŘ s poznámkou „vlak bude o X až Y minut opožděn“ dělají ČD dlouhá léta. Týká se například odklonových vlaků přes Hodonín - Holíč při výlukách Lanžhot - Kúty, při nichž elektronické vyhledávače se zpožděním nepočítají.
ONO TO JDE. Příkladem mohou být DB. Ty sice také z hlediska „kvality služeb“ upadají, ale jejich informační systémy v případě výluk pracují s časovými údaji odpovídajícími výlukovým cestovním dobám - pomalé jízdy, odklony. Upravené údaje, byť platné jediný den jsou překlápěny do informačních systémů.
Pamatuji německé VJŘ u dálkových vlaků EC do Česka uvádějící příjezdy do Děčína o 30 i více minut později, což bylo překlopeno i do dat vyhledávače spojení. Přestože ČD věděly, že vlaky z Německa přijedou „s plánovaným“ výlukovým zpožděním, žádný aktualizovaný JŘ pro trasu z Děčína do Prahy, případně i dál nevydaly, data pro IDOS „z Děčína ku Praze a na Slovensko“ také nebyla aktualizována, tudíž v německých vyhledávačích „přijel“ vlak do Ústí nad Labem dříve, než odjel z Děčína, do Prahy se jezdilo z Děčína hodinu.
Miroslav Zikmund