Rozloučení s pošumavskou lokálkou očima cestujícího

V rámci listopadové „Tour de pošumavské lokálky“ – rozloučení s provozem v režii ČD, kde jsem nebyl sám – jsem si po letech projel lokálku ze Strakonic do Březnice. Jako obvykle jsem se nestačil divit, jak v pozitivním, tak negativním smyslu. Ve vlaku 17909, přesněji jde o model MJ 814, s odjezdem v 11:10 ze Strakonic, jsme cestovali ve dvou lidech. Na zastávkách na znamení nikdo nebyl, tudíž vlak mohl jet jako rychlík až do Radomyšle. Dále v dopravně Sedlice – rovněž jde o zastavení na znamení – byl ale vlak donucen zastavit z důvodu náskoku…

Z Karlštejna do Berouna očima Miroslava Zikmunda

Při výlukové jízdě po první traťové koleji byly vidět práce nejen při odstraňování zejména náletových dřevin u vyloučené druhé traťové koleje, ale i na několika místech s již odstraněnou vegetací, kde se betonovaly patky budoucích stožárů trakčního vedení a dlabaly jámy pro nové patky. Mezi zastávkou Srbsko a Berounem vede podél břehu Berounky jen úzká cesta charakteru lesní/polní s nezpevněným povrchem. V turistických mapách je vedená jako zelená a s označením cyklotrasa 8245 spojuje Srbsko a Tetín – Stezka sv. Ludmily.

Miroslav Zikmund a Martin Kubík se zamýšlejí nad tragickou nehodou v Dolní Lutyni

Foto: Drážní inspekce

Strojvedoucí by neměl šanci ani „v pravé poledne“ (ad OBZOR 4/2024)
Od okamžiku kdy jsem se dozvěděl o tragické události vlaku IC 546 na přejezdu P6512 v katastru obce Dolní Lutyně, jsem si kladl otázku, jakou šanci by měl strojvedoucí vlaku jedoucího rychlostí140 v denní době. Nejlepší odpověď dá „ohledání místa činu“. V pátek ráno jsem hupsl do EC 113, v Ostravě přestoupil na odkloněný EC 345 jímž, jsem dojel do Českého Těšína, zhlédnuv modernizační práce v ŽST Havířov. Přes zpoždění vlaku 345 se stíhal přípoj do Karviné hl. n. „Sakmarovým údolím“ kolem jezer, na nichž by se báječně za tuhých mrazů bruslilo. V Karviné přestup na NAD do Bohumína. Spoje jezdily v intervalu 20 minut, na rozdíl od vlaku po 60 minutách. Autobusy místního dopravce, od luxusního dálkaře, po nízkopodlažku používanou v MHD. Ve vzduchu sice visela otázka, proč se nejezdí „až z Dětmarovic“, okamžitou odpověď dával ostrý obrat souprav v Karviné. V Dětmarovicích by TO stálo jednu soupravu navíc, která by TAM stála 54 minuty. NAD bez personálního doprovodu.

Jak vnímají lidé přípravy projektu VRT Praha

 

Správa železnic vyhodnotila tzv. pocitovou mapu – on-line portál, kterým se široká veřejnost zapojila do prvotních příprav projektu Vysokorychlostní trati Praha. Do mapy zaneslo 668 uživatelů celkem 2 055 podnětů. Většina z nich směřuje na podporu hodnotných míst, zhruba třetina pak upozorňuje na problémy v území. S podněty už nyní pracují urbanisté, kteří je vkládají do urbanistické koncepce území, kudy nová trať prochází. Sběr podnětů do pocitové mapy probíhal v období od 4. prosince 2023 do 31. ledna 2024. Z celkových 2 055 zadaných bodů je 1 505 příspěvků doprovázeno i textovým komentářem, což dále napomáhá odborníkům lépe pracovat s detaily. Pomocí analýzy klíčových slov můžeme poukázat na pojmy, které se v příspěvcích vyskytují nejčastěji: voda, zeleň, park, procházky, cyklostezka, bariéra, hluk. Při vyhodnocení je hlavní důraz kladen nejen na různorodost podnětů, ale především na to, aby se žádný z nápadů nebo postřehů neztratil. Náhled všech bodů zadaných do pocitové mapy je k dispozici zde . Pokud je bod doprovázen textovým komentářem, zobrazí se po kliknutí do daného místa.


ACRI informuje o posilování pozic českého železničního průmyslu na Blízkém východě

České firmy sdružené v Asociaci podniků železničního průmyslu (ACRI) výrazně rozšířily své obchodní kontakty v oblasti Blízkého východu, konkrétně v Izraeli a Kataru. Objem realizovaných a plánovaných zakázek dosahuje již nyní stovek milionů Kč.

Miroslav Zikmund vzpomíná na události, spojené se zastavením provozu lokomotiv ES 499.0

Před nedávnem jsem v jednom článku „zachytil“ letmou připomínku netradiční nehody bratislavské Gorily, jež se stala před téměř 45 lety. Stala se v sobotu 31. března 1979, na vlaku R 612 „Dyje“ vedeného pražskou lokomotivní četou. V km 221,452 mezi železničními stanicemi Šlapanov - Havlíčkův Brod vykolejila lok ES 499.0011. Na uvedené lokomotivě byla 11. 10. 1977 provedena výměna podvozků z ES 499.0014, na nichž 1. 8.1977 vykolejila v ŽST Světlá nad Sázavou. Událost se obešla bez následků, lze si jen těžko domyslet, jak by TO dopadlo při rychlosti 120 na širé trati nebo při „stovce“ v oblouku např. před stanicí Úvaly. Mám na mysli pozdější nehodu R 524 Bečva z 9. 7. 1984 - vykolejení posledních 5 vozů na horkem vybočené koleji, dvě osoby stojící na nástupišti byly vagónem demolujícím nástupiště usmrceny.

Miroslav Zikmund přibližuje stručný průřez historií „gorilí trakce“ na československé / české / slovenské / maďarské železniční síti v uplynulém půlstoletí.


Úderem půlnoci z 9. na 10. 12. 2023 skočil na síti české železnice turnusový provoz lokomotiv řady 350 (ex ES 499.0) přezdívaných Gorily s domovským právem v Bratislavě. Bez čtyř měsíců po 50 letech od prvního provozního nasazení prototypu 001 dne 9. 4. 1974 na vlacích 172/173 „Slovenská strela“. Na soupravě vlaku byl zařazen měřicí vůz „Škoda Plzeň“ obsazený techniky, nicméně pro případ, že by Gorile „došel dech“, byla při zkušebních jízdách - jako vozidlo k službě pohotové řazena turnusová bratislavská laminátka S 499.0,1, z/do Kutné Hory jako nečinné hnací vozidlo. Pražská turnusová bobina tehdejší TS04E od vlaku 373 (Po-Pá, Ne) jela na odhlášku z KH Lv do Prahy, za vlakem 173 do KH se nejezdilo, protože oběhově se lok vracela Lv, případná neschopnost by se řešila operativně.

Tomáš Tužín přibližuje historii českých, moravských a slezských lokálek (druhá a závěrečná část)
 

1. Konzervace dráhy:
Konzervace dráhy v českém pojetí znamená fakticky totéž co její zrušení – tedy odstranění kolejí a ponechání tělesa. Pro vysvětlení – odstranění tělesa je většinou pracné a zbytečné, tudíž k němu nedochází ani u desítky let zrušených tratí, u nichž se s obnovou nijak neuvažuje. „Konzervace“ je mediálně prezentována jako teoretická možnost dráhu obnovit, nicméně stejná teoretická možnost je i u drah klasicky zrušených (pokud nedojde k rozprodání pozemků a jejich zastavění jinými stavbami). Prakticky k tomu i došlo např. na lokálce Velké Březno – Zubrnice, která byla formálně zrušená a dnes je opět v provozu jako muzejní dráha. Co je zásadní –

Tomáš Tužín přibližuje historii českých, moravských a slezských lokálek (první část)

1. Starší historie:
Železniční síť v Českých zemích začala vznikat na počátku 40. let 19. století. Zpočátku šlo o hlavní železniční tratě, které zajistily nejdůležitější vnitrostátní a mezinárodní propojení. Stát měl logicky zájem na kvalitních parametrech železniční sítě, proto stanovil poměrně přísné technické požadavky pro jejich stavbu. Naplnění těchto požadavků v náročném terénu však vyžadovalo náročné stavby – mosty, tunely, opěrné zdi, náspy a zářezy. V případě hlavních tratí měly tyto nároky své opodstatnění. Bylo však zřejmé, že takto náročné stavby můžou těžko zaplatit stavebníci tratí do chudších regionů. Zájmem státu však bylo přivést železnici právě i do chudších regionů a zamezit tak jejich hospodářskému úpadku. V 19. století byla železnice nezbytnou podmínkou existence každého většího průmyslového podniku, a v době průmyslové revoluce bylo budování průmyslu základem hospodářské prosperity.

Roman Štěrba informuje o novém Vědeckotechnickém sborníku


Již devátou edici Vědeckotechnického sborníku vydala Správa železnic. Sborník navazuje na 47 čísel VTS Českých drah. Devátá edice VTS SŽ je k dispozici také zde

Štěpán Hálek přibližuje výhody německé veřejné dopravy na jednu jízdenku


Kromě výhodné ceny 49 eur (resp. dokonce jen 34 eur pro zaměstnance řady v Německu sídlících firem) za měsíční předplatné pro 1 osobu na prakticky veškerou veřejnou dopravu v závazku veřejné služby po celém Německu spočívá její výhoda zejména v tarifním znovupropojení celé (železniční) sítě, dříve uměle rozparcelované na různé integrované dopravní systémy (IDS) s jejich pásmy a území ponechané zcela bez integrace. Cestující s Deutschlandticket tak nemusí před jízdou nejprve studovat plánky a různorodé tarifní podmínky všech IDS, kterými hodlá projíždět, včetně různých výjimek a tarifů dopravců na neintegrovaných územích. Platit lze pouze měsíčním inkasem z účtu, včetně zahraničních (SEPA inkaso). Kromě mobilní aplikace je možné objednat i čipovou kartu, díky které je kontrola komfortnější, méně stresující a rychlejší než hledání v mobilním telefonu při náhlé kontrole, navíc bez rizika vybití akumulátoru. Vše dle preferencí cestujícího.

Stanislav Hájek přeložil ze zahraničních médií zajímavosti ze světa evropských i světových železnic

Vlak dražší než letadlo, obrovský lodní a železniční projekt EU a USA, rozšíření dálkové dopravy mezi Německem a Rakouskem, nové vysokorychlostní tratě v jižní Číně, transafghánská železnice, SBB šetří elektřinu, Německo bude stavět tisíce kilometrů vysokorychlostních tratí, nejrychlejší vlak v Číně, přepady vlaků v v Nigerii - to vše se dočtete v následujících článcích.

Právě přítomno: 340 hostů a žádný gestor