Přehledem zahraničních pracovních cest (zasedání poradní skupiny pro doprovodný vlakový personál, plenární zasedání Výboru pro sociální dialog, či mezinárodní železniční výstavu modelové železnice FISAIC), respektive kontrolou plnění úkolů, začalo v úterý 8. 11. 2016 zasedání Představenstva OSŽ, které za nemocného předsedu OSŽ Bc. Jaroslava Pejšu moderoval první místopředseda OSŽ Vladislav Vokoun (na snímku).

V rámci výše zmíněného bodu Představenstvo OSŽ mimo jiné vzalo na vědomí (bez připomínek) informace o přípravě tisku kalendářů (kapesních, stolních, nástěnných) na rok 2017 (P-OSŽ ukládá vedoucí oddělení PhDr. Romanové zajistit výběr témat pro kalendáře OSŽ na rok 2018) či informace o přípravách VII. Sjezdu OSŽ v roce 2017.
Pasáž věnovanou rekapitulaci zásadních jednání odstartoval I. místopředseda OSŽ Vladislav Vokoun informací ze zasedání tzv. malé dopravní tripartity v úterý 1. 11. 2016 s tím, že jednotlivé zúčastněné strany (včetně OSŽ) předají své připomínky písemně do deseti dnů v rámci meziresortního připomínkového řízení. „OSŽ nadále trvá na svém dosavadním stanovisku, tzv. vlakopůjčovna je mimořádně špatným řešením,“ uvedl a dodal, že ministerstvo dopravy stále tvrdošíjně prosazuje variantu, aby vozidla vlastnil objednatel, nikoliv dopravce. Vladislav Vokoun upozornil, že existuje celá řada rizik, proč OSŽ tento způsob nedoporučuje. „Stát nakoupí vozidla za několik miliard (korun) a co bude, až nebudeme příjemcem peněz z EU? Může navržený způsob půjčoven stát vůbec provozovat? Propočítal a zvážil někdo ekonomické a personální dopady na České dráhy a navázané české průmyslové podniky?“ jmenoval Vladislav Vokoun alespoň některá z nich. „Nemile nás překvapilo i to, že údržba má být realizována tzv. ´fullservice´ ze strany výrobce (dodavatele) vozidel, což v případě zahraničního výrobce znamená i dopady do pracovních míst. Tohle všechno jsou velká rizika,“ zdůraznil.
OSŽ bude v rámci meziresortního připomínkového řízení připomínkovat i „Zprávu o postupu otevírání trhu veřejných služeb v přepravě cestujících v oblasti dálkové a nadregionální dopravy“, tedy materiál týkající se pětice tratí, kde by v nejbližších letech mělo dojít k otevření trhu. „Překvapivou informací bylo, že ministerstvo na poslední chvíli změnilo jednu z navržených linek a nahradilo ji jinou, kde ty dopady na České dráhy budou – nejen z hlediska tržeb – podstatně vyšší,“ prohlásil Vladislav Vokoun a dodal, že „to je dost zásadní změna oproti předchozím návrhům“. „Nechceme, aby se tyto tratě soutěžily, protože České dráhy jsou stále vystaveny nerovným podmínkám.“
Vladislav Vokoun se poté krátce zmínil i o oblasti režijních výhod, kde hrozí jisté restrikce. „Naše argumenty jsou stále stejné: zaměstnanci Českých drah k jiným podnikům nepřecházeli zcela dobrovolně, bylo to vynucené a stát tehdy deklaroval, že jim nezhorší sociální postavení,“ shrnul. V závěru se pak první místopředseda OSŽ telegraficky zmínil i o kolektivním vyjednávání u Českých drah, které pokračovalo 2. 11. společným jednáním odborových centrál nad oponentním návrhem. „Zhruba ve třech bodech jsme se úplně nesešli, ale nakonec jsme zaměstnavateli poslali společný návrh. Nejtěžší debata bude zřejmě o pracovní době a nárůstu mezd, to budou takové dva klíčové body kolektivního vyjednávání.“
V další části poreferoval místopředseda OSŽ Miroslav Novotný i o situaci v nedrážních organizacích, konkrétně u ŽPSV Uherský Ostroh, kde „nabývá na intenzitě“ snaha o prodeji tohoto podniku. „Španělský majitel dle našich informací prodává část svého majetku, mimo jiné se to týká i ŽPSV, kde jsou mimochodem tři zájemci o koupi (Leonard Weiss, Cemex, zájem projevila i česká firma Best), což se pochopitelně promítne i do probíhajícího kolektivního vyjednávání. Společnost (ŽPSV) už propustila cca 250 lidí, většinou agenturních zaměstnanců. Oslovili jsme španělského majitele, tak doufám, že tu schůzku dodrží a nezruší ji. Otázkou ale je, jestli nechce španělský majitel vycouvat ze železničního podnikání,“ uvedl a přidal i několik postřehů z kolektivního vyjednávání u Dopravního zdravotnictví: „30. 11. proběhne další kolo. Debaty nejsou mírumilovné, ale nový ředitel dohody plní.“
Závěr tohoto bloku patřil informacím ze SŽDC, které přednesl místopředseda Mgr. Martin Malý. Také on zmínil kolektivní vyjednávání, které bylo u SŽDC zahájeno 18. 10. 2016. „31. 10. jsme jako odborové centrály odeslaly zaměstnavateli společný protinávrh a od té doby vyjednáváme. Shoda je zatím pouze na drobných úpravách PKS a v otázkách stravování. Máme určité představy o mzdovém nárůstu, které ale zaměstnavatel nesdílí, rovněž tak je tomu i u rozšíření KOP, ani v tomto případě zaměstnavatel naše představy nesdílí,“ uzavřel.
Michael Mareš