OBZOR ke stažení

Společnost Railway Capital, a. s., vypravila ve středu 29. 12. 2021 zvláštní vlak 11933 z Tábora do Trhového Štěpánova. Souprava tvořená motorovým vozem 811.020-7 a přípojných vozem Baafx (24-29 146-4) vyjela z Benešova u Prahy v 10.55 h, cestou do Trhového Štěpánova (příjezd ve 12.20 h) zastavila v Postupicích (křižování s osobním vlakem 19114; motorový vůz 810.633-8), Vlašimi a Zdislavicích.

V sobotu 18. 12. 2021 dopoledne (v 10.05 h) uvedl předseda vlády Petr Fiala do funkce nového ministra dopravy Martina Kupku, který převzal úřad od odcházejícího ministra Karla Havlíčka, který byl ve funkci necelé dva roky (od 24. ledna 2020). Martin Kupka se stal v pořadí 20. ministrem dopravy v historii samostatné České republiky.

Sobota 11. 12. 2021 byla posledním dnem starého jízdního řádu a s ním skončil i pravidelný provoz osobních vlaků na části tratě 222, v úseku Vlašim - Trhový Štěpánov. Středočeský kraj se z důvodů šetření finančních prostředků rozhodl zastavit provoz na více tratí a upřednostnit tak autobusové lobby na úkor železniční dopravy.

Nové zastávky Praha-Velká Chuchle se cestující jen tak nedočkají. Termín otevření zastávky byl posunut z října na březen příštího roku. Důvodem jsou změny projektu, například prodloužení všech nástupišť na délku 220 metrů. „Nástupiště směr Beroun bude otevřeno 1. 3. 2022, nástupiště směr Praha pak 30. 6. 2022. Nástupiště směr Beroun nelze zatím otevřít, protože se buduje druhá polovina podchodu pro cestující. Realizace podchodu byla zahájena 8. 9. 2021 a jeho dokončení je plánováno k 28. 2. 2022,“ uvedla tisková mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Za účasti 40 delegátů z 11 zemí se ve dnech 15. až 18. listopadu v Praze, v hotelu Olšanka, koná 57. valná hromada USIC (Mezinárodní sportovní sdružení železničářů). Počátky spolupráce mezi železničáři ve sportu sahají až do poválečného období. Počátkem léta 1946 se ve Vídni sešli zástupci železničářů Rakouska, Československa a Maďarska a navrhli uspořádat evropský kongres sportovců-železničářů.

Další krok v modernizaci tratě Olomouc – Šumperk byl učiněn ve čtvrtek 4. listopadu v dopoledních hodinách. Postupně bylo převedeno ovládání železničních stanic Šternberk a Uničov a celého traťového úseku Olomouc (mimo) – Troubelice (mimo) na Regionální dispečerské pracoviště (RDP) Olomouc hl. n., které se je umístěno na ústředním stavědle železniční stanice Olomouc hl. n.

Cestující jedoucí z Kralup nad Vltavou do Loun a Velvar (a zpět) vozí od pondělí 8. 11. 2021 moderní vlaky. České dráhy tu v rámci zkušebního provozu postupně nasadí čtyři nízkopodlažní motorová vozidla typu RegioSpider, ty nahradí motorové vozy řad 810/809, které na tratích dosud jezdily.

Závěrečné pasování do cechu inspektorů BOZP ZO OSŽ tentokrát proběhlo v příjemném prostředí rekreačního střediska v Prudké nedaleko Tišnova. Pod Sokolí skálou v barvách podzimní Vysočiny se sešlo 23 lidí, kteří opět dokázali, že je práce v odborech opravdu zajímá a neodradí je ani pomyslné zasednutí do lavic během týdne naplněného přednáškami z oblasti BOZP. Velmi nás potěšil jejich zájem a rádi jsme s nimi konzultovali i reálné problémy z pracovišť mimo rozvrh hodin našeho školení.

O hospodaření společnosti ČD Cargo  dnes (13. 10. 2021) informoval delegáty Podnikové konference ČD Cargo předseda představenstva a generální ředitel ČD Cargo Ing. Tomáš Tóth. Mimo jiné mluvil o dobrých pololetních výsledcích. „ČD Cargo v pololetí 2021 realizovalo zisk 253 milionů korun před zdaněním, což znamená, že jsme v letošním prvním pololetí smazali ztrátu z celého loňského covidového roku. Ten nás bohužel připravil v celkovém součtu o více než 4 miliony tun přepraveného zboží. Podstatné ale je, že jsme jej využili k vnitřní optimalizaci. Ve druhé polovině loňského roku jsme se začali měnit, abychom rok 2021 dokázali zvládnout. Nepřestali jsme ani investovat do kolejových vozidel a to v dlouhodobém pohledu zajištuje vyšší provozuschopnost a interoperabilitu našich vozidel,“ řekl Tomáš Tóth.

Příprava modernizace železniční trati z centra Prahy do Kladna dospěla k dalšímu zásadnímu bodu. Správa železnic dnes (7. 10.) vypsala výběrové řízení na dodavatele stavebních prací pro úsek z Kladna do Kladna-Ostrovce. Zahájení stavby je naplánováno na příští rok a bude zahrnovat kompletní rekonstrukci, zdvoukolejnění a elektrizaci celého úseku. S dokončením všech etap projektu se počítá v roce 2029.

Výbor OSŽ při Správě železnic na Oblastním ředitelství v Olomouci vyjádřil ve svém usnesení z 23. září 2021 trvající kategorický a zásadní nesouhlas se záměrem sloučení OŘ Olomouc a OŘ Ostrava k datu 1. ledna 2022 a žádá o zastavení, případně odložení účinnosti této organizační změny. Usnesení bylo zasláno generálnímu řediteli Správy železnic Jiřímu Svobodovi, ministru dopravy Karlu Havlíčkovi a Správní radě Správy železnic.
Výbor OSŽ Olomouc sdružuje všechny ZO OSŽ při Správě železnic v Olomouckém a Zlínském kraji.

(FOTOREPORTÁŽ) Ministr dopravy Karel Havlíček společně s předsedou vlády Andrejem Babišem a dalšími hosty v pátek 24. září 2021 otevřel novou železniční stanici Praha-Zahradní Město a prodloužený podchod na pražském hlavním nádraží. Při cestě zvláštním vlakem ze Zahradního Města si pak účastníci slavnostní akce prohlédli i nově zrekonstruovanou železniční stanici Praha-Vršovice.

Právě přítomno: 242 hostů a žádný gestor