V pátek 17. března 2023 podepsali zástupci vedení Českých drah a Moravskoslezského kraje nový desetiletý kontrakt na zajištění regionální železniční dopravy v kraji. Za vedení Moravskoslezského kraje dohodu podepsal náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu Radek Podstawka, za České dráhy podpis připojili předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec a jeho náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

V pořadí dvacáté mezinárodní mistrovství USIC železničářů v běžeckém lyžování bylo slavnostně zahájeno v pondělí 30. ledna 2023 v krkonošském běžeckém areálu Vejsplachy ( TJ SVS Krkonoše Vrchlabí). Účastníky ze čtyř zemí (Bulharsko, Česko, Švýcarsko a Francie) přivítal ředitel závodu – 1. místopředseda OSŽ, Radek Nekola, generální sekretář USIC Miroslav Kaprálek a delegát USIC - někdejší prezident této organizace Dominique Paget. Zdravici účastníkům zaslali také zástupci zaměstnavatelů na železnici – České dráhy, ČD Cargo a Správa železnic, bez jejichž výrazné podpory si lze pořádání této a podobných akcí jen těžko představit.

Slavnostní předání prvních dvou jednotek Regiopanter, které budou jezdit na nejmodernější regionální trati v republice Olomouc – Uničov – Šumperk, proběhlo 20. prosince na hlavním nádraží v Olomouci. Za účasti ministra dopravy, vedoucích pracovníků Českých drah, hejtmana Olomouckého kraje a zástupce firmy Škoda Group zde byla slavnostně přestřižena páska před odjezdem zvláštního vlaku z Olomouce do Šternberka, což symbolicky odstartovalo nástup nových vozidel Regiopanter na tuto trať.

Poslední den v měsíci září věnovala Žilinská univerzita, slavící krásné jubileum, konferenci, která se konala ve vlaku jedoucím napříč Českou a Slovenskou republikou. A proč právě takto netradiční způsob oslav? Neboť na univerzitě je Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, a také proto, že jeden z hlavních partnerů akce byly České dráhy, zastoupené náměstkem generálního ředitele za osobní dopravu Jiřím Ješetou. Ten přiznal, že je sice absolventem univerzity v Pardubicích, ale dnes a denně spolupracuje s kolegy z Žilinské univerzity a oceňuje její přínos v oblasti dopravy nejen železniční.

Rok 1952 přinesl řadu významných událostí, na trůn Spojeného království nastoupila Alžběta II., byly objeveny nové prvky einsteinium a fermium. Emil Zátopek vybojoval na letních olympijských hrách v Helsinkách tři zlaté medaile, na podzim byla ustavena Československá akademie věd a 1. října se také začala psát historie Železničního stavitelství Brno, jedné z největších a nejvýznamnějších stavebních společností v tehdejším Československu a později také v rámci České republiky.

Blanenský tunel č. 8/1 (původně č. 8) zvaný též Novohradský se nachází v kilometrické poloze 175,192–175,685. Je nejdelším z původních Blanenských tunelů, dosahuje délky 493,56 m. Byl vybudován italskými dělníky, tehdy nazývanými „baraby“, ve 40. letech 19. století. Trať Brno–Česká Třebová byla uvedena do provozu 1. ledna 1849, přičemž už všechny původní tunely byly opravdu předvídavě raženy jako dvojkolejné.

Protože rozšíření tunelu v souvislosti s plánovanou elektrifikací by bylo za provozu zejména vzhledem k jeho délce mimořádně náročné, byl zachován v původní podobě. Na začátku 90. let 20. století byl rekonstruován na jednokolejný s traťovou kolejí v ose tunelu, z Adamova do Blanska se jezdilo jednokolejně, což nebylo provozně ideální. Proto byl východně od něj vyražen nový tunel č. 8/2. Díky tomu má tunel č. 8/1 jako jediný zachované původní kamenné portály z poloviny 19. století a v roce 1989 byl zapsán na seznam kulturních památek.

Ani hodinové zpoždění zvláštního vlaku nenarušilo oslavy 150 let výročí tratě Olomouc – Krnov. Tento vlak (na snímku před odjezdem z Olomouce hl. n.) byl veden lokomotivou 749 250 (T 478 Bardotka), která byla vyrobena v roce 1969 v ČKD Praha. Lokomotiva se soupravou historických vozů řady Bai („Ypsilonky“) stála během jízdy pro poruchu na stroji mimořádně hodinu v Hrubé Vodě. Oprava se nakonec díky šikovnosti lokomotivní čety zdařila, vlak dojel bez dalších závad do Krnova a oslavy tak neutrpěly žádnou úhonu.

Poslední dva zářijové dny (29. – 30. 9.) zápolili v Olomouci na hřišti Miniaturgolfclubu (MGC) nejlepší závodníci z oblastních kol (Olomouc, Plzeň a Praha) na Mistrovství železničářů v minigolfu. Mezi 36 nominovanými bylo 18 žen a 18 mužů - z každé oblasti 12 závodníků a závodnic. Hrálo se na hřišti s osmnácti hracími poli ve třech kolech – nejmenší dosažený počet úderů byl tedy teoreticky 54 úderů. To jsou však již výsledky naprostých profesionálů, dobrý hráč však dokáže uhrát tři kola s celkovým počtem sto úderů. A dlužno dodat, že nejlepší železničářští přeborníci se k této metě přiblížili doslova na dosah.

V pořadí třináctý ročník mistrovství ČR železničářů v kopané „O putovní pohár předsedy OSŽ“ se odehrál ve čtvrtek 22. září 2022 ve sportovním areálu města Písek. Původní propozice, které počítaly se zápasy na dvou hřištích, musely být upraveny, neboť vytrvalý déšť v předcházejících dnech rozmočil hrací plochu „klasického“ hřiště tak, že trávník nebyl pro hru způsobilý. Zápasy se tak musely odehrát na jednom hřišti s umělým trávníkem, což mělo za následek úpravu hrací doby jednotlivých zápasů (2x15 minut) a kratší přestávky mezi nimi. Díky souhře pořadatelů i hráčů se však nakonec podařilo zápasy odehrát v čase, odpovídajícímu původnímu scénáři.

V pořadí třinácté mezinárodní mistrovství USIC železničářů v rybaření se uskutečnilo ve dnech 5. – 9. září 2022 v Přerově, historicky poprvé v České republice. Patrony mistrovství byly vedle OSŽ také Správa železnic, České dráhy a ČD Cargo. Jak připomněl ředitel mistrovství Vladislav Vokoun, bez výrazné podpory těchto organizací si lze pořádání této akce jen těžko představit.

Po skončení sportovního zápolení na pátých Seniorských hrách OSŽ, které se konaly od 23. do 25. srpna v hotelu OSŽ Skalka v Rajeckých Teplicích (viz fotoreportáž „Páté seniorské hry OSŽ byly dnes zahájeny“), byly ve společenském sále hotelu vyhlášeny výsledky soutěží. Za organizátory předávali ocenění místopředsedkyně OSŽ Renata Dousková, předsedkyně Republikové rady seniorů (RRS) OSŽ Danuše Polášková a ředitelka hotelu Skalka Emília Ďuračinská, za zaměstnavatele byl přítomen ředitel personálního odboru Správy železnic Pavel Koucký.

AKTUALIZOVÁNO

V hotelu OSŽ Skalka v Rajeckých Teplicích byly ve středu 24. srpna slavnostně zahájeny v pořadí páté Sportovní hry seniorů OSŽ. Zúčastnilo se jich osm osmičlenných družstev z celé republiky, které před zahájením soutěží přivítal předseda OSŽ Martin Malý, ředitelka hotelu Emília Ďuračinská, místopředsedkyně OSŽ Renata Dousková, vedoucí mezinárodního oddělení OSŽ Ondřej Šmehlík, člen Dozorčí rady ČD Vladislav Vokoun, předseda olomoucké Regionální sportovní komise OSŽ Libor Kiš a předsedkyně Republikové rady seniorů OSŽ Danuše Polášková, která vzpomněla zakladatele těchto sportovních her, nedávno zesnulého Kurta Mužíka.

Právě přítomno: 1048 hostů a žádný gestor