OBZOR ke stažení

Díky přibližně dvacet kilometrů dlouhé nové trati se ode dneška zase o něco zkrátí cesta vlakem z Prahy do Českých Budějovic. Nová trať je přibližně o dva kilometry kratší než původní historická trasa Dráhy císaře Františka Josefa. Od poloviny prosince, kdy začne platit nový jízdní řád, se jízdní doba expresů mezi Prahou a Táborem zkrátí na 59 minut. Další zkrácení přinese zprovoznění modernizovaného úseku mezi Soběslaví a Doubím, na který vlaky vyjedou v září.

Ministr dopravy Martin Kupka představil v pátek 24. 6. 2022 priority českého předsednictví v Radě EU v oblasti dopravy, stručně zmínil stěžejní body evropského předsednictví za dopravu, v rámci neformálního setkání ministra dopravy s novináři se dostalo i na jiná témata.

Na rekonstruované trati mezi Olomoucí a Šumperkem pokračují práce v úsecích Uničov – Libina a Libina – Šumperk. Mezi práce, které zde v blízkosti zdejšího letiště probíhají, patřilo i osazení nového mostu u Šumperka, který umožní nejen jízdu vlaků stokilometrovou rychlostí, ale zlepší i průjezdnost pro silniční dopravu. Most, který je svou délkou 27 metrů dvakrát delší, než most původní, se skládá ze dvou částí, z nichž každá váží bezmála čtyřicet tun.

Dnešním dnem (čtvrtek 9. 6. 2022) veletrh Rail Business Days v Brně končí. Sečteno, podtrženo: TGV v Brně už tolik netáhlo, překvapením byla společnost ČD Cargo, ta návštěvníkům nabídla moderní lokomotivu od firmy Bombardier, nebo prezentační vůz s náborovým programem.

Nebývalému zájmu veřejnosti se od samého začátku pobytu na území České republiky těší legendární vysokorychlostní jednotka TGV. Soupravu si v pondělí 6. 6. 2022 odpoledne bylo možné prohlédnout na hlavním nádraží v Praze a této možnosti nakonec využilo přes tři tisíce zájemců. Další tři dny pak vysokorychlostní jednotka stála na brněnském veletrhu Rail Business Days, na pátek 10. 6. bylo naplánováno vystavení jednotky v Jihlavě a na sobotu 11. 6. v Ústí nad Labem.

(FOTOGALERIE) V sobotu 4. 6. 2022, po tříleté pauze, se na železnici opět v plné parádě slavil Mezinárodní den dětí. Namísto v Braníku se tentokrát den dětí slavil na Smíchově, i tady to ale bylo zřejmě naposledy. „V Braníku to letos nebylo možné kvůli odklonovým trasám,“ uvedl Ing. Jakub Goliáš, ředitel OCO Střed, s tím, že organizace letošního dne dětí byla kvůli výlukám a různým omezením, včetně délky nástupišť, komplikovaná.

(DOPLNĚNO O VÝKAZ VOZIDEL; POSLEDNÍ AKTUALIZACE textu 5. 6. 2022 v 22.30 h, přejděte na on-line reportáž) Když světlo světa spatřila nabídka na cestu žlutým „Jadranem“ z Prahy do Splitu a zpět, šlo o nabídku, jíž nelze odmítnout. Tím hlavní důvodem je skutečnost, že vlak jede letos přes Maďarsko opět v jiné trase, kterou jsem částečně absolvoval v roce 1964. Po odborné stránce si toho sice moc nepamatuji, coby strojvůdcovský vnuk jsem sice uměl hledat v jízdním řádu, ale detaily z průběhu cesty si nepamatuji. Nicméně i tak mi několik věcí utkvělo v paměti, respektive s odstupem času se doplnily.

Staronovým formátem se uskutečnil fotbalový turnaj O pohár generálního ředitele Správy železnic ve čtvrtek 26. 5. 2022 v Kozlovicích u Přerova. V krásném sportovním areálu bojovalo 6 mužstev složených z jednotlivých organizačních jednotek. Po problémech se sestavováním soupisek se nakonec podařilo dát dohromady reprezentativní složení turnaje. O putovní pohár bojovali hráči OŘ Ostrava, OŘ Brno, OŘ Hradec Králové, OŘ Plzeň, CTD a HZS. Turnaj pořádal PV OSŽ SŽ ve spolupráci s GŘ a vedením OJ Správy železnic, s organizační pomocí Regionální sportovní komise OSŽ Praha. Tato sportovní akce se konala s finančním přispěním Správy železnic prostřednictvím C-FKSP.

V úterý 17. května 2022 začala v Praze série předváděcích jízd „vodíkového“ vlaku. České dráhy ve spolupráci se společností Alsthom představily jednotku 654.101-4 D ALHB/654.601-3 D ALHB Coradia iLint, koncepčně vycházející z jednotky Coradia Lint 54 (německé označení BR 622) s dieselelektrickým pohonem.

Ve dnech 6. až 11. května 2022 pořádá Odborové sdružení železničářů v Berouně 73. Mezinárodní železničářský esperantský kongres, kterého se účastní více než 100 delegátů z 15 zemí. Mezinárodní železničářské esperantské hnutí má v Evropě dlouholetou tradici. První organizované setkání železničářů–esperantistů se uskutečnilo již v roce 1909 ve Španělsku. Českoslovenští železničáři se významnou měrou podíleli na mezinárodním hnutí již ve dvacátých letech minulého století.

V úterý 12. 4. 2022 ráno se na Masarykově nádraží v Praze sešli předseda Podnikového výboru OSŽ při ČD, a. s., Štěpán Lev a prezident ČZS FISAIC Vladislav Vokoun s novým generálním ředitelem a předsedou představenstva Michalem Krapincem, aby oficiálně zahájili velikonoční výstavu ručních děl, které vyrobily šikovné ruce členek Českého zemského svazu (ČZS) FISAIC při OSŽ.

V únoru letošního roku byla vyhlášena on-line soutěž ČZS FISAIC „Tvořte sami s námi“ o nejlepší fotografii, obraz, film a povídku na téma „Jaro”. Koronavirus nás ohrozil i letos a tak jsme dali příležitost členům ČZS FISAIC, aby mohli společně tvořit na dané téma, i když doma sami, ale s námi. Do soutěže byly také zapojeny členky skupiny kreativní ruční práce, které soutěžily o nejhezčí velikonoční ozdobu a kraslice. Jejich výrobky budou k velikonočním svátkům vystaveny v žst. Praha Masarykovo nádraží (ve spolupráci s ČD) a v žst. Praha hlavní nádraží (ve spolupráci se SŽ).

Právě přítomno: 192 hostů a žádný gestor