OBZOR ke stažení

(DOPLNĚNA FOTOGALERIE) Zvláštní jízdou (vozidly MUV 75.0 určenými pro údržbu železničních tratí) po nové traťové přeložce mezi stanicemi Praha-Vršovice a Praha-Hostivař byla v pátek 11. 12. 2020 odpoledne za účasti ministra dopravy Karla Havlíčka, generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody, a dalších pozvaných hostů, slavnostně otevřena nová zastávka Praha-Eden.

Dnes (v pátek 11. 12. 2020) časně ráno byl na Masarykově nádraží v Praze v osobní pokladně Českých drah oficiálně instalován vánoční stromek s ozdobami, které vyrobily členky Českého zemského svazu (ČZS) FISAIC. Patrony akce, na níž byla veřejnosti představena kolekce ručních prací více než dvaceti členek ČZS FISAIC, skupiny kreativní ruční práce, která pracuje pod vedením Pavly Packové, se stali generální ředitel a předseda představenstva Českých drah Ivan Bednárik a prezident ČZS FISAIC a I. místopředseda OSŽ Vladislav Vokoun.

Pondělní (7. 12.) mimořádná událost, kdy silný vítr ochromil činnost pražského odstavného nádraží Praha Jih - OCP Střed SÚ Praha Jih (na ilustračním snímku), zapříčinila značné zpoždění spojů a v některých případech i odřeknutí některých vlaků, zejména v regionální dopravě v okolí Prahy. Spadlé trolejové vedení znemožnilo vyjetí odstavených dálkových vlaků, především pak elektrických souprav řady 471 CityElefant. Přinášíme aktualizovaný popis této události.

Na konci října byla vyhlášena on-line soutěž ČZS FISAIC „Tvořte sami s námi” o nejlepší fotografii, obraz a také film na téma Koronavir kolem nás. Do soutěže byly také zapojeny členky skupiny kreativní ruční práce, které soutěžily o nejlepší vánoční ozdobu. Koronavir ohrozil všechny podzimní semináře a tak jsme dali příležitost členům ČZS FISAIC, aby v době vyhlášeného nouzového stavu mohli společně tvořit na dané téma, i když doma sami, ale s námi.

Na nádraží v Domašově nad Bystřicí se v neděli 27. září sešli představitelé obcí na trati číslo 310 (Olomouc – Krnov), zástupci Hnutí Duha Jeseníky, Spolku Nádraží Náměšť, jakož i místních občanů. Přítomen byl i poslanec Parlamentu ČR Marian Jurečka (KDU-ČSL). Účelem setkání byla výměna stanovisek na opravu nádražních budov, a to nejen na dotčené trati, ale všeobecně na síti Správy železnic.

V úterý 29. září se ve stanici Praha-Libeň za přítomnosti generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody a zástupců Národní rady osob se zdravotním postižením ČR (NRZP ČR) uskutečnila prezentace nové služby mobilních čet, kterou od září letošního roku zajišťuje Správa železnic na 869 nádražích. Služba tzv. mobilních čet spočívá v poskytování pomoci lidem se všemi typy zdravotního postižení (tělesným, zrakovým i sluchovým) od přednádraží až na nástupiště, především v tzv. neobsazených stanicích.

V pátek 11. září byla v Plzni, ve středisku údržby Plzeň, Oblastního centra údržby Západ, poklepáním základního kamene oficiálně zahájena výstavba moderní opravárenské haly Českých drah. Nové zázemí údržby a oprav nabídne 400 metrů kolejí, portálový jeřáb s nosností 5 tun a další vyspělé technické komponenty.

„Dnes žádná politika, přišli jsme se bavit,“ přivítal návštěvníky Rodinného dne se Správou železnic ministr dopravy Karel Havlíček při dopoledním slavnostním zahájení v Dejvicích. Pražský železniční den, který se konal v sobotu 12. 9. 2020 v Praze a okolí, nastavil laťku hodně vysoko. Na programu bylo vše, na co si člověk jen vzpomenul: od zájmových aktivit FISAIC sdružených v OSŽ, přes jízdy historických vlaků (včetně parních) v režii Českých drah až po Rodinný (super) den se Správou železnic.

Za krásného zářijového počasí se 9. 9. 2020 v Pardubicích konalo Mistrovství České republiky železničářů v kopané – O pohár předsedy OSŽ. Místa konání tohoto fotbalového turnaje se každoročně mění, co se již osmým rokem po sobě nezměnilo, je vítězné družstvo. Opět vyhrál tým infrastruktury, letos ještě s logem SŽDC na dresech, ale poprvé s novým názvem Správa železnic, státní organizace.

V pátek 14. 8. 2020 dopoledne (v 9.04 h) ujelo na vlečce ve Mstěticích 32 odstavených vozů, které při své jízdě projely přes železniční přejezd zabezpečený světelnou signalizací a závorami bez pozitivní signalizace. Železniční přejezd nebyl v době průjezdu ujetých vagonů ve výstraze, tedy nevaroval řidiče, že se blíží vlak, a tudíž došlo ke střetnutí s automobilem.

Za účasti vicepremiéra a ministra dopravy Karla Havlíčka a generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody, byla v pátek 14. 8. 2020 dopoledne, v 9:50 h, slavnostně ukončena prorážka tunelu Mezno. Ražba 840 metrů dlouhého tunelu začala vloni v září z výjezdového (pražského) portálu.

Ve čtvrtek 30. července zavítal do Olomouckého kraje ministr hospodářství a dopravy Karel Havlíček. Navštívil několik nejvýznamnějších staveb, které v tomto regionu probíhají a týkají se silniční i železniční dopravy. Při jeho návštěvě ho mimo jiné doprovázeli generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda a hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Právě přítomno: 317 hostů a žádný gestor