OBZOR ke stažení

Velmi disciplinovaně proběhla i čtvrtá z řady předsjezdových konferencí OSŽ. Tentokrát to byla 5. podniková konference PV OSŽ Správy železnic (dále SŽ), která se konala 14. 10. 2021 v kulturním sále pražského hlavního nádraží. Na delegáty čekala nejen smršť hlasování, ale i množství informací, bilancujících uplynulé volební období. Jednání se zúčastnilo 116 delegátů ze 132 pozvaných, což je 87,87 %.

S omluvou několika delegátů, kteří uvízli ve zpožděném vlaku u Peček, přivítal ve středu 13. 10. 2021 úderem půl desáté moderující Antonín Leitgeb v kulturním sále pražského hlavního nádraží delegáty a hosty páté Podnikové konference ČD Cargo. Jmenovitě předsedu Podnikového výboru (PV) OSŽ ČD Cargo Radka Nekolu, tajemnici PV OSŽ ČD Cargo Bc. Martu Urbancovou a další členy pracovního předsednictva.

O hospodaření společnosti ČD Cargo  dnes (13. 10. 2021) informoval delegáty Podnikové konference ČD Cargo předseda představenstva a generální ředitel ČD Cargo Ing. Tomáš Tóth. Mimo jiné mluvil o dobrých pololetních výsledcích. „ČD Cargo v pololetí 2021 realizovalo zisk 253 milionů korun před zdaněním, což znamená, že jsme v letošním prvním pololetí smazali ztrátu z celého loňského covidového roku. Ten nás bohužel připravil v celkovém součtu o více než 4 miliony tun přepraveného zboží. Podstatné ale je, že jsme jej využili k vnitřní optimalizaci. Ve druhé polovině loňského roku jsme se začali měnit, abychom rok 2021 dokázali zvládnout. Nepřestali jsme ani investovat do kolejových vozidel a to v dlouhodobém pohledu zajištuje vyšší provozuschopnost a interoperabilitu našich vozidel,“ řekl Tomáš Tóth.

V úterý 12. 10., přesně v 9.30 h, zahájil Radek Nekola, místopředseda OSŽ, který jednání moderoval (na snímku),  VI. Podnikovou konferenci OSŽ při Českých drahách, a. s. Uskutečnila se v Praze, v kulturním sále hlavního nádraží, s vysokou účastí 93,6 % delegátů (přítomno bylo 102 že 109 pozvaných).

První z řady předsjezdových celostátních konferencí OSŽ proběhla v pondělí 11. října 2021 v Praze. Sešlo se na ní 83 z 91 pozvaných delegátů Republikové rady seniorů (RRS) OSŽ z celé republiky, aby zvolili novou Radu a delegáty na VIII. Sjezd OSŽ, který se uskuteční ve dnech 25. a 26. března 2022. Jednání řídil místopředseda RRS OSŽ Alois Malý, se kterým za předsednickým stolem zasedl předseda RRS OSŽ Kurt Mužík a místopředsedkyně Danuše Polášková. Spolu s nimi se jednání konference zúčastnilo celé vedení OSŽ v čele s jeho předsedou Mgr. Martinem Malým. Vzácným hostem byla i nová předsedkyně Rady seniorů České republiky Ing. Lenka Desatová.

„Členové se na mě obracejí s dotazy, jak to bude letos s režijkami, příplatkem pro Jihomoravský kraj (JMK) a co proto děláme? Moje odpověď, že se jedná, je už neuspokojuje, a já je chápu. Na většinu dotazů ani já neznám jasnou odpověď.“ Poznámka, která zazněla na posledním zářijovém zasedání Ústředí OSŽ (22. 9. 2021) z úst člena Ústředí OSŽ Stanislava Hloucha, byla vlastně dotazem na předsedu OSŽ Mgr. Martina Malého. A ten přislíbil odpovědět na všechny dotazy týkající se režijek v JMK v nejbližším čísle Obzoru. Přečtěte si celý rozhovor s předsedou OSŽ Mgr. Martinem Malým, ve kterém odpovídá na dotazy Stanislava Hloucha. Zkrácený rozhovor vyjde v pondělí 11. 10. 2021 v Obzoru č. 20/2021.

(POZVÁNKA) Druhý říjnový víkend (9. a 10. 10.) se v Železničním muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka koná setkání motorových vozů. Největším lákadlem tohoto setkání je opravený a zrenovovaný provozní motorový vůz M 290.002 „Slovenská strela“. V pátek 8. 10. byl motorový vůz M 290.002 „Slovenská strela“ vystaven na pražském hlavním nádraží.

Asi nebude mnoho lidí, které by podpis podnikové kolektivní smlouvy u Správy železnic v tak rekordním čase nepřekvapil, když překvapený byl i sám generální ředitel Správy železnic Bc. Jiří Svoboda: „Prostě jsem se rozhodl, že to ten den vyřeším, a ono to vyšlo,“ přiznává. Ve středu 6. 10. 2021 vpodvečer byla devíti odborovými centrálami a vedením Správy železnic podepsána PKS na rok 2022 s mzdovým nárůstem 5 procent.

Příprava modernizace železniční trati z centra Prahy do Kladna dospěla k dalšímu zásadnímu bodu. Správa železnic dnes (7. 10.) vypsala výběrové řízení na dodavatele stavebních prací pro úsek z Kladna do Kladna-Ostrovce. Zahájení stavby je naplánováno na příští rok a bude zahrnovat kompletní rekonstrukci, zdvoukolejnění a elektrizaci celého úseku. S dokončením všech etap projektu se počítá v roce 2029.

Vážená paní hejtmanko, s velkým rozčarováním jsem od Správy železnic přijal zprávu, že se Středočeský kraj rozhodl výrazně redukovat veřejnou železniční dopravu na lokálních tratích. Přístup kraje nese všechny znaky arogance moci, které současné vedení Středočeského kraje rádo a často vytýká svým předchůdcům. Zaštiťujete se tím, že je třeba šetřit prostředky daňových poplatníků a kvůli úspoře 50 milionů pro kraj klidně odepíšete miliardu ze státních prostředků. Ve svých vyjádřeních o vlakové dopravě jako technickém skanzenu 19. století představitelé kraje dávají najevo nekompetentnost a pohrdání lidmi, kteří tento z jejich pohledu přežitý dopravní prostředek používají.

Dne 6. října 2021 byla sjednána Podniková kolektivní smlouva Správy železnic (dále SŽ), státní organizace, na rok 2022. Za zaměstnavatele sjednal tuto kolektivní smlouvu generální ředitel Správy železnic, státní organizace, Bc. Jiří Svoboda, MBA, se zástupci 9 odborových organizací působících u této organizace.

Zahájení, Kontrola plnění úkolů…, zasedání Představenstva OSŽ, které se konalo v úterý 5. 10. 2021 v sídle OSŽ v pražských Vysočanech a které moderoval předseda OSŽ Mgr. Martin Malý, mělo standardní úvod i program. Jen Informace ze zásadních jednání byly tentokrát podstatně kratší, „…protože žádné převratné události se od jednání Ústředí OSŽ (22. 9. 2021) nekonaly,“ řekl na úvod I. místopředseda OSŽ a předseda Podnikového výboru (PV) OSŽ při ČD, a. s., Vladislav Vokoun.

Právě přítomno: 252 hostů a žádný gestor