Sál regionálního centra v Olomouci zaplnili v úterý 16. dubna 2024 senioři, příslušející do ZO OSŽ Olomouc hl. n. Závodní výbor této ZO pořádá setkání seniorů tradičně každý rok, aby mohl poděkovat seniorům a bývalým spolupracovníkům za jejich práci, předat jim informace o dění na železnici a v odborech a odměnit jubilanty. Hostem setkání byl tentokrát i předseda OSŽ Mgr. Martin Malý, někdejší předseda této základní organizace.

Jsme dětský tábor s tradicí zasahující do minulého století. Najdete nás v krásném přírodním prostředí na břehu jihočeské řeky Nežárky, v areálu bývalého vodního mlýna. Spokojenost dětí i rodičů podtrhují kladné recenze, odkazující především na vyhlášenou kvalitu domácí kuchyně, krásné prostředí a volnočasové a animační programy pod vedením zkušených oddílových vedoucích…

Určitě již většina z vás má vybranou dovolenou, kam se v létě s rodinou chystáte, ale letní prázdniny mají dva měsíce a to se pak naskytne otázka, kdo ty vaše ratolesti zodpovědně pohlídá, připraví jim na 14 dní zajímavý a zábavný program a uvaří jim dobrou domácí celodenní stravu v době, kdy musíte chodit do práce. A já mám na tuto záludnou otázku jasnou odpověď! 

Úvodem pravidelného jednání Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo (11. 4. 2024) omluvil předseda PV Radek Nekola pozvané zástupce zaměstnavatele, kteří se jednání výboru nemohli zúčastnit z důvodu projednávání útlumu zaměstnanosti v podniku ČD Cargo. Výbor proto projednal tuto problematiku v diskusi s tím, že konkrétní záměry zaměstnavatele sdělí předsedovi PV personální ředitelka ČD Cargo následující den. Jednání výboru bylo zahájeno informacemi ze zásadních jednání a pokračovalo pak dalšími body podle programu.

Zrušením vlakového personálu jde Jihomoravský kraj proti trendům, místo toho, aby zvyšoval péči o bezpečnost cestujících v železniční dopravě. Na základě zkušeností z mnoha mimořádných událostí na železnici se ukazuje jako alarmující nedostatečné personální zajištění ze strany dopravce. Soupravy „Moravia“ jsou sice vybavené kamerovým systémem, ale při své náročné práci není reálné, aby strojvedoucí zároveň monitoroval veškeré dění v soupravě. Strojvedoucí tak bude jediným, kdo by mohl poskytnout první pomoc v případě mimořádné události, pokud sám nebude mimořádnou událostí postižen.

Ve středu 10. dubna se v Domě Bohemika v Praze sešli členové Podnikového výboru OSŽ při ČD, a.s., na pravidelném jednání, které řídila tajemnice Věra Nečasová.

 

Dne 9. dubna se konalo jednání Představenstva OSŽ v domě Bohemika včele s předsedou Mgr. Martinem Malým.

Během kontroly úkolů informoval Ing. Ondřej Šmehlík vedoucí mezinárodního oddělní OSŽ o využití a fungování sportovního portálu Railsport. Některé sportovní akce již probíhají a ukazuje se, že aplikace byla správným krokem k ulehčení organizace jak pro pořadatele, tak i pro samotné sportovce.

V novém čísle Obzoru najdete: Z jednání vrcholných orgánů OSŽ – Ústředí OSŽ, PV OSŽ Správy železnic, Republiková rada seniorů OSŽ; Minimální mzda se bude pravidelně valorizovat, schválila vláda. Zajistí se tak lepší předvídatelnost pro zaměstnance i firmy; Na aktuální téma – Hovoříme s Martinem Zatloukalem, členem PV OSŽ při ČD a předsedou ZV OSŽDKV Olomouc; Všimli jsme siZe světa; Představujeme; Navštívili jsme; Právní poradna; Názory čtenářů; poradna BOZPNajdete na www.osz.org; Na mistrovství v běžeckém lyžování se běžel i biatlon; Malující železničáři vystavovali.

Dobrý den.

Opět nabízíme tradiční slevu na vstupenky na letní představení na hradech a zámcích České republiky, a to po celé prázdniny! A máme exkluzivitu, nikomu jinému se opět v roce 2024 sleva z těchto produktů neposkytuje.

 

V letošním roce se znovu uvádí kultovní představení Strašidlo Cantervillské a vloni veleúspěšná Bílá paní na vdávání. Vše v zámeckých a hradních prostorách, dle termínů a míst, které najdete v příloze.

„Jede, jede mašinka, kouří se jí z komínka, jede, jede do dáli…“ ovšem tak jednoduché, jak se zpívá v písni například od skupiny Maxim Turbulenc, to není. O tom, kam a kdy vlaky podle jízdního řádu na železničních tratích řízených jedním ze dvou CDP pojedou, mají na starosti traťoví dispečeři – tedy také zaměstnanci Centrálního dispečerského pracoviště v Praze. Ředitelem tohoto rozsáhlého pracoviště řízení provozu je Ing. Pavel Kolář, který zástupce OSŽ, tajemníka PV SŽ Miroslava Maincla a mě, redaktorku čtrnáctideníku Obzor, provedl pětipatrovou budovou spolu s předsedou základní organizace Pavlem Lněničkou. Ten pracuje na CDP jako traťový dispečer. Ing. Pavel Kolář nás seznámil nejen s provozními a školícími sály, ale i se zázemím pro zaměstnance.

Velikonoční svátky letos připadly na poslední březnový víkend a „pozor!“ – zároveň dojde ze soboty na neděli k posunu času ze středoevropského na letní. Spousta domácností se připravuje na Velikonoce barvením vajíček a pečením mazance či tradičního beránka. Výjimkou není ani generální ředitel ČD Mgr. Michal Krapinec, který si ani letos nenechal ujít výzdobu na pražském Masarykově nádraží před pokladnami. S předsedou PV OSŽ při ČD, a.s., Štěpánem Lvem ocenili dekorace vyrobené členkami Českého zemského svazu FISAIC.

Rok se s rokem sešel, čtyři roční období se vystřídaly a máme tu opět tolik očekávané jaro. Čas, kdy se probouzí příroda, kvetou stromy, květiny a tráva se zazelená, jde ruku v ruce s tradičním pohyblivým svátkem – Velikonocemi.

Právě přítomno: 134 hostů a žádný gestor