OBZOR ke stažení

Dceřiná společnost Českých drah, DPOV, a. s., zaměřená na opravy a modernizace železničních vozidel, předala tento týden do provozu v Moravskoslezském kraji již desátý modernizovaný vůz řady 811. Celkem bude do konce září těchto vozů opraveno čtrnáct, poté bude obnova parku Českých drah pokračovat patrovými jednotkami push-pull a soupravami RegioPanter, které jsou určeny rovněž pro provoz vlaků v Moravskoslezském kraji.

Na vyšehradské nádraží, které bylo v roce 2000 vyhlášeno kulturní památkou, byla pro nezaplacené pokuty uvalena exekuce a podle exekučního příkazu půjde nádraží zřejmě do dražby. Pokud se tomu tak stane, v případné dražbě by budovu nádraží chtělo koupit město Praha. Pokuty, kvůli nimž půjde Vyšehrad zřejmě do dražby, uvalili na budovu nádraží v minulosti památkáři kvůli špatnému stavu památkově chráněné budovy. Podle dřívějších informací magistrátu dostali vlastníci pět pokut, z nichž uhradili jenom jednu.

Zastánci železniční dopravy ve Středočeském kraji usilují o změnu, týkající se uvažovaného zastavení či omezení osobní dopravy na patnácti tratích, o něž usiluje vedení Středočeského kraje. Na petičním archu https://e-petice.cz/ je zveřejněna výzva k podpoře tohoto úsilí, v níž jsou současně uvedeny všechny ohrožené tratě, průměrné počty cestujících, kteří využívají vlakovou dopravu na těchto tratích a nový rozsah objednávky Středočeského kraje na těchto tratích v následujícím GVD. V ohrožených obcích pak jsou navíc zveřejněny informační plakátky (na úvodním snímku).

Sedm desítek let nevyužívaná budova nádraží Děčín město (dolní - severní nádraží), postavená v novorenesančním stylu v roce 1874, získá v dohledné době nové využití. Celé první patro této rozsáhlé, původně výpravní budovy využije místní Dům dětí a mládeže Teplická (DDM). Dohodly se na tom Správa železnic a město Děčín. Do nádražní budovy se přestěhují zájmové kroužky železniční modelář a plastikový modelář. Kromě toho zde nově vznikne kroužek šití.

Kancelář architekta města Brna vydala tiskovou zprávu s informacemi o vítězi architektonické soutěže, podle jehož návrhu bude v Brně postaveno nové hlavní nádraží. Vítězem se stal nizozemský ateliér Benthem Crouwel Architects, který stojí za projektem nádraží v Rotterdamu nebo rekonstrukcí a dostavbou nádraží v Amsterdamu. O vítězi rozhodla odborná porota, jejíž složení potvrdilo vedení města Brna i Správa železnic. V porotě zasedla mimo jiné architektka Eva Jiřičná nebo urbanista Peter Gero.

České dráhy nabízejí svým zákazníkům možnost kombinování cest vlakem a vlastním automobilem. Díky službě ČD Parking řidiči výhodně zaparkují u jednoho ze čtyřiceti nádraží po celé republice a dál už můžou pohodlně pokračovat vlakem národního dopravce. U 32 železničních stanic je takto možné zaparkovat zcela bezplatně na vyhrazených místech, u dalších šesti nádraží nabízí ČD ve svém e-shopu rezervaci parkovacích míst a v Praze a Plzni jsou k dispozici místa ve velkokapacitních parkovacích domech poblíž hlavních nádraží.

Evropská cyklistická federace na konci června publikovala svůj průzkum mezi 69 evropskými železničními dopravci a jejich službami. Je potěšitelné, že České dráhy se v celoevropském průzkumu umístily na deváté pozici. Český národní dopravce se umístil v hodnocení vedle nizozemských nebo lucemburských státních drah NS a CFL. Za sebou pak nechal velké železniční společnosti, jako jsou rakouské ÖBB, italská Trenitalia nebo francouzské SNCF, a také české soukromé dopravce.
Evropská cyklistická federace posuzovala nabídku železnic v šesti základních oblastech, které zahrnovaly např. prostor pro jízdní kola ve vlacích, cenu, snadnost platby za přepravu a objednání rezervace nebo dostupnost informací.

Již druhým rokem trápí celý svět epidemie nemoci Covid 19. Nemoc se dotýká všech oblastí lidského života a nevyhýbá se ani dětským táborům. Jak se s epidemiologickými požadavky vyrovnávají v ZO OSŽ DKV Přerov, která vlastní dětský tábor v Čekyni? Musejí se děti smířit s nějakými podstatnými omezeními, nebo lze jejich setkávání vyřešit tak, aby byly plně spokojené? O provozu dětského tábora v loňském i letošním roce hovoří předseda ZV OSŽ DKV Přerov René Vrána.

Druhé volební období, sedmým rokem, dělá Bc. Miloš Jelínek starostu Střezimíře, devět let je zároveň prezidentem občanského sdružení Železnice Česká Sibiř (ŽeČeS). Miloš Jelínek se v obci Střezimíř před 54 lety narodil a v obci stále žije, odjakživa byl aktivní a vždycky ho zajímalo, co se v obci děje. Mluvili jsme spolu den poté, co se jižní Moravou prohnalo ničivé tornádo: „Hned se mi honilo hlavou, co bych asi dělal na jejich místě já, co bych prvně řešil, koho prvního bych kontaktoval. A to samé mám i se železnicí: nemám problém s představivostí, dokáži si to živě představit…,“ vypráví. V obci má kořeny, jeho dědeček byl ve Střezimíři poštmistrem.

Správa železnic pořádá tuto sobotu 17. 7. 2021 od 10 do 17 hodin Den otevřené stavby tunelu Mezno na modernizovaném úseku trati Sudoměřice u Tábora – Votice. Prohlídka stavby tunelu Mezno, zábavní program pro celou rodinu zdarma: fotokoutek, malování na obličej, balonky, cukrová vata, skákací hrad, dětský vláček, to vše nabízí program ve Střezimíři v sobotu 17. 7. 2021 v rámci Dne otevřené stavby.

Poprvé o prázdninách se v sídle svazu, v Domě Bohemika v pražských Vysočanech, sešli v úterý 13. 7. 2021 členové Představenstva Odborového sdružení železničářů, aby projednali aktuální dění na železnici i v OSŽ. Jednání moderoval předseda OSŽ Mgr. Martin Malý.

V průběhu večera a noci na středu 14. 7. 2021 ovlivnily silné bouřky železniční dopravu postupně na 25 úsecích tratí v západní polovině Čech. Vlaky se zastavily ve většině případů kvůli spadlým stromům, na Lounsku a Rakovnicku také kvůli bahnu naplavenému intenzivním deštěm na koleje. Správa železnic tratě průběžně odklízela a v převážné většině dotčených úseků provoz obnovila ještě před půlnocí.

Právě přítomno: 285 hostů a žádný gestor