OBZOR ke stažení

Pokud bych měl vypíchnout jedno, dvě témata, která nejvíce rezonovala středečním (21. 4. 2021) jednáním Ústředí OSŽ, pak to určitě byla zvýšená péče o postcovidové zaměstnance - členy OSŽ, a také otázka výběru procedur u KOP pro postcovidové zaměstnance. Zasedání Ústředí OSŽ i tentokrát proběhlo formou videokonference, kterou tradičně moderoval předseda OSŽ Mgr. Martin Malý, a které bylo opět bohaté na informace.

Správa železnic vyhlásila opakované výběrové řízení na zhotovení aktualizace dokumentace pro územní řízení stavby nové trati mezi Prahou-Smíchovem a Berounem, jejíž součástí bude přibližně 24 kilometrů dlouhý tunel.

Do konce tohoto týdne by z pražského železničního nádraží ve Vysočanech měla zmizet stará výpravní budova, její demolice začala minulý týden. Nahradí ji nová odbavovací hala, na nádraží se zároveň změní i vedení kolejiště a vzniknou nová nástupiště. Celá stavba by měla být hotová do konce příštího roku. ČTK to dnes řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Přestavba vysočanské stanice je součástí velké rekonstrukce trati z Prahy do Mstětic.

Amputace nebo smrt. Před takovým rozhodnutím stála naše kolegyně Jana Neterdová, když jí ve fakultní nemocnici Královské Vinohrady diagnostikovali plynatou sněť vyvolanou baktérií z rodu klostridií. Janu tam přivezli přímo z noční služby ve vlaku, kde pracovala jako průvodčí. Následovala náročná operace, několik týdnů v umělém spánku, rehabilitace. V nemocnici strávila čtrnáct měsíců. Správní rada Nadačního fondu Skupiny ČD – ŽELEZNICE SRDCEM se rozhodla pomoci jí nelehký osud zvládnout.

Standardně (naposledy před odchodem na mateřskou dovolenou zpracovávala zápis Markéta Čápová), podle schváleného programu a formou videokonference proběhlo ve čtvrtek 15. 4. 2021 jednání Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo. V průběhu jednání, které moderoval předseda PV OSŽ ČD Cargo Radek Nekola, se k jednání připojili Ing. Zdeněk Škvařil (člen představenstva pověřený řízením úseku provozu), Ing. Mojmír Bakalář (ředitel personálního odboru), Mgr. Pavla Kreischová (vedoucí oddělení sociální a mzdové) a Ing. Josef Kreische (z téhož oddělení).

Za řízení tajemnice PV Věry Nečasové se dne 14. 4. 2021 uskutečnilo další zasedání Podnikového výboru (PV) OSŽ při Českých drahách, a. s., samozřejmě opět formou videokonference.

Největší tuzemský železniční dopravce se rozhodl posílit svou likviditu. Uzavřel sedmileté rámcové úvěrové smlouvy se třemi bankovními ústavy: Raiffeisenbank, a. s., UniCredit Bank, a. s., a VUB, a. s., které mu v případě potřeby umožní čerpat prostředky až do výše 8,5 miliardy korun. Firma je může využít na jakýkoliv účel, prioritně však za ně hodlá nakoupit vlaky. České dráhy získaly nové úvěrové linky za historicky nejvýhodnější úrokové sazby.

Od 17. dubna 2021 České dráhy v koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR obnoví provoz většiny dálkových vlaků na chebské větvi linky Ex6 Západní expres v úseku mezi Prahou a Plzní. Většina těchto expresů tak znovu pojede v celé trase z Prahy přes Plzeň až do Chebu a dva páry vlaků IC Pendolino mezi Prahou a Karlovými Vary, respektive Františkovými Lázněmi budou znovu zajištěné každý den.

V posledních týdnech se množí dotazy členské základny ohledně chystané důchodové reformy. Hlavním spouštěčem bylo několik článků na toto téma v mediích. Úvodem je potřeba sdělit, že zmíněná norma ještě nebyla schválená vládou, natož parlamentem. Vše, co je sdělováno veřejnosti, je potřeba brát tak, že uvedená norma nemusí být vůbec přijata, nebo dozná značné změny.

Vlaková osobní doprava se začíná pomalu vracet do normálu, nadále však přetrvávají protiepidemická opatření, vyhlášená vládou. Jakou měrou se tato opatření projevují na práci vlakových čet? Mají dostatek ochranných pomůcek a jsou v tomto směru problémy s cestujícími? Které další potíže mají vlakové čety ve své práci a jak tyto záležitosti řeší příslušné výbory OSŽ? Na tyto a další otázky odpovídá v Obzoru č. 8 Martin Janeček, komandující RP ZAP Praha a člen PV OSŽ při ČD.

Počínaje pondělím 12. dubna začnou České dráhy obnovovat plný provoz na některých doposud omezených regionálních linkách. Po Pardubickém kraji, kde se tak na většině tratí stalo už od úterý 6. dubna, budou nyní následovat Královéhradecký kraj (od 12. dubna) a Moravskoslezský kraj (od 20. dubna). Od soboty 17. dubna bude zahájen provoz rekreačních vlaků v Praze a ve středních Čechách (Cyklohráček, Cyklo Brdy, Český ráj). Regionální vlaky se postupně rozjedou ve všech krajích České republiky, postupně se také začne obnovovat provoz přeshraničních regionálních vlaků do Saska a Bavorska.

Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda a ředitel odboru výstavby vysokorychlostních tratí (VRT) Martin Švehlík představili ve čtvrtek 8. dubna aktuální stav příprav výstavby VRT v České republice. Jak zdůraznil Jiří Svoboda, vysokorychlostní tratě představují významný prvek v rámci celé Evropy, který umožní zvýšení zájmu o železnici a velkou konkurenci letecké dopravě. V podmínkách České republiky půjde mimo jiné o vyrovnání rozdílů mezi regiony v přístupu k železnici, přičemž významným prvkem výstavby VRT je rovněž minimalizace zátěže na životní prostředí.

Právě přítomno: 261 hostů a žádný gestor