Stále víc vandalů ničí vlaky svými graffiti. Jen v uplynulém roce měly České dráhy posprejované stovky souprav, škoda, kterou sprejeři způsobili, přesáhla 5 milionů Kč. České dráhy proto posilují ostrahu nádraží a míst, kde jsou odstavené vozy, zmírnit škody chtějí pomocí moderních technologií, úzce spolupracují také s policií a bezpečnostními agenturami, zintenzivní také kontrola nádraží i vlakových dep. Při dopadení vandalů, pomáhá i kamerový systém. Za poškození cizí věci vandalům hrozí až rok vězení.

V pátek 17. března 2023 podepsali zástupci vedení Českých drah a Moravskoslezského kraje nový desetiletý kontrakt na zajištění regionální železniční dopravy v kraji. Za vedení Moravskoslezského kraje dohodu podepsal náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu Radek Podstawka, za České dráhy podpis připojili předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec a jeho náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

S bolestí v srdci oznamujeme všem přátelům a známým, že nás dne 12. března 2023 v nedožitých 74 letech opustil náš kamarád a dlouholetý člen Plzeňské regionální sportovní komise OSŽ pan Karel Lyčka. Neúnavný organizátor nohejbalových turnajů, správce sportovního areálu Malák v Českých Budějovicích a milovník zahrádkaření se moc těšil na příchod jara, kterého se už bohužel nedočkal…

Odešel laskavý a pracovitý člověk, který nám všem bude chybět. Čest jeho památce!

Vážené paní předsedkyně a předsedové ZO OSŽ,

aktuální informace k Datovým schránkám a činnosti ZO OSŽ, zejména jejich funkcionářů (statutárních zástupců) v případě neobdržení přihlašovacích údajů k datové schránce, naleznete v rámci kategorie „Právní poradna“, kde je zřízena složka „Datové schránky“, ve které jsou a průběžně budou zveřejňovány aktuální informace k této oblasti.

V novém čísle Obzoru najdete: Z jednání vrcholných orgánů OSŽ – PV OSŽ při ČD Cargo, Ústředí OSŽ, PV OSŽ Správy železnic, Republiková rada seniorů OSŽ – na únorových jednáních rezonovala tematika důchodové reformy;Bohumír Dufek: Asociace samostatných odborů nesouhlasí s navrhovanou změnou valorizace důchodů!;Na aktuální téma –  Osobní železniční doprava vstává z popela; Evropská komise zcela ignoruje společné stanovisko CER a ETF; Představujeme – Matyáš Reichert: „Pracovat na dráze jsem chtěl už od malička, když jsme začali jezdit s rodiči na výlety vlaky taženými parními lokomotivami!“; Všimli jsme si; Právní poradna: Státní sociální podpora 2023 (1); Názory čtenářů; Školení na počítačích – druhé pololetí 2023; Historické budovy na krnovské trati se při opravách dočkají citlivého přístupu; OSŽ Trutnov nabízí zájemcům letní rekreaci v Chlumu u Třeboně – rybník Hejtman; Teplické trolejbusy – 70 let provozu; FISAIC (Ohlédnutí) – výtvarníci malovali v České Třebové.

Na světové konferenci v Londýně získaly České dráhy ocenění odborné mezinárodní komise, která vyhodnotila aplikaci ČD Můj vlak jako nejlepší v kategorii Digital Champion. Tato kategorie je vyhrazena pro podniky, které za pomoci digitálních služeb zjednodušují přístup k dopravě a jízdnému a mění způsob, jakým mohou zákazníci dostávat cestovní informace, plánovat si cestu od začátku do konce a využít flexibilní platební metody.

Úterní jednání Představenstva OSŽ zahájil předseda Mgr. MartinMalý klasickou kontrolou úkolů. Dále se z organizačních důvodů přešlo na projednání a schválení rozpočtu na rok 2023, který bude předložen na Ústředí OSŽ. Hospodářský výsledek za minulý rok vyšel v plusových číslech, a i na letošní rok se s touto skutečností počítá.

Skončila druhá stavba v přerovském uzlu, která navázala na dříve provedenou rekonstrukci celé tamní železniční stanice a zahrnovala rekonstrukci výhybny Dluhonice a přilehlých traťových úseků. Modernizace výrazně zlepšila jízdní komfort, zvýšila bezpečnost a zrychlila jízdu vlaků.

Zákaz prodeje nových vozidel se spalovacími motory po roce 2035, návrh normy EURO 7 a rozvoj přeshraničního spojení mezi oběma zeměmi. To byla hlavní témata jednání ministra dopravy Martina Kupky a německého spolkového ministra digitalizace a dopravy Volkera Wissinga. Česko stejně jako Německo nepodpoří schválení omezení spalovacích motorů po roce 2035, pokud nebude jasná a závazná výjimka pro využití syntetických paliv. Jedná se o podmínku, kterou v rámci předsednictví prosadila Česká republika a přislíbila Evropská komise.

Nové automaty do vlaků Moravia a validátory jízdenek na železniční stanice a do řady autobusů za 55,5 milionu korun koupí krajská firma KORDIS, která dohlíží na organizaci integrované dopravy na jihu Moravy. Podpisem smlouvy společnost odstartovala závěrečnou etapu modernizace odbavování cestujících v Brně a Jihomoravském kraji.

Dne 28.2.2023 v 15:45 byla podepsána 1.změna PKS ČD,a.s. na rok 2023, Příloha č. 4 Stravování a náhrady výdajů.
Tzv. „stravovací paušál“, který mají zaměstnanci GŘ, CIS a RSM se navyšuje z 60 Kč na 70 Kč.

Česká republika bude prosazovat odklad účinnosti normy EURO7 a změnu dalších technických požadavků. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka po skončení společné neformální Rady ministrů dopravy a ministrů zodpovědných za energetiku ve švédském Stockholmu, které se zúčastnil spolu s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou. Během dvou dní se ministři zabývali požadavky klimaticky neutrální Evropy, nezbytného udržení konkurenceschopnosti evropského průmyslu a dopravy, praktickými zkušenostmi s podporou dekarbonizace a také změnami, které bude potřeba v dopravě provést po roce 2030.

Právě přítomno: 976 hostů a žádný gestor