Před několika týdny bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi SVT Görlitz GmbH a českým Centrem historických vozidel, specializovanou složkou Českých drah pro péči o historická vozidla a organizování nostalgických jízd. Memorandum zajišťuje dlouhodobou spolupráci mezi partnery v několika oblastech.

Díky této spolupráci mezi SVT Görlitz GmbH a Českými drahami by mohla v budoucnosti přijet znovu do České republiky legendární východoněmecká motorová jednotka SVT 18.16, později označená jako SVT 175, přezdívaná u nás pro dlouholetý provoz na tomto legendárním expresu Berlin - Praha – Wien jako Vindobona, nebo také Delfín, pro svůj elegantní tvar s výraznou kapotou nad motorem a vyvýšenou kabinou.

Legendární historické dálkové linky mezi bývalou NDR a ČSSR jezdily jako Karlex nebo Karola do Karlových Varů, nebo jako Vindobona přes Prahu do Vídně. Tyto linky budou po opravě německé jednotky SVT v roce 2023 nabízeny pro turistickou a charterovou dopravu. Naše deklarovaná spolupráce je založena především na výměně informací o renovaci historických vozidel „Vindobona“. České dráhy budou zajišťovat služby dopravce pro jízdy jednotky SVT na území České republiky. V neposlední řadě budou obě strany vzájemně spolupracovat při realizaci turistických nabídek. Dlouhodobějším záměrem je pak zprovoznění historické Vindobony Českých drah.

Motorová jednotka SVT 18.16 DR je velmi populární také u českých železničních fanoušků. Vlak byl v Československu symbolem elegantních a výjimečných dálkových expresů a díky cestě za železnou oponu měl neobvyklou image. Pro svůj elegantní design si jednotky SVT 18.16 v Česku vysloužily přezdívku Delfín.

Spolupráce na projektu historické linky Vindobona má v budoucnosti přispět k evropskému mezinárodnímu porozumění. Za tímto účelem bude vypracován další marketingový koncept s názvem „Historie Vindobony“, který se v Evropě stane spojovacím prvkem historických vlaků mezinárodní osobní dopravy. V souladu s evropskou myšlenkou mohou být do konceptu integrováni i další partneři.

Ilustrační foto: Zástupci SVT Görlitz GmbH a Centra historických vozidel Českých drah před opravovanou motorovou jednotkou.
Další podrobnosti o projektu obnovy legendární motorové jednotky Vindobona lze vyhledat na odkazu www.svt-goerlitz.de/cs/

Tisková zpráva Českých drah