Drážní úřad vydal stavební povolení na modernizaci Masarykova nádraží v Praze. Na akci s odhadovanými náklady 2,5 miliardy korun tak může Správa železnic vypsat tendr na stavební firmu a v ideálním případě může v příštím roce začít i stavět. Práce na této přestavbě budou trvat tři roky a proběhnou za provozu. Jak řekl Jiří Svoboda, generální ředitel Správy železnic, bude přestavba probíhající za plného provozu náročná, nicméně uzavření celého nádraží po dobu jeho modernizace je nepředstavitelné.

S ukončením roční výluky na trati mezi Brnem a Blanskem 10. prosince budou České dráhy potřebovat výrazně vyšší počet vlaků, aby zajistily dopravu na jedné z nejvytíženějších regionálních tratí na jižní Moravě. Nasadí tak nové vlaky Moravia od Škody (na snímku), které výrobce dodává kraji a ten je poskytuje pro provoz ČD. Poslední by měl výrobce kraji předat do konce dubna.

V pátek 25. listopadu zahájily České dráhy zkušební provoz v elektrické trakci pod dohledem moderního evropského vlakového zabezpečovacího systému ETCS na regionální trati z Olomouce do Uničova. Zhruba během měsíce se musí připravit na výhradní provoz. Zkušební provoz bude zajištěn až na 6 spojích denně lokomotivami řady 362 WTB v čele klasických souprav (na snímku). Ty společně s nově dodanými elektrickými jednotkami RegioPanter řady 650.2 zajistí provoz od 1. ledna 2023, kdy bude provoz na trati Olomouc – Uničov spuštěn pod výhradním dohledem zabezpečovacího systému ETCS.

Celá stavba začala začátkem dubna tohoto roku demolicí staré budovy postavené před 150 lety. Mílovými kroky postupovala až ke dni 31. října, kdy Správa železnic otevřela a zpřístupnila novou bezbariérovou odbavovací halu s pokladnami, dále eskalátory, podchody a výtahy, které zpříjemní přepravu cestujícím s kočárky nebo na invalidním vozíku. Práce nyní pokračují na druhém a třetím nástupišti a dá se říci, že stavba je pod drobnohledem cestujících. Ti se zájmem při čekání sledují, jak pokračují stavební práce. Celá stavba bude dokončena v květnu příštího roku.

Od 11. prosince současně s novým jízdním řádem skončí roční výluka na železnici mezi Brnem, Adamovem a Blanskem, při níž procházely obnovou i blanenské tunely (na úvodním snímku). Na linku S2 se ve špičkách pracovních dnů vrátí na trať mezi Brnem a Rájcem-Jestřebí čtvrthodinový interval vlaků a mimo špičku půlhodinový. Po uvedení trati mezi Brnem a Blanskem do provozu budou dělníci stavbu již jen dokončovat.

VUZ Slovakia, dceřiná společnost Výzkumného Ústavu Železničního, a.s. (VUZ) získala další klíčové kvalifikační pověření, Rozhodnutie o poverení právnickej osoby posudzovaním zhody subsystémov železničného systému s vnútroštátnymi predpismi Slovenskej republiky(určený orgán DeBo)“.

Budoucnost Česko-slovenské železnice, moderní technologie i trendy ve vývoji kolejových vozidel a vlakového zabezpečení, to jsou hlavní témata první Česko-slovenské železniční konference. Pořádá ji 3. a 4. listopadu v Bratislavě VUZ Slovakia a Výzkumný Ústav Železniční ze skupiny Českých drah.

Řidičský průkaz na zkoušku pro začínající řidiče, řízení s doprovodem od 17 let, preventivní kampaně cílené především na mladé muže a důraz na rozpoznání rizika a řešení krizových situací v autoškole jsou opatření, která mají pozitivní efekt na snížení nehodovosti začínajících řidičů. Na odborné mezinárodní konferenci v Poslanecké sněmovně za účasti ministra dopravy Martina Kupky, která se konala 21.října 2022  se na tom shodli zahraniční i čeští experti. Konference byla věnována tématu zvyšování bezpečnosti mladých řidičů a legislativním návrhům, které v této oblasti připravilo Ministerstvo dopravy.

U takzvané postrkové služby Správy železnic pro nákladní vlaky mezi Kutnou Horou a Brnem nastala změna. Nově mohou jezdit v kombinaci s postrkovou lokomotivou Siemens Vectron provozovanou RegioJetem i lokomotivy TRAXX MS3 (na snímku). S těmi v Česku jezdí z nákladních dopravců hlavně ČD Cargo. Možné další kombinace hnacích vozidel Správa železnic aktuálně nepřipravuje. Důvodem dosavadního zákazu byly obavy z rušení kolejových obvodů.

Některé společnosti, které se dlouhodobě angažují v různých oblastech železnice, se také věnují dostihovému sportu. A tak jsme mohli v neděli 10. října zaznamenat jejich úspěchy v nejtěžším dostihu starého kontinentu, a to ve 132. ročníku Velké pardubické steeplechase.

Největšího úspěchu dosáhla stáj majitele společnosti Loko Trans Karla Jalového, jehož žokej Lukáš Matuský v sedle Mr Spexe – loni třetího – v napínavé sprintu dorazil do cíle jako první. Na startu bylo patnáct koní, v cíli už pouze osm. Ostatní upadli na překážkách. Ne nadarmo se tedy Velká pardubická označuje za nejtěžší dostih v Evropě.

Bezpečná vzdálenost mezi vozidly, věnování se řízení, specifika podzimní jízdy nebo návrat dětí do škol. Právě na tyto oblasti se zaměřuje nová sada otázek pro testy v autoškolách, kterou dnes představili zástupci Ministerstva dopravy a Asociace autoškol. Kromě toho prezentovali také nový koncept otázek, které tvoří nejen paragrafy, ale také zásady bezpečné jízdy. Zhodnotili rovněž dosavadní zkušenosti s novým typem otázek.

Celý svět dopravního inženýrství a mobility se sešel ve dnech 20. až 23. září na předním světovém veletrhu InnoTrans v Berlíně. Veletrh se po čtyřech letech konal již po třinácté na berlínském výstavišti a zaznamenal podobně velkou poptávku jako předchozí. InnoTrans charakterizují četní návštěvníci (bývá jich opravdu hodně), vysoký stupeň mezinárodnosti (již tradičně se účastní řada států z celého světa) a mnoho obchodních nabídek, stejně jako široké pokrytí trhu a vysoká hustota inovací. S 250 světovými premiérami představili vystavovatelé více inovací než kdy předtím. Na venkovních kolejích a ploše čekalo na odborné návštěvníky 128 vozidel a exponátů.

Právě přítomno: 257 hostů a žádný gestor