OBZOR ke stažení

Zatímco v první polovině roku 2019 umírali lidé při každém sedmém střetnutí na železničním přejezdu, tak v letošním roce je smrtelná již každá třetí nehoda. Přestože počet nehod na železničních přejezdech v porovnání s předchozím rokem klesl o 38 %, usmrcených přibylo. Za prvních šest měsíců letošního roku eviduje Drážní inspekce již 18 usmrcených, což je o 38 % více, než za stejné období roku 2019. Téměř 100% nárůst poté evidujeme v počtu zraněných při těchto mimořádných událostech.

V Moravskoslezském kraji skončí k 30. červnu omezení u zbývajících školních vlaků, které dosud nebyly v provozu (tyto vlaky tak vyjedou až od nového školního roku). Na základě požadavku Moravskoslezského kraje nepojedou už jen tzv. „charterové“ vlaky v úseku (Bohumín –) Ostrava – Mošnov, Ostrava Airport a zpět, které měly jezdit v letní sezóně, a speciální vlaky na zrušené hudební festivaly a Dny NATO.

Poslední červnový víkend zahájí České dráhy společně se svými zahraničními partnery provoz části nočních vlaků. Po tříměsíční pauze vyvolané epidemií COVID-19 si tak cestující znovu můžou naplánovat cestu v pohodlí lůžkových vozů do Tater či do Alp. Noční vlak z Prahy do Popradu, Košic a Humenného pojede poprvé v noci z pátku na sobotu 26./27. června, přímý vůz z Prahy přes Linec a Innsbruck do Curychu sveze cestující poprvé v noci z neděle na pondělí 28./29. června.

Dnešního dne, 16. června 2020, se na koleje po šestileté přestávce vrátilo na české tratě tradiční přímé spojení Berlína, Prahy a Vídně pod názvem Vindobona. V Rakousku pojede tento vlak až do Štýrského Hradce (Grazu) a nabídne mimo jiné také přímé spojení bez přestupu například  z Brna do Drážďan a Berlína, nebo z Ústí nad Labem do Vídně a štýrské metropole.

V neděli 14. 6. 2020 ráno, v 6.40 hodin, se mezi Struhařovem a Dobříčkovem na trati 222 z Benešova do Trhového Štěpánova, na přejezdu P6029, střetl osobní vlak 19104 (810.436-6) s autobusem. Nehoda se udála na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor. V důsledku střetnutí osobní vlak vykolejil. Na základě šetření Drážní inspekce byla celková škoda odhadnuta na 3,7 milionu korun, z toho 2,6 mil. Kč na vlaku, 800 tisíc korun na autobusu a 300 tisíc korun na trati.

Odpolední osobní vlak 6917 z Ústí nad Labem do Prahy Masarykova nádraží je slušně zaplněn. Venku je horko, hodně přes dvacet stupňů Celsia, sluníčko se do vlaku opírá vší silou a klimatizace „nestíhá“, zejména cestující na straně u oken, do nichž svítí slunce, lapají pod rouškami po dechu. Není si ani kam přesednout, druhá strana je plně obsazena, někde sedí na „čtyřce“ čtyři, některé čtyřky jsou obsazeny po třech lidech, někdo i stojí.

Legendární vlak Slovenská strela (Tatra T 68) byl vyroben v roce 1936 a jezdil na trati Praha – Bratislava s jedinou zastávkou v Brně. Na konci 50. let minulého století byl vlak stažen z provozu a od roku 1960 stál vystaven před areálem technického muzea v Kopřivnici. Původně byly vlaky Slovenské strely v provozu dva, jeden z nich ale vyhořel. V roce 2018 rozhodlo vedení Tatry Kopřivnice (Tatra Trucks) o znovuzprovoznění tohoto technického unikátu, který byl následně převezen do dílen Českomoravské železniční opravny v Hranicích na Moravě, kde v těchto dnech finalizují práce na jeho opravě.

Od pondělí 1. června čeká cestující významné posílení regionálních vlakových spojů v Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje (IDS JMK). Nejvýznamnější změnu představuje zintenzivnění provozu na páteřních linkách S2 a S3, kde začnou vlaky ve směrech na Blansko a Tišnov jezdit v době špičky během pracovních dnů opět v 15minutových intervalech. Vrátí se též zrušené páry vlaků na lince S6 Brno – Nemotice a S8 Břeclav – Mikulov.

Správa železnic disponuje v letošním roce částkou 46,9 miliardy korun, která bude směřovat zejména na rekonstrukce, opravy a údržbu tratí. Tato suma zahrnuje navýšení rozpočtu manažera infrastruktury o 3,5 miliardy korun, které nedávno schválila vláda. Jde o druhou nejvyšší částku v historii Správy železnic. Z tohoto pohledu byl rekordní rok 2015, kdy díky konci prvního období unijního Operačního programu Doprava měla Správa železnic k dispozici 50,2 miliardy korun.

Postupné rušení epidemiologických opatření a návrat cestujících do vlaků znamená také postupný návrat k normálu na železnici. Od pátku 15. května se na tratích objevily další dálkové spoje. V případě spojů SC Pendolino mezi Prahou a Ostravskem a Jižních expresů mezi Prahou a Českými Budějovicemi šlo o návrat prvních spojů na těchto linkách po zhruba dvou měsících, v případě jiných, již provozovaných linek, pak o ukončení zbývajících omezení a návrat k plánovaným jízdním řádům.

Obnovení turistických a později i školních spojů - tak se dají ve zkratce pojmenovat nejvýznamnější změny, které čekají Jihomoravany v regionální veřejné dopravě počínaje 16. květnem 2020. V reakci na významný pokles cestujících při nejtvrdších opatřeních proti šíření koronaviru došlo ke snížení objemu vlakové a autobusové dopravy v IDS JMK přibližně o 10 %. Nyní Jihomoravský kraj chystá postupné uvolňování.

Na vrchol Ještědu začala v pátek 8. 5. 2020 v 8 hodin po dvouměsíční nařízené pauze opět jezdit kabinová lanovka Českých drah. Provoz lanovky byl v uplynulých týdnech zastaven v důsledku pandemie COVID-19. Kvůli nucenému snížení kapacity kabiny na cca čtvrtinu (pro zajištění většího rozestupu mezi cestujícími byla kapacita kabiny snížena z obvyklých 35 na 10 cestujících včetně obsluhy lanovky) jezdí častěji, než je uvedeno v jízdním řádu. Například v pátek 8. 5. 2020 měla za dopoledne 17 jízd, za den jich přitom obvykle bývá 22.

Právě přítomno: 274 hostů a žádný gestor