OBZOR ke stažení

Dceřiná společnost Českých drah, DPOV, a. s., zaměřená na opravy a modernizace železničních vozidel, předala tento týden do provozu v Moravskoslezském kraji již desátý modernizovaný vůz řady 811. Celkem bude do konce září těchto vozů opraveno čtrnáct, poté bude obnova parku Českých drah pokračovat patrovými jednotkami push-pull a soupravami RegioPanter, které jsou určeny rovněž pro provoz vlaků v Moravskoslezském kraji.

Na vyšehradské nádraží, které bylo v roce 2000 vyhlášeno kulturní památkou, byla pro nezaplacené pokuty uvalena exekuce a podle exekučního příkazu půjde nádraží zřejmě do dražby. Pokud se tomu tak stane, v případné dražbě by budovu nádraží chtělo koupit město Praha. Pokuty, kvůli nimž půjde Vyšehrad zřejmě do dražby, uvalili na budovu nádraží v minulosti památkáři kvůli špatnému stavu památkově chráněné budovy. Podle dřívějších informací magistrátu dostali vlastníci pět pokut, z nichž uhradili jenom jednu.

Zastánci železniční dopravy ve Středočeském kraji usilují o změnu, týkající se uvažovaného zastavení či omezení osobní dopravy na patnácti tratích, o něž usiluje vedení Středočeského kraje. Na petičním archu https://e-petice.cz/ je zveřejněna výzva k podpoře tohoto úsilí, v níž jsou současně uvedeny všechny ohrožené tratě, průměrné počty cestujících, kteří využívají vlakovou dopravu na těchto tratích a nový rozsah objednávky Středočeského kraje na těchto tratích v následujícím GVD. V ohrožených obcích pak jsou navíc zveřejněny informační plakátky (na úvodním snímku).

Sedm desítek let nevyužívaná budova nádraží Děčín město (dolní - severní nádraží), postavená v novorenesančním stylu v roce 1874, získá v dohledné době nové využití. Celé první patro této rozsáhlé, původně výpravní budovy využije místní Dům dětí a mládeže Teplická (DDM). Dohodly se na tom Správa železnic a město Děčín. Do nádražní budovy se přestěhují zájmové kroužky železniční modelář a plastikový modelář. Kromě toho zde nově vznikne kroužek šití.

Kancelář architekta města Brna vydala tiskovou zprávu s informacemi o vítězi architektonické soutěže, podle jehož návrhu bude v Brně postaveno nové hlavní nádraží. Vítězem se stal nizozemský ateliér Benthem Crouwel Architects, který stojí za projektem nádraží v Rotterdamu nebo rekonstrukcí a dostavbou nádraží v Amsterdamu. O vítězi rozhodla odborná porota, jejíž složení potvrdilo vedení města Brna i Správa železnic. V porotě zasedla mimo jiné architektka Eva Jiřičná nebo urbanista Peter Gero.

České dráhy nabízejí svým zákazníkům možnost kombinování cest vlakem a vlastním automobilem. Díky službě ČD Parking řidiči výhodně zaparkují u jednoho ze čtyřiceti nádraží po celé republice a dál už můžou pohodlně pokračovat vlakem národního dopravce. U 32 železničních stanic je takto možné zaparkovat zcela bezplatně na vyhrazených místech, u dalších šesti nádraží nabízí ČD ve svém e-shopu rezervaci parkovacích míst a v Praze a Plzni jsou k dispozici místa ve velkokapacitních parkovacích domech poblíž hlavních nádraží.

Evropská cyklistická federace na konci června publikovala svůj průzkum mezi 69 evropskými železničními dopravci a jejich službami. Je potěšitelné, že České dráhy se v celoevropském průzkumu umístily na deváté pozici. Český národní dopravce se umístil v hodnocení vedle nizozemských nebo lucemburských státních drah NS a CFL. Za sebou pak nechal velké železniční společnosti, jako jsou rakouské ÖBB, italská Trenitalia nebo francouzské SNCF, a také české soukromé dopravce.
Evropská cyklistická federace posuzovala nabídku železnic v šesti základních oblastech, které zahrnovaly např. prostor pro jízdní kola ve vlacích, cenu, snadnost platby za přepravu a objednání rezervace nebo dostupnost informací.

Správa železnic pořádá tuto sobotu 17. 7. 2021 od 10 do 17 hodin Den otevřené stavby tunelu Mezno na modernizovaném úseku trati Sudoměřice u Tábora – Votice. Prohlídka stavby tunelu Mezno, zábavní program pro celou rodinu zdarma: fotokoutek, malování na obličej, balonky, cukrová vata, skákací hrad, dětský vláček, to vše nabízí program ve Střezimíři v sobotu 17. 7. 2021 v rámci Dne otevřené stavby.

V průběhu večera a noci na středu 14. 7. 2021 ovlivnily silné bouřky železniční dopravu postupně na 25 úsecích tratí v západní polovině Čech. Vlaky se zastavily ve většině případů kvůli spadlým stromům, na Lounsku a Rakovnicku také kvůli bahnu naplavenému intenzivním deštěm na koleje. Správa železnic tratě průběžně odklízela a v převážné většině dotčených úseků provoz obnovila ještě před půlnocí.

O víkendu 17. a 18. července se budou konat oslavy 120 let trati Pňovany – Bezdružice, jedné z nejkrásnějších lokálek na západě Čech. Hlavním lákadlem budou jízdy parního vlaku, historického motorového vozu a také autobusu. Na návštěvníky čeká pestrý kulturní program ve stanicích Bezdružice a Cebiv.

Správa železnic pokračuje i v letošním roce v intenzivní obnově nádražních budov po celé republice. Zrekonstruuje nebo opraví celkem 114 objektů, které získají moderní odbavovací prostory, bezbariérové přístupy a stanou se tak příjemnějším a pohodlnějším místem pro tamní cestující i zaměstnance. Do konce června bylo dokončeno 28 objektů. Finanční náklady, které budou do těchto plánovaných stavebních akcí vynaloženy, dosáhnou částky 2,015 miliardy korun.

V neděli 4. července vyjela do šumavské krajiny nostalgická lokomotiva 310.093 z roku 1901 se soupravou historických vozů. Stejný obrázek se vyskytnul příznivcům historických vlaků také v pondělí 5. července. A ten, kdo tuto příležitost promeškal, může ji využít každou následující neděli a pondělí až do 19. července. Vlaky vypravují České dráhy ve spolupráci s dalšími partnery jízdy parních vlaků na tratích mezi Volary a Lenorou, Volary a Novým Údolím (se zajížďkou do Nové Pece) a navíc v úterý 20. července z Volar do Černé v Pošumaví.

Právě přítomno: 309 hostů a žádný gestor