OBZOR ke stažení

(POZVÁNKA) Druhý říjnový víkend (9. a 10. 10.) se v Železničním muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka koná setkání motorových vozů. Největším lákadlem tohoto setkání je opravený a zrenovovaný provozní motorový vůz M 290.002 „Slovenská strela“. V pátek 8. 10. byl motorový vůz M 290.002 „Slovenská strela“ vystaven na pražském hlavním nádraží.

Vážená paní hejtmanko, s velkým rozčarováním jsem od Správy železnic přijal zprávu, že se Středočeský kraj rozhodl výrazně redukovat veřejnou železniční dopravu na lokálních tratích. Přístup kraje nese všechny znaky arogance moci, které současné vedení Středočeského kraje rádo a často vytýká svým předchůdcům. Zaštiťujete se tím, že je třeba šetřit prostředky daňových poplatníků a kvůli úspoře 50 milionů pro kraj klidně odepíšete miliardu ze státních prostředků. Ve svých vyjádřeních o vlakové dopravě jako technickém skanzenu 19. století představitelé kraje dávají najevo nekompetentnost a pohrdání lidmi, kteří tento z jejich pohledu přežitý dopravní prostředek používají.

(POZVÁNKA) V sobotu 2. října 2021 (9 až 16 h) proběhnou v rámci akce „Tábor s párou“ oslavy 150. výročí tratě Vídeň – Tábor – Praha. Návštěvníci se mohou těšit na jízdy historických vlaků, výstavu o historii železnice, přehlídku lokomotiv nebo na osobní automobil prezidenta Edvarda Beneše.

Kamenný most v Červeném Potoku (železniční trať 025 Dolní Lipka – Hanušovice) nechalo v rámci probíhající výluky na trati 025 město Králíky jako jeho vlastník strhnout. Důvodem je údajně elektrizace trati, ač se mluví o záměru elektrizovat úsek Lichkov – Štíty. Na zbourání kamenného mostu, po němž původně vedla silnice do vyhledávané turistické oblasti Dolní Moravy, upozornil web Moravské pohraniční dráhy.

Nejmodernější soupravy InterJet, patrové soupravy push-pull a dvě desítky zbrusu nových bezbariérových RegioPanterů nasadí v novém jízdním řádu České dráhy. Více vlaků než dosud nabídne cestujícím bezbariérové cestování a klimatizované vozy EC/IC nahradí v rychlících „koženky“. Novinkou bude rozšířená možnost dobíjení elektrických vozíků handicapovaných osob nebo elektrokol.

Den železnice, který se uskuteční o víkendu 18. a 19. září, bude v Lužné u Rakovníka nejen ve znamení historických vlaků a dobových železničních vozidel, ale také ukázkou nejmodernější techniky na železnici. Vůbec poprvé bude veřejnosti představena nejmodernější expresní souprava InterJet a vystaveny budou i moderní lokomotivy Siemens Vectron a TRAXX MS3 (na snímku).

Přijměte pozvání na tradiční Den otevřených dveří, který se koná v sobotu 18. 9. 2021 v areálu bývalé Vonwillerovy továrny v Žamberku (Tovární 5069) od 10 do 17 hodin. Podtitul letošní akce „Továrna roste všemi směry“ odkazuje na řadu aktivit, které muzeum právě realizuje, a nebo je chystá pro další roky. Nejvýznamnější z nich budete moci vidět právě v rámci Dne otevřených dveří již tuto sobotu.

Výzkumný Ústav Železniční (VUZ) dokončil první etapu dekarbonizace své činnosti. V rámci této etapy byl zajištěn nákup 100 % elektrické energie pro účely nejenom vlastní spotřeby, ale i spotřeby energií pro realizaci zkoušek zákazníků společnosti. Od května letošního roku veškerá elektrická energie pochází z obnovitelných zdrojů.

Vláda schválila plán moderního zabezpečení české železnice – implementace evropského vlakového zabezpečovacího zařízení ETCS, který navrhuje postupné zavedení jednotného evropského vlakového zabezpečovacího zařízení ETCS na 4800 km železničních tratí do roku 2030 a na celou železniční síť do roku 2040. Má zvýšit úroveň bezpečnosti a umožnit lepší využití kapacity tuzemské železniční dopravy. Naváže tak na probíhající zajištění koridorových a hlavních tratí touto technologií.

Poslední vlak dnes (7. 9. 2021) večer zastaví v zastávce Praha–Velká Chuchle, pak se natrvalo stávající zastávka Praha–Velká Chuchle, která byla v provozu od roku 1954, uzavře. Jako poslední zastaví ve Velké Chuchli osobní vlak 8871 pět minut před 21. hodinou. Od 15. října pak bude v provozu coby budoucí nová zastávka Praha-Velká Chuchle provizorní nástupiště dlouhé 100 metrů u koleje č. 2 v blízkosti železničního přejezdu.

Hejtman Martin Červíček a zástupci Českých drah, generální ředitel Ivan Bednárik a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta, podepsali v neděli 5. 9. 2021 smlouvu na zajištění veřejné drážní osobní dopravy v Královéhradeckém kraji na dalších deset let. Za tu dobu kraj u Českých drah objedná 58 milionů vlakokilometrů za 9,3 miliardy korun, které bude financovat spolu se státem. Nová smlouva začne platit od letošní prosincové změny jízdního řádu.

V neděli 5. září mohou příznivci železnice oslavit její svátek na Regionálním dni železnice v Trutnově. České dráhy zde spolu se svými partnery připravily výstavu kolejových vozidel a modelové kolejiště, nejmenší návštěvníci se mohou těšit na Vláček hráček a dětskou železnici. Největším lákadlem však zřejmě bude jízda zvláštním vlakem v čele s parní lokomotivou 464.202, Rosničkou.

Právě přítomno: 214 hostů a žádný gestor