OBZOR ke stažení

V úterý 4. srpna 2020 podepsalo Národní technické muzeum (NTM) se Správou železnic memorandum o spolupráci. Memorandum potvrzuje společný zájem obou subjektů o dokumentaci a záchranu odkazu předcházejících generací v oblasti železnice. K podpisu došlo v Železničním depozitáři NTM Chomutov, v němž se nyní nově nacházejí tři kolejová vozidla zapůjčená Správou železnic.

Správa železnic pokračuje v opravách tratě Lovosice – Řetenice – Teplice v Čechách (097), která byla v roce 2013 poškozena sesuvem půdy mezi Chotiměří a Radejčínem. Prozatím je opraveno devět kilometrů trati mezi stanicemi Lovosice – Chotiměř, kde byly provedeny práce na sanaci skal a úpravách železničních přejezdů, opraven byl také přístřešek na zastávce Oparno a obnovena nástupiště a přístupové cesty ve stanici Chotiměř. Kritické místo, kde došlo k sesuvu trati, by měl v příštích letech překlenout nový železniční most.

Zájem na prodloužení trasy vlaku IC 504/505 Pendolino z Ostravy do Chebu projevili zástupci Karlovarského kraje. České dráhy se již s Karlovarským krajem dohodly, zbývá dořešit ze strany Správy železnic přesný jízdní řád vlaku mezi Chebem a Karlovými Vary a podepsat smlouvu, která zavedení vlaku umožní. První rychlovlak by měl do Karlových Varů přijet již za měsíc.

Stále platí, že v úseku Křižanov – Ostrov nad Oslavou musí cestující počítat se zpožděním až půl hodiny. Vlivem silného větru došlo totiž v úterý 28. 7. 2020 odpoledne k poškození trakčního vedení. V úseku s poruchou trakčního vedení je možná jízda vlaků pouze s motorovými lokomotivami a lze očekávat zpoždění 20 - 30 minut.

V roce 2016 převzala Správa železnic (v té době SŽDC) do své správy výpravní budovy od Českých drah, Podle slov generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se jednalo o více než 1500 objektů, které byly v drtivé většině případů ve stavu, který si vyžadoval menší nebo větší stavební zásah. Do revitalizace nádražních budov vložila od té doby Správa železnic již více než šest miliard korun.

Tragická nehoda v Perninku, kde po srážce vlaků na trati řízené podle předpisu o zjednodušené dopravě (D 3) zahynuli dva cestující a řada dalších byla zraněna, přispěla k vývoji mobilní aplikace, která je založena na principu sdílení dat o poloze z navigačních satelitů (GPS). Aplikaci představily České dráhy společně se zástupci Karlovarského kraje. Řešení funguje na bázi sdílení aktuální polohy, přičemž se nejedná o náhradu zabezpečovacího zařízení. Aplikace v tabletech strojvedoucích ale může předejít případným nehodám na tratích s nejnižším stupněm zabezpečení.

Výpravní budova železničního nádraží Ostrava-Vítkovice byla prohlášena za kulturní památku. Uvedl to server Euro.cz na základě informací Národního památkového ústavu (NPÚ). Rozhodnutí ministerstva kultury o památkové ochraně vítkovického nádraží nabylo podle NPÚ právní moci letos v dubnu. Státní Správa železnic plánuje opravy zchátralé výpravní budovy za 330 milionů korun. V budoucnu by tam mohla sídlit finanční správa. Ministerstvo kultury chtělo vítkovické nádraží zařadit na seznam kulturních památek podle serveru už v roce 2008. Tehdejší vlastník objektu, státní železniční dopravce České dráhy, a. s., s tím ale nesouhlasil a proti rozhodnutí podal rozklad. Ministerstvo však rozkladu drah nevyhovělo, a nádraží se tak letos definitivně stalo památkou.

Mnoho lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní kanceláře. Některé lázně je pak neberou ani přímo od občanů, v České televizi to řekl šéf specializovaného portálu Lázně Travel Libor Stočes, který si postěžoval na špatnou komunikaci ministerstva pro místní rozvoj. Systém státních voucherů je prý nastavený špatně, chybí přehledná metodika. Resort, podle nějž o poukazy do pátku 10. 7. zažádalo 85 tisíc lidí, považuje kritiku za neoprávněnou. Důležité prý je, aby se cestovní kanceláře s konkrétními lázněmi předem dohodly.

Správa železnic vyhlašuje výběrové řízení na zhotovení aktualizace dokumentace pro územní řízení stavby Novostavba trati Praha-Smíchov – Beroun. Jejím předmětem je výstavba nové dvoukolejné trati na 3. tranzitním koridoru přímo propojující stanice Praha-Smíchov a Beroun. Vítěz výběrového řízení by měl být znám letos na podzim.

Společnost ČD Cargo si u Bombardieru objednala až 50 lokomotiv typu TRAXX MS3 pro osobní a nákladní dopravu, testovací komerční provoz prvních dvou lokomotiv je důležitým milníkem. Globální poskytovatel mobilních řešení, společnost Bombardier Transportation, a společnost ČD Cargo, český národní dopravce, tak učinily důležitý krok k uvedení lokomotiv BOMBARDIER TRAXX MS3 do provozu v České republice.

Ve středu (15. 7. 2020) večer zasedla na ministerstvu dopravy expertní komise pro bezpečnost na železnici. Ministr dopravy Karel Havlíček se na ní sešel se zástupci Správy železnic, Českých drah, Drážního úřadu, Drážní inspekce a s dalšími nezávislými experty z akademické sféry. Tématem schůzky bylo, jak zareagovat na sérii mimořádných událostí na železnici.

Od 1. 7. je nařízeno při cestách do Řecka vyplňovat formulář na serveru řecké vlády. Formulář je v angličtině, jeho vyplnění trvá maximálně 10 minut a je nutné jej vyplnit nejpozději 24 hodin před odletem. Po jeho odeslání dostanete potvrzení o přijetí ke zpracování. A pak čekáte na QR kód, který dorazí na e-mail a telefon. Někdy je to hra nervů – QR kód chodí i tři hodiny před odletem, ale je nutné vydržet a pro jistotu s sebou vzít potvrzení o odeslané žádosti.

Právě přítomno: 272 hostů a žádný gestor