Stále víc vandalů ničí vlaky svými graffiti. Jen v uplynulém roce měly České dráhy posprejované stovky souprav, škoda, kterou sprejeři způsobili, přesáhla 5 milionů Kč. České dráhy proto posilují ostrahu nádraží a míst, kde jsou odstavené vozy, zmírnit škody chtějí pomocí moderních technologií, úzce spolupracují také s policií a bezpečnostními agenturami, zintenzivní také kontrola nádraží i vlakových dep. Při dopadení vandalů, pomáhá i kamerový systém. Za poškození cizí věci vandalům hrozí až rok vězení.

Na světové konferenci v Londýně získaly České dráhy ocenění odborné mezinárodní komise, která vyhodnotila aplikaci ČD Můj vlak jako nejlepší v kategorii Digital Champion. Tato kategorie je vyhrazena pro podniky, které za pomoci digitálních služeb zjednodušují přístup k dopravě a jízdnému a mění způsob, jakým mohou zákazníci dostávat cestovní informace, plánovat si cestu od začátku do konce a využít flexibilní platební metody.

Modernizace železničního koridoru mezi Brandýsem a Ústím nad Orlicí za více než tři miliardy vstupuje do závěrečné fáze, která si od 1. března vyžádá nepřetržitou výluku jedné traťové koleje. Většina osobních vlaků bude nahrazena autobusovou dopravou, která až do 29. června bude jezdit podle výlukového jízdního řádu přes Orlické Podhůří a Libchavy. Část vlaků bude úsekem projíždět dál, ale ty se podle Správy železnic v závislosti na stavebních pracích mohou zpožďovat až o pět minut.

„Obnova vozidlového parku Českých drah letos vstoupí do další etapy. V případě jednotek RegioPanter už bude dodána více než polovina všech objednaných vlaků a začne provoz nových motorových jednotek řady 847 od polské společnosti PESA. V první polovině roku nahradí staré soupravy nové jednotky  RegioPanter na elektrifikovaných tratích na Vysočině a ve druhé polovině roku začne plošná náhrada starších souprav v Olomouckém kraji.

Reakce Ministerstva dopravy a Správy železnic na otevřenou výzvu Středočeského kraje, organizátorů veřejné dopravy a sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.cz k tématu železničních mostů na Výtoni a Braníku v Praze.

O železničním spojení mezi Českem a Bavorskem jednal ministr dopravy Martin Kupka v Mnichově se státním ministrem bydlení, výstavby a dopravy Christianem Bernreiterem. Oba ministři se shodli na potřebě společného koordinovaného postupu při přípravě modernizace trati Plzeň–Domažlice–Česká Kubice–státní hranice–Mnichov/Norimberk. Společně řešili také problém se zpožděním vlaků na česko-bavorské hranici, které bylo způsobeno policejními kontrolami na německé straně.

Posláním Nadačního fondu Pink Bubble je podpora onkologicky nemocných náctiletých a mladých dospělých po celé České republice v průběhu léčby, v době rekonvalescence a při následném návratu do života.
 
Dospívání je náročné samo o sobě a nádorové onemocnění znamená pro mladého člověka další velikou psychickou i fyzickou zátěž. Navíc ovlivňuje jeho společenské vazby a často také ekonomickou situaci širší rodiny. Byli bychom proto rádi, kdyby nejen malé, ale i ty starší a čerstvě dospělé děti věděly, že existuje místo, kam se mohou obrátit, pokud v období onkologické léčby a rekonvalescence hledají pomoc nebo podporu.

Ve Vendryni na Třinecku ve středu Správa železnic spustila do ostrého provozu nový inteligentní kamerový systém. Ten dokáže automaticky zaznamenat přestupky a informace odeslat policii nebo úředníkům. Jde o první místo v Česku, brzy by se kamery měly objevit i na dalších přejezdech. Statistiky počtů jízd na červenou totiž každoročně stoupají, jen loni došlo na přejezdech v Česku ke 166 střetům.

V průběhu letošního roku by měly začít práce na zdvoukolejnění Branického mostu, který se nachází mezi stanicemi Praha-Radotín a Praha-Krč. Aktuálně proto Správa železnic vyhlásila tendr na zhotovitele stavby, předpokládané celkové náklady dosahují 2,25 miliardy korun. Realizace projektu umožní odklon vlaků během plánované rekonstrukce železničních mostů pod Vyšehradem.

Patnáctiprocentní zdražení, ke kterému došlo vloni v prosinci na české železnici, představuje největší cenový skok ve srovnání se všemi okolními zeměmi. Zatímco německé a rakouské dráhy oznámily navýšení cen jízdného do pěti procent, Slovensko a Polsko se promítnutí inflace do koncových cen pasažérům dlouho bránily. Nejnověji tarif upravovalo polské PKP Intercity, které zdražovalo od 11. ledna - u osobní a regionální dopravy šlo zhruba o deset procent, nejdražší spoje vedené polskou vysokorychlostní obdobou tuzemského pendolina zdražily o bezmála 18 procent. Podle oslovených expertů je ale zdražování lepší než rušení spojů. Omezení služeb by totiž z vlaků do aut odvedlo více lidí.

Poptávka cestujících po občerstvení ve vlacích Českých drah stále stoupá. V roce 2022 stevardi ČD Minibarů obsloužili více než jeden milion cestujících. Dlouhodobě nejprodávanější položkou je káva, té se prodalo skoro 400 tisíc šálků, což odpovídá zhruba jednomu železničnímu cisternovému vozu. Zájem měli cestující i o novinky v minibarech.

Výzkumný Ústav Železniční, dceřiná společnost Českých drah, věnoval Nadačnímu fondu Skupiny ČD – ŽELEZNICE SRDCEM dar ve výši 5 milionů korun. Peníze pomohou těm, kteří pracují u dráhy a ocitli se v nelehké životní situaci. Předání symbolického šeku proběhlo na plese ČD Cargo v Ostravě, kde ho z rukou generálního ředitele VUZ Martina Bělčíka převzal Michal Krapinec, předseda správní rady Nadačního fondu Skupiny ČD – ŽELEZNICE SRDCEM.

Právě přítomno: 1145 hostů a žádný gestor