OBZOR ke stažení

Snížení nákladů a zkrácení dodací lhůty, to jsou dvě hlavní předosti zavedení 3D tisku v rámci Českých drah při údržbě železničních vozidel. Moderní technologie se zkouší v Praze a v Karlových Varech, v budoucnosti se rozšíří do dalších lokalit. České dráhy se zaměřily na 3D tisk hlavně u dílů s dlouhou dodací lhůtou, dílů dodávaných jen jako součást většího celku, kdy je nutné ale zbytečné vyměňovat velký a drahý celek a adekvátní opravu lze zajistit prostřednictvím malé součástky v „korunové“ ceně, anebo u dílů, které už nejsou na trhu k dispozici a bylo nutné nahrazovat je jinými díly.

Moderní odbavovací prostory pro cestující, bezbariérové přístupy a nové technické zázemí. Nejen těmito benefity se nově mohou pyšnit další nádražní budovy po celé republice. Správa železnic v roce 2021 kompletně zrekonstruovala 73 takových objektů. Finanční náklady, které byly do stavebních a údržbových akcí vynaloženy, přesáhly částku 2 miliard korun.

Správa železnic pokračuje v nákladné rekonstrukci trati na železničním koridoru v úseku Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí. Na sklonku loňského roku dokončila Správa železnic odbočku Bezpráví, která umožní provoz vlaků i během stavby. Celá rekonstrukce jednoho z posledních nemodernizovaných úseků má skončit v roce 2023.

Nový dispečerský sál se připravuje k otevření na pracovišti Centrálního dispečerského pracoviště (CDP) v Praze (na snímku). Z provizorních pracovišť se do něj přesune dálkové řízení provozu v úseku 4. koridoru mezi Prahou a Voticemi a rozšíří se o řízení úseku Votice – České Budějovice. Instalace dálkového ovládání zabezpečovacího zařízení (DOZ) je spojena se zavedením jednotného evropského vlakového zabezpečovače (ETCS). Po instalaci až do Českých Budějovic se pokrytí trati evropským zabezpečovačem rozšíří o dalších 107 kilometrů.

Novou generaci RegioPanterů objednaly České dráhy u skupiny Škoda Transportation. Nové vlaky, které budou určeny pro provoz v Praze, ve Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji, poskytnou cestujícím vysoký komfort dopravy. Bezbariérové jednotky nabídnou palubní Wi-Fi, klimatizované oddíly, prostor pro kočárky, jízdní kola i invalidní vozíky nebo možnost dobíjení mobilních telefonů a dalšího elektronického zařízení.

Rada města Brna a Rada Jihomoravského kraje schválily krátce před vánočními svátky deklaraci na zlepšení dopravní dostupnosti mezi Brnem a vídeňským letištěm Schwechat. Aby měli cestující do Vídně co nejrychlejší a nejjednodušší spojení při cestě do zahraničí, rozhodli se radní podpořit veřejnou dopravu, zejména železniční. Cílem je zajištění přímého vlakového spojení mezi jihomoravskou metropolí a vídeňským letištěm za 90 minut, přičemž vlak by zastavoval v Břeclavi a na vídeňském hlavním nádraží.

V průběhu právě končícího roku pracovali projektanti na dokumentacích pro územní rozhodnutí (DÚR) ke třem úsekům nových železnic. Jde o Krušnohorský tunel, který zajistí napojení české vysokorychlostní infrastruktury na západoevropskou, VRT Jižní Morava mezi Modřicemi a Šakvicemi a VRT Polabí mezi Prahou a Poříčany. Spolu s dokumentacemi připravují dodavatelé mimo jiné také podklady pro proces posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA.

Od neděle 12. prosince platí na železnici nový jízdní řád. I když rozsah regionální a dálkové dopravy zůstává z velké části zachován, dochází i k některým změnám a to nejen v jízdních řádech vlaků, ale často i k nahrazení dosavadních souprav soupravami novými či modernizovanými a nezřídka i ke změně dosavadního dopravce. Na některých tratích provoz významně ovlivní výluky Správy železnic. Přinášíme třetí a závěrečnou část zkráceného výtahu z tiskových zpráv Českých drah, v nichž jsou detailně uvedeny všechny změny v provozu vlaků ČD v jednotlivých regionech.

Od neděle 12. prosince platí na železnici nový jízdní řád. I když rozsah regionální a dálkové dopravy zůstává z velké části zachován, dochází i k některým změnám a to nejen v jízdních řádech vlaků, ale často i k nahrazení dosavadních souprav soupravami novými či modernizovanými a nezřídka i ke změně dosavadního dopravce. Na některých tratích provoz významně ovlivní výluky Správy železnic. Přinášíme druhou část zkráceného výtahu z tiskových zpráv Českých drah, v nichž jsou detailně uvedeny všechny změny v provozu vlaků ČD v jednotlivých regionech.

Od neděle 12. prosince platí na železnici nový jízdní řád. I když rozsah regionální a dálkové dopravy zůstává z velké části zachován, dochází i k některým změnám a to nejen v jízdních řádech vlaků, ale často i k nahrazení dosavadních souprav soupravami novými či modernizovanými a nezřídka i ke změně dosavadního dopravce. Na některých tratích provoz významně ovlivní výluky Správy železnic. Přinášíme první část zkráceného výtahu z tiskových zpráv Českých drah, v nichž jsou detailně uvedeny všechny změny v provozu vlaků ČD v jednotlivých regionech.

Ve věku 102 let, 9 měsíců a 13 dní dojel do cílové životní stanice vlak syna emeritního plzeňského strojvedoucího - Ing. Miroslava Zikmunda - mého otce, v pozdních večerních hodinách 1. prosince 2021. Mám zato, že tatínek mi dal o příjezdu do cílové stanice vědět při návratu z důchodcovského potlachu v nádražce na Smíchově - při vystupování z tramvaje na mne padl divný pocit. Železnici jsem měl od dědečka Antonína, ukončivšího svoji aktivní službu v roce 1943, takříkajíc v DNA...

V Jihomoravském kraji se musí cestující od nového GVD připravit na pokračující výluky zejména na trati z Brna do České Třebové. Z důvodu intenzivní výlukové činnosti a modernizace trati zde bude po celý příští rok zcela zastavena vlaková doprava v úseku Brno – Blansko. Všechny regionální i dálkové vlaky v tomto úseku budou z tohoto důvodu nahrazeny autobusy. Dálkové vlaky railjet a Eurocity, směřující z Brna přes Českou Třebovou do Prahy budou stejně jako dosud jezdit odklonem přes Vysočinu. V důsledku této a dalších výluk najezdí regionální vlaky Českých drah na území Jihomoravského kraje zhruba o 6,5% méně vlakokilometrů, než ve stávajícím grafikonu.

Právě přítomno: 322 hostů a žádný gestor