Dvanáct dnů trvala výluka trakčního vedení mezi stanicemi Otrokovice a Říkovice (trať Břeclav – Přerov). V jejím průběhu došlo v tomto úseku k přepnutí napájení ze stejnosměrného proudu na výhodnější proud střídavý o napětí 25 kV. Od 15. července v této části druhého železničního koridoru opět jezdí vlaky, tažené elektrickými lokomotivami. Správa železnic tak dokončila postupné přepojování trakčního napájení v úseku Nedakonice - Říkovice a pilotní projekt konverze napájecích soustav na tuzemských tratích pokročil do finální fáze zkušebního provozu.

Síť elektrifikovaných tratí u nás zatím využívá stejnosměrnou soustavu 3 kV v severní části republiky a střídavou soustavu 25 kV, 50 Hz v části jižní. Cílem Správy železnic je napájení pro elektrické vlaky sjednotit. Přechod na střídavou soustavu přinese výkonnější napájení hnacích vozidel s nižšími ztrátami, úspory energie a kompatibilitu s vysokorychlostním tratěmi. Znamená také levnější elektrizaci dalších konvenčních tratí.
Stavební práce na posunutí styku napěťových soustav o zhruba 43 kilometrů severně k Přerovu začaly takřka na den přesně před dvěma lety a probíhaly téměř celou dobu za plného provozu na trati. V Otrokovicích a Říkovicích byly vybudovány trakční napájecí stanice, jejichž srdcem jsou statické frekvenční měniče vyrobené ve Švýcarsku společností Hitachi Energy. Technologie umožní symetrický odběr elektřiny ze sítě, ale například i snadné vracení energie rekuperované při provozu lokomotiv zpátky do distribuční soustavy. Pro takovýto systém trakčního napájení byla použita poprvé v Evropě.
Kvůli rozdílným technickým parametrům musely v celém úseku koridoru projít úpravou soustavy izolátorů, samotné trakční vedení, ale i zabezpečovací zařízení trati. Úpravy se dotkly také osmi stanic. Vlastní přepojování napájecích soustav vyžadující dílčí výluky probíhalo od poloviny června. Součástí stavby byla rovněž příprava napájení tratí do Vizovic či Luhačovic a Bylnice. Celkové náklady činí přibližně 2,3 miliardy korun. Dokumentace pro stavební řízení a realizace stavby jsou spolufinancovány Evropskou unií v rámci Operačního programu Doprava.
Postupné přepínání trakčního napájení bude v následujících letech probíhat ve směrech od Přerova a od Děčína. Souběžně Správa železnic řeší samostatné projekty vybraných traťových úseků, například od státní hranice se Slovenskem do Vsetína. Konverze napájení je také součástí připravované modernizace trati Praha-Radotín – Beroun.
-čas-
Zdroj: Tisková zpráva Správy železnic