Členové Ústředí OSŽ se sešli na pravidelném jednání 19. února v Praze v Domě Bohemika včele s předsedou OSŽ Mgr. Martinem Malým, který celé jednání řídil.
Úvodem jednání byli přítomní vyzváni, aby uctili památku minutou ticha vedoucímu Sociálně-právního oddělení OSŽ-ústředí JUDr. Petrovi Večeřovi, který náhle zemřel 13. února. Poslední rozloučení se konalo 20. února v Olomouci.
Dále předseda OSŽ pokračoval kontrolou úkolů a informacemi o tvorbě a použití Podpůrného fondu OSŽ za II. pololetí 2024, do kterého byla zahrnuta především finanční pomoc při povodních v minulém roce. Z důvodu úmrtí Petra Večeře byl pověřen řízením oddělení Mikuláš Hubiscák – včetně přesměrovaného telefonního čísla, které je tedy nadále platné.
Dana Žáková, inspektorka BOZP, přednesla Zprávu o činnosti oddělení BOZP v roce 2024. Zpráva bude zveřejněná jak na webových stránkách OSŽ, tak i ve čtrnáctideníku OBZOR.
Informace z oblasti sportovních soutěží železničářů a také o aktivitách pořádaných pod záštitou FISAIC sdělil přítomným Ing. Ondřej Šmehlík. Připomněl sportovní akce, které proběhly v minulém ruce a zaznamenaly velkou účast a velmi pozitivní hodnocení. Jednou z takových akcí bylo uspořádání mezinárodního turnaje ve futsalu v Kutné Hoře. Ondřej Šmehlík členům Ústředí OSŽ přehrál krátké video z celé akce.
Kalendář sportů na rok 2025 bude zveřejněn nejen v aplikaci Rail sport OSŽ, ale i v Obzoru č. 4. Letos budou do kalendáře zařazeny čtyři nové sporty, které by mohly přilákat nové sportovce z řad členů OSŽ a zároveň nezatížit finanční rozpočet. První místopředseda OSŽ Radek Nekola se vyjádřil k nezbytným úsporám v roce 2023 a 2024, kdy se i přes nutné škrty v rozpočtu podařilo udržet nejen všechny sporty, ale také spolupráci se zaměstnavateli a dalšími odborovým centrálami. Poděkoval všem předsedům sportovních komisí, Vedoucími mezinárodního oddělení OSŽ Ing. Ondřeji Šmehlíkovi i místopředsedům OSŽ za odvedenou práci a udržení sportu pro členy OSŽ.
Ondřej Šmehlík pokračoval informacemi o aktivitách členů Českého zemského svazu FISAIC. Jednou z nejvýznamnějších uspořádaných akcí byl Den Železnice v České Třebové, během něhož se prodávaly vánoční a velikonoční ozdoby vytvořené členkami kreativního kroužku. Výtěžek z prodeje byl věnován nadaci Železnici srdcem. V minulém roce se také uskutečnil 60. kongres radioamatérů, kterého se zúčastnili zástupci sedmi zemí.
Během následujícího bodu jednání byly krátce projednány kroky příprav blížících se Oslav 35 let OSŽ a IX. sjezdu OSŽ. Oslavy 35 let OSŽ se uskuteční 13. března v hotelu Olšanka v Praze.
Rozpočet na výrobu čtrnáctideníku Obzor byl dalším bodem jednání. Předseda OSŽ, Martin Malý, vysvětlil celkové náklady na výrobu a distribuci, načež Radek Nekola otevřel debatu o budoucnosti časopisu. Diskutovalo se, zda Obzor nadále udržovat v tištěné podobě, nebo se více zaměřit pouze na internetovou verzi. Je důležité připomenout odběratelům Obzoru, že v případě změny doručovací adresy či počtu objednaných výtisků je potřeba kontaktovat Bc. Elišku Kopeckou na telefonním čísle 735 153 466.
Informace z Revizní komise přednesla předsedkyně RK Barunka Figalová. V měsíci únoru proběhlo několik kontrol základních organizací a jednodenní školení v Praze, v Plzni a v Brně. V březnu a v dubnu proběhnou vícedenní školení pro hospodáře v Prudké a v Kořenově. Příští jednání revizní komise proběhne 12. března.
V druhé části jednání dostali prostor zástupci podnikových výborů, aby seznámili členy Ústředí OSŽ s informacemi ze zásadních jednání. První dostal slovo tajemník podnikového výboru ČD, a.s., Antonín Leitgeb zastupující nepřítomného předsedu PV Štěpána Lva, toho času na jednání dozorčí rady ČD, a.s. Tajemník připomněl velkou účast členů OSŽ na lednových Aktivech ke kolektivní smlouvě na rok 2025, kde byla hostem Ing. Lucie Bauerová z Českých drah. Ta ochotně a podrobně vysvětlila přítomným některé nejasné body z kolektivní smlouvy, čerpání ze sociálního fondu a využití nabízených benefitů společnosti.
Dále pokračoval s informacemi z podnikového výboru, které proběhlo 12. února (OTEVŘÍT).
Poslední informace proběhla z jednání, které se konalo téhož dne, o převodu majetku z jednotlivých OCÚ pod jednoho správce. Jednání se zúčastnili tři ředitelé OCÚ, dva ředitelé OŘOD, zástupci OSŽ a jednání vedl ředitel O32 Ing. Pavel Vrchota.
Radek Nekola, předseda PV OSŽ ČD Cargo, a.s., také informoval přítomné o průběhu jednání podnikového výboru ze dne 13. února, které bylo zaměřeno na výpovědi z pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti a budoucího rozvoje společnosti (OTEVŘÍT).
„Situace v ČD Cargo není dobrá, zaměstnanci sami odcházejí z pracovního poměru, protože už nevidí perspektivu u společnosti,“uvedl Radek Nekola.
Začátkem března proběhne jednání odborových centrál se zaměstnavatelem, na které se bude projednávat i změna čerpání prostředků ze sociálního fondu související s nutnými úsporami.
Slovo také dostala tajemnice podnikového výboru Bc. Marta Urbancová, členka dozorčí rady ČD Cargo, a.s. Přítomné informovala o hospodářském výsledku v loňském roce a chystaných plánech na rok 2025 (OTEVŘÍT). Další jednání dozorčí rady proběhne 5. března, na něm by mělo vedení společnosti představit vyžádané podklady o kompletní obchodní politice a směr, kterým se bude v roce 2025 ubírat.
Za podnikový výbor OSŽ SŽ, s. o., vystoupil předseda PV Petr Štěpánek. V měsíci únoru zatím neproběhlo žádné nové jednání. Dne 25. února proběhne jednání odborových centrál se zaměstnavatelem, které bude zaměřeno na rozpočet FKSP pro rok 2025. Informoval o pozvání na společné jednání se slovenskými kolegy, které se uskuteční 28.–30. dubna 2025 v Těrchové.
O mezinárodních aktivitách OSŽ nejprve informoval první místopředseda OSŽ Radek Nekola, který se společně s tajemnicí PV OSŽ při ČD, a.s. Věrou Nečasovou zúčastnil 18. února jednání poradní skupiny Železniční sekce ETF pro opravárenství. „Diskutovali jsme o problémech modernizace a údržby kolejových vozidel, ale nejdůležitější informací je, že zavedení digitálního automatického spřáhla se odkládá zatím na neurčito. Za stávající ekonomické situace v oblasti železniční dopravy není možné tuto technologii implementovat,“ dodal Radek Nekola
Vedoucí kanceláře předsedy OSŽ PhDr. Helena Svobodová poté informovala o jednání řídícího výboru Železniční sekce ETF a jednání pracovní skupiny sociálního dialogu na železnici, která se uskutečnila začátkem února v Bruselu. Hlavními tématy jednání byla příprava Železniční konference ETF, na kterou byli pozváni nově zvolení europoslanci z výboru pro dopravu a cestovní ruch a rovněž eurokomisař pro dopravu Apostolos Tzitzikostas. Sociální partneři ETF a CER se dohodli na uspořádání společného workshopu k problematice sledování a záznamu pracovní doby mobilního personálu, který by měl být přípravou na zahájení činnosti skupiny technických expertů ETF, CER a ERA k této problematice. Obě akce se uskuteční koncem března v Bruselu a delegace OSŽ se zúčastní obou důležitých akcí.
René Vrána předseda ZO OSŽ DKV Přerov, který zastupuje DPOV, a.s., informoval o uskutečněném společném jednání Podnikového výboru DPOV s představenstvem DPOV, a.s., dne 22. ledna 2025, na kterém byla schvalována pravidla pro vyplácení odměn, pravidla pro čerpání dovolené a benefitu dodatkového volna a pravidla pro hospodaření a rozpočet SF DPOV, a.s., na rok 2025. Dále podal informace z jednání DR DPOV, a.s., ze dne 29. ledna 2025, kde se projednávalo hospodaření za uplynulé období, přehled uzavřených smluv a souhlas smluv na smlouvy budoucí.
Poslední informací byly uskutečněné volby do ZV ve Veselí nad Moravou a v Přerově, čeká se na ZO Nymburk, následně v březnu proběhnou nové volby do PV DPOV – včetně upraveného statutu a jednacího řádu.
Na závěr přiblížil místopředseda OSŽ pro správu majetku Martin Vavrečka průběh jednání Asociace samostatných odborů, které proběhlo 18. února, kde hlavním tématem bylo řešení emisních povolenek ETS2 pro vytápění budov a dopravy. Odbory i zaměstnavatelé považují zavedení ETS2 za nežádoucí.
Text a foto: Daniela Houdková