Tentokrát zvu přátele regionálních tratí na krajem zavrhovanou trať Krupá - Kolešovice. Na trati byl již od devadesátých let omezován provoz, smrtící pro chmelařskou trať byl vznik krajů, kdy hned první hejtman Bendl (ODS) na trati zastavil provoz v roce 2006. Pak zde léta panoval turistický a velmi využívaný parní provoz společností KHKD, která má základnu a muzeum na bývalé vojenské vlečce v nz. Kněževes. Tento provoz zlikvidovalo vedení Středočeského kraje po volbách v roce 2020 a stav bude patrně při staronovém vedení kraje pokračovat.

Ale světélko na konci tunelu přeci svítí - z důvodu stavebních prací na silnicích kolem Kněževse-Chrášťan a v dubnu i při výlukách na trati Rakovník - Louny (viz Cestujeme z dubna 2024) byla zavedena náhradní vlaková doprava za autobusy. Ta byla zavedena i od října do konce listopadu 2024 v pracovní dny. Proto jsem 4. listopadu Kolešovku opět navštívil pravidelným vlakem. Vlakovou náhradní dopravu zajišťuje společnost Die Länderbahn motorovým vozem 810, některé vlaky jsou vedeny z Rakovníka, některé jen v úseku Kolešovice - Chrášťany zastávka. Dle slov vlakového doprovodu jsou ranní školní spoje celkem vytížené, přes den jezdí vlakem většinou příznivci železnice či zvědaví místní občané a fotografové stojí neustále kolem tratě.
V Kolešovicích jsem vedl rozhovory s místními lidmi, většina vlak podporuje, ale jedna paní mi překvapivě říkala: „Vlaky mě ruší, furt to houká u přejezdu, mám tady ráda svůj klid!“ A ejhle! Ano, v této části Rakovnicka je trvalý útlum, ale tomu bych řekl spíše trvalý neklid. Po roce 1945 došlo k vysídlení původního německého obyvatelstva, konfiskaci zámku a statku irskému (!) šlechtickému rodu hrabat Wallisů, za nacistické okupace byli naopak vysídleni čeští úředníci a početná židovská komunita deportována do koncentráků. Po židovském osídlení se dochovala v blízké obci Zderaz synagoga, ač kulturní památka, je ve stavu ruiny, židovský hřbitov leží v polích za Zderazem směrem na Oráčov bez přístupové cesty.
Proto doporučuji projít pěšky po silničce trasu dlouhou asi osm kilometrů: Kolešovice – Zderaz - Oráčov. Při cestě uzříme též známou věznici Oráčov a v Oráčově dva kostely: evangelický z roku 1902 a katolický, původně gotický - mše se nekonají. Stejně tak je léta opuštěn kostel v Kolešovicích - prý od osmdesátých let, kdy v místním zámku domově důchodců skončily s prací řádové sestry - údajně pro vysoký věk byly odsunuty na Moravu snad do Bílé Vody. V Oráčově dojdeme na vlak tratě Bečov nad Teplou - Rakovník. Nz Oráčov prošla v roce 2023 generální opravou Správy železnic - vznikl místo obydleného nádraží jakýsi sarkofág - odstraněna okna i komíny, přitom v sousedních Pšovlkách bylo nádraží prodáno obci a v nádraží je byt i s komíny. Zajímavé, že?

Martin Kubík

Právě přítomno: 233 hostů a žádný gestor