Již jedenáctou edici Vědeckotechnického sborníku vydala Správa železnic. Sborník navazuje na 47 čísel VTS Českých drah.

Příspěvek Implementace výkaznictví o udržitelnosti dle ESRS u Správy železnic zdůrazňuje snahu organizace od roku 2021 systematicky se věnovat implementaci transparentního nefinančního výkaznictví o udržitelnosti v kritériích ESG. Pozornost je věnována probíhající přípravě na výkaznictví o udržitelnosti dle Evropských standardů výkaznictví o udržitelnosti (ESRS) od konce roku 2023. Transparentní informace dle ESRS v kritériích ESG se váží k budoucí schopnosti zdrojování financí pro rozvoj železnice.

Příspěvek Průmyslová bezpečnost OT nastiňuje základy průmyslové bezpečnosti provozních technologií vč. legislativního ukotvení a uvedení vybraných metodik. Příspěvek konkretizuje jednotlivé typy OT zařízení a používaných protokolů.

Příspěvek Historie napájecího jednofázového systému 50 Hz v Československu a ve světě ve čtyřicátých a padesátých letech 20. století pohledem dobových odborných textů (druhý díl) rekapituluje vývoj střídavé napájecí soustavy v tuzemsku a v zahraničí.

Příspěvek Snížení energetické náročnosti a ekologické zátěže ze železniční dopravy prostřednictvím přípravy infrastruktury pro vlaky na alternativní pohon rekapituluje výsledky projektu výzkumu, vývoje a inovací řešeného společně VŠB TU Ostrava a Správou železnic ve vazbě na snahy o udržitelnou mobilitu prostřednictvím snižování emisí z dopravy.

Příspěvek Co potřebuje železnice z pohledu SVOD Bohemia? navazuje na prezentaci Svazu osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia) na 4. odbornému fóru Zelená železnice pro Evropu. Posláním je zvýšit podíl železnice na přepravě osob v ČR aktivním zapojením do tvorby dopravní politiky státu. Cílem SVOD Bohemia je minimalizace dopadů současného stavu tratí, jejich oprav a výstavby na kvalitu služeb cestujícím. SVOD Bohemia se aktivně spolupodílí na přípravě podmínek pro smysluplné využití nových technologií ve veřejné dopravě.

Příspěvek Bezemisní a nízkoemisní vozidla pro železniční dopravu uvádí negativní dopady klimatické změny. Vysoké náklady na dovoz fosilních paliv a produkce zdraví škodlivých látek spalováním fosilních paliv jsou silnou motivací k dekarbonizaci. Úkolem dopravy je zajistit od roku 2050 mobilitu osob a věcí bez fosilních paliv. Doprava má výhodu ve vyzrálosti a připravenosti bezemisních technických řešení v dimenzi multimodality. Zásadní výhodou železnice je technologicky zvládnutá a velmi rozšířená liniová elektrizace. Její další rozvoj je základním trendem dekarbonizace železniční dopravy. Doplňkovými trendy jsou dvouzdrojové trakční jednotky trolej/akumulátor (BEMU) a dvouzdrojové (duální) lokomotivy trolej/diesel.

Příspěvek Kombinovaná přeprava se zaměřuje na příděl kapacity pro železniční tratě a na vhodné železniční vozy, které odpovídají používaným intermodálním přepravním jednotkám.

Příspěvek O kontrolních činnostech zkoumá souvislosti mezi řízením a kontrolními činnostmi a zkoumá jejich funkce v řízení podniku. Věnuje se též smlouvě o kontrolní činnosti.

Příspěvek Automatické řízení vlaků jako výzva pro kapacitu dráhy v ČR vychází z disertační práce prvního autora. Teoretická část analyzuje systémy automatického řízení vlaků se zaměřením na ETCS. V praktické části jsou simulovány různé úrovně systému ETCS. Tyto simulace vycházely z praktických dat z provozu EMU (Moravia) v Jihomoravském kraji. V závěru je úvaha, zda má ETCS pozitivní nebo negativní vliv na kapacitu.

Jedenáctá edice VTS SŽ je k dispozici ZDE.   
Ilustrační foto: Správa železnic
 

Právě přítomno: 303 hostů a žádný gestor