V Centru současného umění Dox v pražských Holešovicích, v Poupětově ulici poblíž žst. Praha-Holešovice nebo žst. Praha-Bubny (stanice metra Vltavská), je v rámci expozice vystavena umělecká úzkokolejná dráha s názvem Rodina připravena k odjezdu. Sousoší vytvořil umělec Karel Nepraš (1932-2002) jako odezvu na invazi armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa.

Sousoší bylo v období tzv. normalizace zničeno, obnoveno bylo až jako odlitek v letech 2011-2015, tedy po smrti Karla Nepraše, a bylo umístěno na střechu Centra Dox. Nad ním můžeme obdivovat vzducholoď Gulliver z Hutě architektury Martina Rajniše, Leoše Válka a Davida Kubíka. V Doxu je do 12. března také výstava Viva Luboš Plný. Plný (narozen 1961) pochází ze železničářské rodiny z České Lípy, sám absolvoval železniční učiliště v Nymburce a pak šest let pracoval jako elektrikář u tehdejších ČSD v České Lípě, poté odešel do invalidního důchodu. Od té doby se věnuje tvorbě jako celoživotní konceptuální umělec. Každopádně jeho tvorba je pro slabší povahy šokem.

Centrum Dox je v bývalém průmyslovém objektu, který byl na rozdíl od jiných v Holešovicích zachráněn. Holešovice byly do povodně v roce 2002 propojeny vlečkami se spoustou továrniček, mlýnů a přístavu. Vlečka do přístavu sice ještě fyzicky částečně existuje, ale patrně naposled jel na vlečku vlak s kolejovými poli pro dopravní podnik v roce 2009.

Martin Kubík


 

Právě přítomno: 344 hostů a žádný gestor