GVD 2024 je posledním, kdy provoz na poslední úzkokolejce v režii ČD v České republice Třemešná ve Slezsku - Osoblaha zajišťuje národní dopravce ČD, a. s., od GVD 2025 přebírá provoz sdružení obcí, společnost Osoblažská úzkokolejná dráha, trať zůstává v majetku Správy železnic. Celoroční provoz bude víceméně stejný jako nyní, doplňovaný nostalgickými jízdami Slezskými zemskými dráhami. Jestli je to dobře nebo špatně ukáže čas (viz JHMD…).
Na trati do Osoblahy skončila nákladní doprava již pro celou českou železnici v kritickém roce 1997 (stávka, povodně, pád Klausovy balíčkové vlády). Do Osoblahy se vozilo po dráze hlavně uhlí, uhelné sklady v Osoblaze existují i nadále, ale vozí vše kamiony, brzdicí vozy pro Mn vlaky byly sešrotovány, některé muzejně zachráněny. Město Osoblaha (původně Hotzenplotz) bylo v roce 1945 srovnáno se zemí masivní frontovou linií Rudé armády a ustupujícího Wehrmachtu, některé domy včetně kostela by šly možná opravit, ale po vyhnání původního německého obyvatelstva se tou myšlenkou nikdo nezabýval.
Na trati leží i zastávka s poetickým názvem Dívčí Hrad. V poněkud vzdálené obci Dívčí Hrad (dříve Maidelberg) se nachází renesanční zámek Dívčí Hrad, od roku 1628 - 1945 (de iure do roku 1948) patřil Suverénnímu řádu maltézských rytířů (Johanitů). Živelně byl zabaven již v květnu 1945, kdy si ho navíc okresní úředníci v Krnově spletli s Německým řádem (fotokopie dopisu ve fotopříloze). Nyní patří soukromé společnosti a vždy v sezoně od pátku do neděle je zámek otevřen pro veřejnost (vstupné dobrovolné). Původní zařízení se nedochovalo, protože byl zámek ostřelován Rudou armádou v dubnu 1945, kdy došlo k vykradení mobiliáře a poškození tří věží, věže byly naštěstí po válce obnoveny. V zámku bylo až do roku 1990 skladiště zdravotnického materiálu, poté se v objektu zámku v divokých 90. letech motal dokonce toaletní papír! V obci Dívčí Hrad je v provozu obecní hostinec i obchod.
Martin Kubík